Grădina mea de bucătărie a celui mai mic efort

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
a fi hafen
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1202
Înregistrare: 20/05/18, 23:11
Locul de amplasare: Gironde
x 97

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de a fi hafen » 13/08/18, 00:41

Da, înțeleg, vă mulțumesc pentru aceste informații. De fapt, mă întrebam pentru că anul trecut am semănat în jurul lunii octombrie și nu este la un început minunat, s-ar putea să vă amintiți acest complot cu secară amestecat cu veșcă care a atins un vârf de 75 cm .. .
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Did67 » 13/08/18, 10:27

Este o cereală de iarnă. Ceea ce înseamnă că semănăm toamna; planta se așează și trece iarna în stadiul de „iarbă”. Primăvara se dezvoltă, crește și apoi formează urechile ... În cereale, așa merge. Cu o etapă foarte importantă, dar pe care nu o puteți vedea de pe marginea drumului: alunecarea. Este formarea, pe același picior, a cultivatorilor = ramificații ale tulpinii, orizontală, la nivelul solului, care va da tot atâtea urechi. Este un fenomen de autoadaptare. Dacă densitatea este deja ridicată sau dacă solul este slab, există puțini lucrători. Dacă este scăzut sau dacă solul este bogat în azot, vor exista o mulțime de lucrători.

Acolo, la o însămânțare timpurie (august), nu știu! Va deveni mai înalt toamna? Urcă ???

Trebuie să încercăm.
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Moindreffor » 17/08/18, 18:25

Am găsit un site pentru a comanda secară furajeră, nu în listele centrului meu obișnuit de grădină, voi vedea la comandă

dacă nu azi transplantarea a 17 escarole și 18 bucle, direct în fân vom vedea restul,

ceapa mea albă de terină crește și am semănat varză de inimă de vită, un test le voi transplant înainte de iarnă și voi vedea ce va rămâne în primăvară, voi face o nouă însămânțare în ianuarie pentru un transplant în februarie, voi testa alte varze, de asemenea, ca conopida și bruxelle
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Moindreffor » 22/08/18, 14:26

bine reluarea escarolelor și buclelor nu este cea mai bună dintre cele mai bune
trebuie să apă, este încă cald, mă gândesc la un sistem de umbrire pentru anul viitor

Am o întrebare, dacă uscăm o tulpină de floarea-soarelui, poate face o miză bună anul următor?

Plănuiesc să semăn unii pentru a umbri sau așa ceva fasole, pentru a umbri salatele care, cu mai puțin soare, ar avea probabil o tendință mai mică de a merge la semințe dacă, în plus, le aduc apă și, de asemenea, aleg o varietate mai potrivită
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Did67 » 22/08/18, 15:00

Moindreffor a scris:
Mă gândesc la un sistem de umbrire pentru anul viitor



Lăzile răsturnate pe răsaduri sunt o soluție simplă (cele cu fundul în benzi care permit trecerea luminii - deoarece unele au un tip „mediu” continuu).
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Moindreffor » 22/08/18, 17:06

Did67 a scris:
Moindreffor a scris:
Mă gândesc la un sistem de umbrire pentru anul viitor



Lăzile răsturnate pe răsaduri sunt o soluție simplă (cele cu fundul în benzi care permit trecerea luminii - deoarece unele au un tip „mediu” continuu).

pe un răsad da, este foarte bun, dar pe plantele transplantate face multe lăzi : Mrgreen: de aici căutarea unui mod mai larg și mai leneș, anul trecut am instalat plăci de polistiren, există prea multă căldură pentru a le pune înapoi, poate și prea leneș :(
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Did67 » 22/08/18, 17:33

Pe suprafețe mai mari, există plase de umbră ...

Fără publicitate, ca de obicei, în scop ilustrativ: https://www.serresvaldeloire.com/baches ... s-ombrage/
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Moindreffor » 22/08/18, 18:02

Did67 a scris:Pe suprafețe mai mari, există plase de umbră ...

Fără publicitate, ca de obicei, în scop ilustrativ: https://www.serresvaldeloire.com/baches ... s-ombrage/

putem vedea diferența cu un voal forțat pe care unii l-au folosit în schimb cu rezultatul distrugerii culturii lor, acolo, ochiurile sunt foarte mari

ar putea fi folosit și împotriva fluturilor
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Moindreffor » 01/09/18, 09:57

revenirea umidității și, deși coboară noaptea, este încă cald în timpul zilei, se nitrifică cu răzbunare, încep să am o producție de castraveți și sunt frumoși

mereu fără să vreau să o joc pe cea cu cea mai mare : Hopa: , dar aparent am plantat același soi ca socrul meu (cultivarea în sol gol, foarte clasic), un soi foarte clasic până la urmă, dar castraveții mei sunt mult mai lungi și, în afară de anul acesta, sunt și ei mai mult acasă decât anul trecut, chiar arată ca un castravete și nu mai este ca un murat mare

Închei că au crescut mult mai repede și mai bine în această perioadă bună, asta este și pentru a vedea că se schimbă, pentru a obține legume care arată ca ceea ce ar trebui să ai : Mrgreen:
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Did67 » 01/09/18, 10:01

În „bazinul” meu înconjurat de pădure, umiditatea sună la sfârșitul cucurbiților !!! Fără niciun tratament. Am fost plecat prea des, altfel aș fi încercat câteva „tratamente”: sulf, bicarbonat de potasiu, pulbere de rocă vulcanică ... Toate celelalte lucruri fiind egale.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 255