Rețetă viespe verde cuib?

Consumul si dieta durabile și responsabile sfaturi de zi cu zi, pentru a reduce consumul de energie și apă, deșeuri ... Mananca: preparate și rețete, găsi hrană, informații sănătoase de conservare locale și de sezon produse alimentare ...
FPLM
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 306
Înregistrare: 04/02/10, 23:47
x 1




de FPLM » 30/06/10, 20:22

Flytox a scris:Rețetă mică pentru a nu fi înțepată (albine, viespe, coarne etc ...)
Când apare creatura, nu faceți gesturi bruște mari, dar pe de altă parte putem sufla foarte tare pe ea. Zboară fără să înțepe și pleacă să se joace în altă parte. Îmi vei spune că nu este convenabil când este în spate sau pe gât, dar tocmai atunci când nu vedem, nu ne dăm seama, nu facem gesturi bruște și creatura decolează fără să înțepe (cu excepția călarelor de pe spate transpirat Aiiiiiiie ...... !!!! :se încrunta: : Mrgreen: )

Da, este bine cunoscut, dar vă mulțumesc că ați subliniat-o.
În acest sens, muștele de cal face parte din prada proteică a viespilor. Deci, pentru a alege, îmi place la fel de mult o înțepătură de viespe ...
Pe de altă parte, nu le place carnea umană ... Ei bine, nu asta știu. Poate că asta se va schimba când vor muta din cauza ogmelor. : Mrgreen:
0 x
"Dacă nu ești atent, ziarele te vor face să urăști pe cei asupriți și să-i închini pe asupritori. "
Malcolm X
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2491
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 364




de Forhorse » 30/06/10, 21:59

Muștele de cal sunt o altă problemă și când văd mașinile monstruoase care se întorc (și înțeap ...) caii mei :şoc: Îmi spun că în sfârșit am norocul să nu fiu cal : Cheesy:
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Rețetă ecologică de viespe anti-cuib?




de Ahmed » 04/08/18, 20:12

De obicei, locuiesc destul de bine cu cuiburi de viespi lângă casă, dar recent câteva viespi poliste au avut ideea proastă de a construi un mic cuib în căptușeala încuietorii porții mele exterioare. Drept urmare, de fiecare dată când am introdus cheia în încuietoarea menționată sau am acționat mânerul, zgomotul a făcut să se agite câteva viespi de acolo. Am decis că este mai bine să distrug cuibul (după înțepătură!). Deoarece nu-mi plac insecticidele (îmi amintesc un episod al pompierilor care au venit să distrugă un cuib sub gresie și produs vărsat peste tot), am folosit un stingător cu CO70. Gazul iese la aproximativ -XNUMX ° și calmează animalele care cad destul de puțin la pământ (fără a le ucide însă); Am putut apoi să extrag micul cuib reciclat de furnici ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Jeansayrian
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 22/04/20, 18:41

Re: Rețetă ecologică de viespe anti-cuib?




de Jeansayrian » 22/04/20, 18:52

bonjour,

Sunt într-un caz similar, am descoperit un cuib de viespi foarte mic (3cm) în alveole în portbagajul mașinii mele. Viespile par pașnice, sunt puține la număr afară, felul 3 lipit de cuib. Cred că sunt poliste.
Nu vreau să-i ucid, așa că nu știu ce să fac.
Cuibul va crește din păcate?
Există o soluție pentru a determina regina să plece fără a o ucide?
Cuibul arată ca Figura 4: http://ephytia.inra.fr/fr/C/20200/Agiir-Guepes-polistes

Vă mulțumim! :?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Rețetă ecologică de viespe anti-cuib?




de GuyGadebois » 22/04/20, 18:57

Să învățăm să iubim viespile!

Aceste insecte subevaluate sunt polenizatori valoroși. Pot scăpa de dăunători. Veninul lor ar putea chiar să ne ajute să ne vindecăm.


Toată lumea iubește albinele. Sunt apreciați pentru aroma mierii lor, etica lor de lucru colaborativă și serviciile lor valoroase de polenizare comercială. Într-un sondaj din 2019, 55% dintre cei chestionați au citat albinele ca fiind prima specie salvată, înaintea elefanților și a tigrilor.

Viziunea noastră despre viespi este destul de diferită. Acești oameni nedoriti care se invită la picnicurile noastre au fost urâți de milenii. Plutarh le-a descris ca albine degenerate. Atitudinea noastră față de soiul de viespe mai mare, viespa (Vespa), este și mai negativă.

Tabloidele britanice răspândesc povești înspăimântătoare despre modul în care o specie invazivă, viespa asiatică (Vespa velutina), amenință producția de miere și polenizatorii din țară. La rândul lor, imensele, dar docile viespi europene (Vespa crabro), continuă să fie persecutate - din frică și ignoranță - chiar dacă numărul lor este în scădere, fenomen la care cu greu pare să ne pese.

Este nedreaptă judecata noastră asupra acestei familii de insecte? Fără îndoială că suntem dezinformați. Institutele întregi sunt dedicate studiului albinelor, în timp ce cercetările asupra vespirilor s-au oprit. Deoarece fondurile sunt limitate, proiectele sunt rare și rezultatele lor sunt adesea interpretate greșit de presă, ceea ce nu face decât să ne consolideze prejudecățile. Nu este nimic negativ în ceea ce am învățat despre viespi. Departe de a fi neplăcute și agresive, ele au un rol benefic pentru ecosisteme, economie și chiar sănătatea noastră.
Fără ele, orhideele ar fi dispărut de pe planetă

Luați de exemplu serviciile ecosistemice, un termen popular pentru beneficiile pe care le obținem din natură. Albinele pot fi polenizatorii principali ai multor fructe cultivate, dar viespile, împreună cu alte insecte, polenizează majoritatea florilor sălbatice.

De fapt, unele plante sunt exclusiv dependente de vespidele, inclusiv o sută de specii de orhidee, cum ar fi epipactisul cu frunze late. Aceste plante, care cresc peste tot la marginea pădurilor, dar niciodată în număr mare, au un truc pentru a atrage polenizatori.

Florile lor produc același tip de substanță chimică volatilă care este emisă de plantele atacate de omizi, care păcălesc viespele prădătoare în căutarea prăzii. Astfel, viespile suge nectarul de la orhidee și, încetinite de agenții soporifici pe care îi conține - probabil alcool din contaminanții fungici - pot colecta mai mult polen. Fără polenizatorii lor îndepărtați, aceste plante frumoase ar fi dispărut de pe fața planetei.

Viespile ne avantajează și mai direct: sunt al treilea cel mai mare prădător de insecte după păsări și păianjeni. Folosind fălcile lor triunghiulare puternice, ucid orice pradă pe care o captează în plante sau în aer. După ce au tăiat aripile slab hrănitoare ale victimelor, își duc trupurile dezmembrate la cuib pentru a-și hrăni urmașii.
Cuiburi de viespe pentru a proteja câmpurile de bumbac

Se estimează că, la vârful sezonului, o colonie de viespi capturează între 3 și 000 de pradă pe zi. Țintele lor preferate sunt păduchii, păianjenii, gândacii zburători și, mai rar, fluturii și albinele. De asemenea, depășesc rapid dăunătorii, cum ar fi afidele, omizi, bug-uri și muște.

La începutul secolului al XX-lea, în jurul câmpurilor de bumbac din Caraibe au fost înființate mici cuiburi de viespe din carton pentru a opri infestarea omidelor foarte vorace, viermii din bumbac. Studii recente arată că viespile de carton, care poartă și numele evocator de satanul Polistes, reglementează numărul larvelor a doi dintre cei mai mari dăunători din lume, molia trestiei de zahăr și viermele de toamnă, care apar se hrănește cu plante precum porumbul.

Înțepătura de viespe în sine se poate dovedi utilă. Veninul său este folosit pentru a-și ucide prada, dar speciile sociale îl folosesc și pentru autoapărare. În plus, larvele vespide bogate în proteine ​​sunt un favorit al animalelor, cum ar fi bursucul de miere și buza de miere.

Țintele lor preferate sunt cuiburile subterane. Pentru a se proteja de mușcături în timp ce extrag larvele, bursucii de miere au fire rigide și țepoase pe bot și capete fierbinți, pene solzoase în jurul ochilor și cioc. Pe măsură ce apărarea prădătorului a devenit mai puternică, veninul viespei a câștigat o putere mai mare pentru a-i ține la distanță.
Veninul său distruge celulele canceroase la șoareci

Această rasă evolutivă a contribuit la transformarea înțepăturii de viespe într-o armă formidabilă care injectează în medie 15 microlitri de venin - un cocktail de molecule bioactive care variază între specii. Aceste molecule includ histamine care cresc fluxul sanguin, proteaze și lipaze care determină distrugerea țesuturilor și celulelor sanguine și neurotransmițători care supraestimulează nervii.

Este posibil ca oamenii să nu fie populația țintă pentru viespe, dar o singură mușcătură poate provoca o reacție a pielii de mărimea unei mingi de ping-pong, iar mai multe [simultane] vor provoca roșeață, greață. , vărsături, dificultăți de respirație și confuzie. Când o persoană este înțepată de peste XNUMX de viespi, este nevoie de îngrijire de urgență: nu există antivenin, dar dializa poate elimina toxinele din sânge înainte de a provoca daune. organice majore.

Paradoxal, veninurile au adesea aplicații medicale. Mai multe dintre substanțele lor active arată deja promisiuni. Astfel, un extract din veninul viespei braziliene Polybia paulista distruge celulele canceroase (cel puțin la șoareci) prin legarea de lipide din membrana lor. Acest extract este una dintre componentele veninului numite „mastoparani” [o toxină peptidică].

Un alt tip de mastoparan este și mai promițător. Deoarece se leagă și de anumite lipide, ar putea fi folosit pentru a străpunge membrana celulară a țesuturilor vizate, fie pentru a distruge celulele, fie pentru a permite tratamentelor să le pătrundă. De asemenea, prezintă capacități antibacteriene și antivirale încurajatoare și blochează dezvoltarea vectorului parazit al bolii Chagas. Alte componente ale veninului de viespe sunt studiate pentru a trata tulburările neurologice, alergiile și bolile cardiovasculare.
Să nu mai demonizăm

Mai mult, viespile pot juca un rol în conservarea mediului. Deoarece sunt afectați de schimbările climatice, agricultura intensivă și utilizarea pesticidelor care determină un declin mare al populațiilor de insecte, ele pot fi un bun indicator al stresului asupra mediului dacă 'reușim să urmărim evoluția speciilor lor.

În acest scop, Big Wasp Survey a fost lansat în 2017 în Marea Britanie. Acesta este un proiect științific cetățean conceput pentru a colecta date despre diversitatea și localizarea viespilor prin colectarea de exemplare folosind capcane așezate în toate grădinile din țară și comparând numărul de specii și de indivizi de la un an la altul.

Necunoașterea noastră despre viespi este încă prea mare, dar este suficient să ne depășim prejudecățile pentru a ne da seama de potențialul pe care îl pot reprezenta pentru a depăși unele dintre cele mai mari probleme ale noastre. Să nu-i demonizăm și să învățăm să-i iubim.
Richard Jones

https://www.courrierinternational.com/a ... les-guepes
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Jeansayrian
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 22/04/20, 18:41

Re: Rețetă ecologică de viespe anti-cuib?




de Jeansayrian » 22/04/20, 19:02

Îți mulțumesc pentru mesaj, îți cer doar să-i fac să fugă sau să coabiteze, dar mă tem doar să văd panica cuibului dacă conduc, mai ales dacă are sute de viespi viitoare. De asemenea, ridică întrebarea dacă le place să fie prins în stânga sau în dreapta și ce reacții pot avea dacă îmi parchez mașina într-un mediu pe care nu îl cunosc? Ce se întâmplă cu muncitorii care se întorc la stup fără a vedea mașina, de exemplu? Acestea fiind spuse, aș avea întotdeauna un aliat împotriva polițiștilor și a altor hoți de noapte :)

Idei? mulțumesc
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Rețetă ecologică de viespe anti-cuib?




de GuyGadebois » 22/04/20, 19:06

Jeansayrien a scris:Îți mulțumesc pentru mesaj, îți cer doar să-i fac să fugă sau să coabiteze, dar mă tem doar să văd panica cuibului dacă conduc, mai ales dacă are sute de viespi viitoare.

Idei? mulțumesc

Poliștii nu fac niciodată un cuib de câteva sute de indivizi. Am o mulțime de ei acasă și nu am văzut niciodată mai mult de 30 până la 50 de persoane. Adesea mult mai puțin. Am mutat deja unele cu mănuși subțiri și un voal în jurul capului și am lipit din nou piciorul într-un loc uscat cu păzitorii săi care nu se mișcaseră.
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
ENERC
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 725
Înregistrare: 06/02/17, 15:25
x 255

Re: Rețetă ecologică de viespe anti-cuib?




de ENERC » 22/04/20, 19:19

Am avut una lângă casă. Eram pe punctul de a-l scoate ca să-l mut când a sosit un viesp (nu asiatic). A golit toate celulele, iar viespile s-au dus să-și facă un cuib în altă parte. Era foarte amuzant să vezi viespile care se învârteau în jurul viespei fără să îndrăznească să o atace.
În cazul meu, natura a fost cea care a mutat cuibul. Sunați un viesp : Mrgreen:
0 x
Jeansayrian
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 22/04/20, 18:41

Re: Rețetă ecologică de viespe anti-cuib?




de Jeansayrian » 22/04/20, 19:26

Haha interesant, cum îl scoți? De parcă este fixat cu substanța lor și se lipește direct de un perete, de exemplu?
Este greu de decolat? Regina este înăuntru? Tocmai m-am uitat din nou, are aproximativ 3 cm pe fiecare parte.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Rețetă ecologică de viespe anti-cuib?




de GuyGadebois » 22/04/20, 19:35

Jeansayrien a scris:Haha interesant, cum îl scoți? De parcă este fixat cu substanța lor și se lipește direct de un perete, de exemplu?
Este greu de decolat? Regina este înăuntru? Tocmai m-am uitat din nou, are aproximativ 3 cm pe fiecare parte.

O tragi ușor, se desprinde, altfel regina nu este ușor de identificat, deoarece seamănă foarte mult cu muncitorii. În caz contrar, trebuie lipit (adezivul este perfect) sub adăposturi.
Pentru Christophe: Cuibul tău nu este un cuib de polițiști. Polițiștii NICIODĂ nu vin să-i enerveze pe oameni de la masă, pe de altă parte, viespea comună și viespa germanică, da.
1 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Consumul sustenabil: consum responsabil, alimente, sfaturi și trucuri"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 169