Luptați împotriva melcilor!

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Lupta in mod eficient impotriva slugs!




de Moindreffor » 04/08/18, 21:47

pentru a reechilibra si a evita ambuteiajele si decesele pe drum ar trebui sa impartim anul in 12 perioade de vacanta, pai da pana la urma de ce vrea toata lumea sa plece iulie august, cand cautam un argument prost il gasim
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
fl78960
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 81
Înregistrare: 16/02/18, 13:19
x 24

Re: Lupta in mod eficient impotriva slugs!




de fl78960 » 23/08/18, 23:50

Arsenalul meu anti-melci:

o colibă ​​drăguță de arici (o ladă răsturnată, o grămadă de lemne + iarbă tăiată pe ea) construită în această primăvară și în seara asta... chiar lângă grămadă, cine este acolo?

Imagine

Mai surprinzător, în timp ce vânez un melc mare (sunt acolo, și foarte gras...), o mișcare mai vie mă alertează... și pândind sub mulci dintre o plantă de roșii și un praz recent plantat, găsesc

Imagine

La locul de muncă !
1 x
Avatar de l'Utilisateur
a fi hafen
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1202
Înregistrare: 20/05/18, 23:11
Locul de amplasare: Gironde
x 97

Re: Lupta in mod eficient impotriva slugs!




de a fi hafen » 24/08/18, 00:16

Anul acesta am avut o mulțime de broaște râioase...dar o cantitate fenomenală de melci! Poate erau sindicalizați?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Lupta in mod eficient impotriva slugs!




de Did67 » 27/08/18, 16:04

Au fost prinți fermecați care așteptau o baghetă magică? Și poate nu ești o prințesă fermecătoare???

Mai serios, nu stiu daca seceta nu i-a facut sa se ghemuiasca putin si sa "incetineasca"????
0 x
fl78960
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 81
Înregistrare: 16/02/18, 13:19
x 24

Re: Lupta in mod eficient impotriva slugs!




de fl78960 » 27/08/18, 17:09

Did67 a scris:Au fost prinți fermecați care așteptau o baghetă magică? Și poate nu ești o prințesă fermecătoare???

Mai serios, nu stiu daca seceta nu i-a facut sa se ghemuiasca putin si sa "incetineasca"????


De fapt am plecat in vacanta pe 20 iulie si soacra a udat constiincios in cele 3 saptamani de absenta si de la intoarcere am continuat sa udam (gradina de legume ne face bine!)... rezultat: a (? ) Broasca(e), dar si melci...
0 x
Eham
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 24
Înregistrare: 08/04/19, 14:23
x 6

Re: Lupta in mod eficient impotriva slugs!




de Eham » 26/05/19, 16:07

Am fost trimis la acest subiect pentru melci, așa că l-am citit și ceva mi-a atras cu adevărat atenția. Îmi pare rău în avans că am insistat asupra acestui lucru, deoarece nu este recent și în afara subiectului, dar chiar mă preocupă.

Moindreffor a scris:atunci sunt ucigași răi în abatoare, atunci trebuie să închidem toate abatoarele, o oaie rece fără lâna ei așa că trebuie să interzicem tunderea lor și deci să devenim cu toții vegani, natura va fi mai bine pentru asta?? vor mai rămâne doar câmpuri, pentru a produce toate cerealele necesare, pentru a ne hrăni, pentru a ne îmbrăca


Este un argument pe care parcă îl aud des, dar care mi se pare curios, că am fi obligați să producem mai mult dacă toți ar fi vegani. Personal, sunt vegetarian dar susțin veganii și nu am nimic împotriva (anumiți) vânători.
Mi-am făcut timp să fac calculele, imaginându-mi că suntem autosuficienți cu alimente în Franța continentală (de parcă toată lumea ar lucra prin AMAP în loc să meargă la supermarket), sunt 65 de milioane de oameni și conform Wiki există 29 de milioane de hectare de suprafață agricolă utilă în Franța.

-Pentru o dietă vegetariană, ar fi nevoie de 1000 m² până la 1500 m² pentru a hrăni o persoană pe tot parcursul anului (sursă) care ar necesita maximum 9 de hectare pentru a hrăni Franța doar cu o dietă vegetariană. Asta ar lăsa loc pentru multe alte lucruri!

-Pentru o dietă cu carne ar fi 4700m² de persoană, deoarece trebuie să existe loc pentru animale și pentru a-și cultiva propria hrană (conform acestei surse, care se bazează pe un calcul din Statele Unite deci este aproximativă). Ceea ce ar necesita 30 de hectare pentru a hrăni Franța.

-Pentru o dietă foarte cu carne ar fi 9350m² de persoană (aceeași sursă ca și precedenta), deci 60 de hectare pentru a hrăni toată Franța.....

Dacă cifra mea de 29 de hectare de suprafață agricolă utilă în Franța este corectă, înseamnă că am putea fi complet autosuficienți în alimentație cu o dietă cu carne foarte ușoară. Stiind ca putem adauga vanatoare/adunare motivata care nu se va incadra in aceasta zona.
În orice caz, în mod clar nu veganii sunt cei care fac cel mai mult rău planetei.
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9837
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2673

Re: Lupta in mod eficient impotriva slugs!




de sicetaitsimple » 26/05/19, 16:23

Eham a scris:Dacă cifra mea de 29 de hectare de suprafață agricolă utilă în Franța este corectă, înseamnă că am putea fi complet autosuficienți în alimentație cu o dietă cu carne foarte ușoară. Stiind ca putem adauga vanatoare/adunare motivata care nu se va incadra in aceasta zona.
În orice caz, în mod clar nu veganii sunt cei care fac cel mai mult rău planetei.


Nu sunt sigur că înțeleg pe deplin de unde vii, dar „autonomia alimentară totală a Franței” este deja în mare măsură asigurată, cel puțin din punct de vedere economic.
http://agreste.agriculture.gouv.fr/IMG/ ... 16-119.pdf

Toată lumea ar putea evita să cumpere fructe sau legume din cealaltă parte a lumii în afara sezonului, asta nu ar face decât să întărească această stare de lucruri.

PS: acestea fiind spuse, acesta este de fapt complet în afara subiectului. Deschide un subiect nou dacă vrei să discutăm despre asta.
0 x
Eham
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 24
Înregistrare: 08/04/19, 14:23
x 6

Re: Lupta in mod eficient impotriva slugs!




de Eham » 26/05/19, 17:56

Era doar sa spun ca daca toata lumea nu mai manca carne nu ar fi trebuit sa avem campuri cat se vede cu ochii, ca e chiar invers si ca consumam mai mult decat consumam.am putea produce doar cu tara noastra.
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9837
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2673

Re: Lupta in mod eficient impotriva slugs!




de sicetaitsimple » 26/05/19, 18:14

Nu am inteles nimic din ce spui... Deschide alt thread daca vrei sa-ti dezvolti teoriile.
1 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Lupta in mod eficient impotriva slugs!




de Janic » 26/05/19, 19:00

Nu am inteles nimic din ce spui... Deschide alt thread daca vrei sa-ti dezvolti teoriile.
nu este vorba despre teorie ci despre fapte.
1 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 306