Generator On-Cash sau nu?

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Tiwi
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 10
Înregistrare: 11/08/18, 17:56

Re: On-Cash Generator sau nu?




de Tiwi » 14/08/18, 16:50

În plus, nu am nicio îndoială că oamenii de știință care au lucrat la submarinul spaniol care se scufundă abia se pricepeau la termodinamică. :)
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: On-Cash Generator sau nu?




de Ahmed » 14/08/18, 17:01

Tiwi, nu o luați rău, dar având în vedere întrebările dvs., este „mort” ...
Al meu, lipsit de batjocură, ar fi acesta: cum ați putea crede pentru un singur moment că acest dispozitiv ar putea genera ceva?
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Tiwi
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 10
Înregistrare: 11/08/18, 17:56

Re: On-Cash Generator sau nu?




de Tiwi » 14/08/18, 20:35

Presupunând că mai este puțin aer în balon și supapa de reținere este montată pe o bucată de furtun flexibil, partea superioară a clopotului îndoaie furtunul flexibil vertical, bila sau altele asemenea care obstrucționează furtunul. supapa de reținere alunecă prin gravitație și devine circulabilă fără cea mai mică presiune.

Acum trebuie să știți la ce presiune aerul rămas în balon când este în jos.

Nu înțeleg de ce vorbirea despre energia liberă este atât de prost percepută de oameni ...
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: On-Cash Generator sau nu?




de Ahmed » 14/08/18, 22:25

Așa-numita energie „liberă” nu are prea mult sens în sine, dar acest concept se referă la concepții fizice eronate care presupun că energia ar putea apărea din nimic, cu un truc care ar provoca o contradicție usturătoare legilor obișnuite ale termodinamica. Dar faptele sunt încăpățânate și aceste așa-numite „trucuri” apar doar din ignoranța autorilor lor, deoarece energia nu poate fi nici creată, nici distrusă.
Ceea ce mi se pare interesant la acest fenomen este această obsesie pentru energia abundentă și gratuită, o obsesie care reflectă dependența de energie a societății noastre. Acest lucru este cu atât mai ilogic cu cât sentimentul unei potențiale lipse de energie (epuizarea resurselor) vizează doar perpetuarea unei modificări a mediului nostru, care este într-adevăr problema reală (distrugerea condițiilor de viață pe Pământ) și nu soluția.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13714
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1524
A lua legatura cu:

Re: On-Cash Generator sau nu?




de izentrop » 14/08/18, 23:52

Tiwi, aveți cheile pentru a vă răspunde la întrebări. Trebuie doar să experimentați, chiar și la scară mică sau să faceți calculele.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Re: On-Cash Generator sau nu?




de Grelinette » 15/08/18, 15:32

Ahmed a scris:Așa-numita energie „liberă” nu are prea mult sens în sine, ... Ceea ce mi se pare interesant în asta fenomen, este această obsesie pentru energia abundentă și gratuită, o obsesie care reflectă dependența de energie a societății noastre.
...

Încercarea de a explica acest „fenomen” este într-adevăr un subiect interesant! Părăsim dezbaterea acestui post, dar în măsura în care se va termina ca ceilalți pe același subiect, și anume într-un impas, de ce să nu preluăm întrebarea lui Ahmed? ...

De unde vine această „obsesie umană” de a crede în posibilitate? de energie abundentă, liberă și liberă ?
Revenim la această întrebare care a fost pusă, aici, despre econologie: "Căutarea progresului este scrisă în patrimoniul genetic al omului?".

Prin urmare, acest atavism ar fi un fel de reflex cine împinge ființa umană să caute răspunsuri la toate și în toate direcțiile, inclusiv spre orizonturi care nu au nici un rezultat, pentru a-și liniști anxietatea pentru ziua următoare?

Sau este celebrul mit al lui Sysiphe (al cărui nume înseamnă și „Înțelept”), care a fost condamnat de Zeus, pentru că a încercat să-i provoace și să-i trădeze pe zei, să rostogolească o stâncă enormă deasupra munte, care de fiecare dată a căzut de cealaltă parte și pe care Sisif l-a adus din nou în vârf până la sfârșitul timpului ...

În cele din urmă, cercetătorul Mișcării perpetue seamănă un pic cu Sisiful Științei care vrea să conteste Legile Termodinamicii! : Cheesy:
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554

Re: On-Cash Generator sau nu?




de moinsdewatt » 15/08/18, 16:44

Tiwi a scris:
Nu înțeleg de ce vorbirea despre energia liberă este atât de prost percepută de oameni ...


Începeți prin a defini ce înțelegeți prin.
Nu înțeleg ce este.
0 x
Bardal
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 509
Înregistrare: 01/07/16, 10:41
Locul de amplasare: 56 și 45
x 198

Re: On-Cash Generator sau nu?




de Bardal » 15/08/18, 18:23

Da, nici eu nu înțeleg ce este ...
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: On-Cash Generator sau nu?




de Ahmed » 15/08/18, 20:01

GrelinetteTu scrie:
De unde vine această „obsesie umană” în a crede în posibilitatea unei energii abundente, libere și libere?

Este ceva foarte modern care operează sinteza între două aspirații contradictorii. În primul rând o neîncredere în lumea noastră modernă care folosește diferite stratageme (mulți o văd ca pe un fel de conspirație) pentru a face dependente de energiile controlate de instituțiile publice sau private; Energia „liberă” ar fi atât o posibilitate (iluzorie) de a scăpa de aceste puternice constrângeri sociale și economice și, din punctul meu de vedere, dimpotrivă un mod de a-și exprima contaminarea cu această ideologie termodinamică (Cf. F. Roddier), deoarece rolul energiei este de a modifica / distruge mediul nostru.
atunci:
"Căutarea progresului este înscrisă în patrimoniul genetic al omului?"

Aici formulați ceva foarte diferit. În primul rând, noțiunea de „progres” nu este luată ca atare, pentru grecii antici (printre alții), viața este o reluare perpetuă, deoarece au avut o viziune ciclică. Mai mult, miturile și cultura erau bogate în avertismente împotriva celor care ar dori să tulbure ordinea eternă a cosmogoniei.
Imperfecțiunea omului ca animal îl determină cultural să-și compenseze slăbiciunile prin alte mijloace, al căror pericol nu a scăpat de antici. Cu toate acestea, antropomorfismul care tinde să facă omul „măsura tuturor” (Pratagoras) se va impune treptat prin religia creștină, apoi în Renaștere și în cele din urmă în Iluminism: este În acest moment apare conceptul de progres, ideea că există o posibilitate de a acumula cunoștințe susceptibile de a modifica profund relația noastră cu lumea. Este de la sine înțeles că această noțiune trebuie pusă în relație cu apariția capitalismului care se bazează pe o posibilitate de acumulare a valorii abstracte.
Astfel, este relevant să legăm creșterea cunoștințelor, a capitalului și a mașinilor (deși acestea din urmă nu apar decât mai târziu) ... Centralitatea omului, mai întâi proclamată apoi pusă în practică, retrogradează la a doua planificați alte ființe, precum și ceea ce este neînsuflețit; acesta este punctul logic al schimbării: prin condamnarea naturii, omul se condamnă pe sine ca ființă a naturii și nu se mai recunoaște pe sine însuși decât ca ființă a culturii, cu alte cuvinte ca sine -creerea ... Putem vedea cu ușurință ce implică acest lucru, deoarece ceea ce rămâne din natură trebuie expulzat în beneficiul unei autocreații nu numai în mare măsură simbolică, ci a unei totalități noi și mecanice. Rezultă din aceasta câteva orientări actuale ale societății noastre, inclusiv cea reprezentată de transumanism (și al cărui pas logic final este eliminarea omului) ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Tiwi
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 10
Înregistrare: 11/08/18, 17:56

Re: On-Cash Generator sau nu?




de Tiwi » 16/08/18, 13:44

În ceea ce privește percepția oamenilor asupra energiei libere, vă invit să încercați să abordați acest subiect forums de științe, veți vedea topo.

În ceea ce privește răspunsul lui Ahmed, pot să-i cred pe cuvânt, dar unde sunt calculele sale? Unde este logica sa? Nimic în afară de vântul unei afirmații fără alte argumente decât „Termodinamica este cea care o spune, așa că hai să nu mai căutăm”.

Calitatea științei în raport cu credința este că prima este capabilă să se pună la îndoială. Oamenii de știință de azi au mult prea multă credință în termodinamică din punctul meu de vedere, ceea ce îi împiedică să caute, crezând că a face afirmații fără calcule oferă un răspuns viabil.

Încă o dată, este foarte posibil ca acest sistem să nu funcționeze, nu spun contrariul, dar vreau ca cineva să-mi explice de ce fără să mă oblige să cred. Calcule, observații, experimente, da. Uitați-l, termodinamica nu vrea !!! NU.

Aș putea încerca să testez acest sistem ca un simplu prototip de văzut, dar am alte planuri chiar acum.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 248