Pregătiți-vă pentru călătorie ...

Încălzirea și schimbările climatice: cauze, consecințe, analiza ... Dezbatere privind CO2 și alte gaze cu efect de seră.
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13717
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1525
A lua legatura cu:

Re: Pregătește-te pentru ieșire ...




de izentrop » 17/09/18, 23:43

eclectron a scris:2 viziuni ale ieșirii:
El compară viitorul cu trecutul colonialist, care a profitat de slăbiciunile populațiilor care suferă de secete, epidemii și foamete, care au dus la milioane de decese în secolul al XIX-lea, dar diferența cea mare este toată cunoașterea dobândită de atunci.
Colapsul temut poate fi parțial evitat dacă am reușit să ne deplasăm în direcția corectă.

Cred că evoluțiile tehnologice ne vor permite să depășim acest curs dificil, cu condiția ca oamenii să nu mai fie păcăliți, să accepte să-și piardă puțin confortul și să nu mai pună la putere partidele populiste ca în prezent în SUA, Italia, Ungaria , Curcan ...

Visez treaz, cred : Roll:
0 x
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: Pregătește-te pentru ieșire ...




de eclectron » 18/09/18, 10:27

Ahmed,
Îți mulțumesc pentru răspunsul tău, pe care nu-l consider lipsit, deoarece cuvintele tale sunt noi pentru mine.

Într-adevăr, m-am săturat de critica ambientală, spun foarte francez, sătul de o parte din mine : Lol: , mai multă dorință de a construi decât de a distruge.
Distrugerea lumii vechi în spirit este destul de ușoară. În practică, el rezistă.
Ne putem imagina că nu ne pasă de lumea veche, lăsând-o deoparte, jucând dezertorul și construind o lume diferită, oricât de banală ar fi aceasta, care ar servi drept prototip, demonstrant?

Știu că toate încercările de comunitate au fost mai mult sau mai puțin sortite eșecului.
Auroville pare să rețină, din câte știu, unele defecte, inclusiv exploatarea populațiilor locale.
https://fr.wikipedia.org/wiki/Auroville
Nu m-am documentat cu adevărat pe această temă.

O altă cale, pur și simplu pentru a atrage ceea ce ne-am dori, prin faptul că nu experimentăm din timp plăcerea pe care am experimenta-o dacă lucrul ar fi fost deja făcut. Legea atracției revizuită.
Aici concentrarea asupra negativului este foarte contraproductivă.
Inspirație din

Prin practicarea acestei legi se realizează toată negativitatea pe care o manifestă.
Totul devine pozitiv în mintea lui și sarcina pare gigantică! :şoc:
Trece de la lucru mic, la cel mai mare.
Cred că acest tip de atitudine mentală poate ajuta într-o ieșire nu prea catastrofală, deoarece dacă motivul neagă natura magică a ceea ce expun, are un efect dovedit asupra propriului nostru moral.
Negativitatea reală și trăită este mai bine primită. Numai asta este pozitiv.
Vă puteți gândi la asta ca la o reprogramare pozitivă a creierului său.

Pentru a răspunde la propunerile tale pozitive, aș transpune cuvintele tale într-o întoarcere la un mod de viață al satului. Aceasta nu este o critică, într-adevăr cred că într-o comunitate mică, democrația poate înflori mai ușor.
Un stat, dacă este necesar, fiind suma comunităților satului în care toată lumea se poate exprima și poate avea pondere în decizii.
(Cred cu voce tare! : Lol: )

Sau în era internetului, democrația pe scară largă este posibilă.
Cine a știut că există un „vot” la nivel european, despre schimbarea orei de vară / iarnă? (4 milioane de alegători pentru toată Europa)
Lovitură de noroc, am aflat la știri într-o amiază.
Era un subiect care îmi era aproape de inimă de ani de zile, când am aflat, mai erau 7 zile pentru votare ...

În concluzie, ceea ce mă hrănește este critica și lipsa de acțiune și știu despre ce vorbesc! : Lol:
Vreau să pun în aplicare soluții concrete, pe care le fac individual, dar lipsesc un aspect de „emulare de grup”.
(care este legat de personalitatea mea, o recunosc ...)
Ei bine, voi fi pozitiv cu privire la atragerea asta! : Lol:
0 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79364
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Pregătește-te pentru ieșire ...




de Christophe » 02/10/18, 12:39

Altă sursă:

1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79364
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Pregătește-te pentru ieșire ...




de Christophe » 02/10/18, 12:48

Același mesaj, dar stil diferit (foarte):

0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Pregătește-te pentru ieșire ...




de Ahmed » 04/10/18, 22:33

Nu sunt singurul care a perceput defectul în discursul chiar al mass-media Aurelien Barrau: și asta este ceea ce asta articol care dezvoltă considerabil un argument pe care doar îl atinsesem. De asemenea, denunță esențializarea prădării umane (ca, prin urmare, un comportament -istoric).
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13717
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1525
A lua legatura cu:

Re: Pregătește-te pentru ieșire ...




de izentrop » 05/10/18, 00:35

Nu sunt deloc de acord Ahmed, autorul articolului citat se uită mai degrabă la deget decât la mesaj, nu a înțeles nimic.
El este cel care scrie „Nu, umanitatea nu a distrus întotdeauna mediul înconjurător„Este pretențios! Are o problemă de ego?

Nu am timp să-l parcurg punct cu punct, dar el își sabotează complet discursul și înțeleg că Aurelien Barrau preferă să se oprească acolo și să se întoarcă la munca sa. https://www.liberation.fr/france/2018/1 ... du_1682744
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79364
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Pregătește-te pentru ieșire ...




de Christophe » 05/10/18, 00:49

izentrop a scris:Nu am timp să-l parcurg punct cu punct, dar el își sabotează complet discursul și înțeleg că Aurelien Barrau preferă să se oprească acolo și să se întoarcă la munca sa. https://www.liberation.fr/france/2018/1 ... du_1682744


Acesta este un interviu bun plin de bun simț !!
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Pregătește-te pentru ieșire ...




de Ahmed » 05/10/18, 11:07

Nu văd cum faptul că în trecut anumite culturi și-au respectat mediul sau au exercitat în general o prădare limitată (chiar dacă nu știm de ce unele au atacat megafauna. Motive religioase? Nu nu va ști niciodată.) este o expresie egoistă. Acest lucru contrazice o afirmație șocantă aAurelien Barrau, șocant în sensul că sugerează o continuitate în devastarea lumii și, prin urmare, o anumită justificare care se opune tuturor remarcilor sale. Dintre acestea, multe sunt admisibile și formulate într-un mod deosebit de luminos (la care contribuie cu putere o cultură științifică neexclusiv). Cu toate acestea, există o prăpastie șocantă între luciditatea discursului și această cerere de politici a căror acțiune nu este dictată doar de lobbyiștii de toate categoriile, ci mai ales de apărarea intereselor unei categorii sociale care este se opune frontal măsurilor ecologice reale (deci în afara sferei deciziilor ecologice menite să reînvie consumul sau să permită continuarea acestuia).
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Pregătește-te pentru ieșire ...




de Ahmed » 05/10/18, 12:46

O parte eminamente simpatică a personajului este aceeaAurelien Barrau este vegetarian, cu o reflecție etică reală asupra relației noastre cu alte animale ... 8)
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13717
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1525
A lua legatura cu:

Re: Pregătește-te pentru ieșire ...




de izentrop » 05/10/18, 14:22

Ahmed a scris: o afirmație șocantă a lui Aurélien Barrau, șocantă prin faptul că sugerează o continuitate în devastarea lumii
Este un om de știință care nu face nimic fără să aibă dovezi. De exemplu, mă gândesc la asta:
Imagine https://www.persee.fr/doc/bspf_0249-763 ... 02_2_13114
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Schimbările climatice: CO2, încălzire, efect de seră ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Majestic-12 [Bot] și oaspeții 274