În sfârșit o grădină! De unde să înceapă?

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: În sfârșit o grădină! De unde să înceapă?




de Moindreffor » 18/09/18, 13:10

fânul se vinde și în baloți de 12 până la 15 kg foarte practic de transportat, de exemplu pe 32m2 Folosesc 8 cizme, bine am norocul să fiu livrat gratuit
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: În sfârșit o grădină! De unde să înceapă?




de Adrien (ex-nico239) » 20/09/18, 00:28

MadameOurs a scris:Vă mulțumesc pentru primire și toate sfaturile, este o primă minunată pentru mine să încep fără să-mi stăpânesc cu adevărat subiectul ...
Fasolea este o idee bună. Observ terenul, observ umbrele aruncate în timpul zilei. Știind că o casă se construiește alături și că gardul ei riscă să schimbe situația.
Mă întreb cât de ușor de gestionat va avea mai multe bucăți de legume în grădină!

Am luat sfatul lui Moindreffor și am comandat răsaduri de prerie joase să le înverzească puțin. Mă uit la reclamele de fân din colțul mic, mă întreb dacă merită pentru că nu am nevoie suficient pentru a fi livrat și cu siguranță în mașina mea nu voi încărca suficient?


Pentru a avea atât paie cât și fân, avantajul fânului este că balotul este ... ușor.

Dovada că doamna mi-a furat o mare parte din baloți ... de fân și a făcut-o singură Imagine : lucru de neconceput cu paiul

Pe de altă parte, ai dreptate, ocupă spațiu.

Trebuie fie să aveți un vehicul adaptat, fie de ce să nu închiriați unul credința mea acum este dat: 11m3 la 17 € pentru o jumătate de zi pentru 50 km nu se reflectă?
Și acolo puneți baloți de fân.
0 x
MadameOurs
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 65
Înregistrare: 11/09/18, 10:29
x 8

Re: În sfârșit o grădină! De unde să înceapă?




de MadameOurs » 02/03/19, 13:20

Iată-mă înapoi, după multe aventuri ...
Copii în primul rând, care sunt deja foarte tineri care se distrează incredibil și sunt plini de surprize
Atunci construcția și acolo pentru grădina de legume s-a complicat cu adevărat.

Așa că mi-am semănat pajiștea la sfârșitul anului și am descoperit că păsările nu sunt singurele care își iau partea. Coloanele de furnici au aterizat și mi-am văzut semințele purtate, nu știu unde!
Ei bine, tot a crescut.

Apoi, camionul mixer al vecinilor a făcut o întoarcere pe frumoasa mea pajiște proaspătă ...

De asemenea, am semănat spanac și fasole, abia afară că facadierii i-au acoperit cu tencuială ...

Au rămas 3 usturoi și 2 ceapă în pământ.
Deoarece sunt tenace, cu copilul meu am semănat roșii și vinete în terine, a funcționat foarte bine, m-am trezit cu o mulțime de lăstari mici de transplantat în ghivece pe care nu le am (încă). Și, pe măsură ce fiul meu crede că este minunat, el m-a făcut să cumpăr semințe din multe lucruri, va trebui să mă asigur!

Întrebarea mea este încă în jurul rezervelor de fân. Am luat act de raportul suprafeței lui @ Moindreffor și de ideea de a închiria un camion de la @ Nico239.

Dar: Mi-e frică să nu cheltuiesc bani și timp (și nici nu am nici unul) pentru a ajunge să-mi lipsească legumele ...
Mă întrebam dacă nu puteam începe cu resursele locale. Am un fel de pajiște sălbatică nu a mea, dar trebuie să o mențin. Este o zonă cu iarbă și bastoane din Provence.
De asemenea, pot avea cu ușurință gunoi de grajd.

Ar putea face asta în locul fânului?
0 x
Astăzi există desert.
Avatar de l'Utilisateur
a fi hafen
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1202
Înregistrare: 20/05/18, 23:11
Locul de amplasare: Gironde
x 97

Re: În sfârșit o grădină! De unde să înceapă?




de a fi hafen » 02/03/19, 15:32

În opinia mea da, bastoanele sunt lemnoase, le puteți amesteca cu iarba (azotată) pentru a obține echivalentul fânului. În realitate, câmpul despre care vorbiți este cu siguranță o pajiște naturală, iar plantele și plantele care cresc pe el sunt, prin urmare, potențial fân! Deci, tot ce trebuie să faceți este să găsiți mijloacele (rotofil, coasă, foarfece ...) pentru a tunde acest lucru și să o faceți la momentul potrivit: trebuie să monitorizați vremea și imediat ce se anunță o fereastră de 3 zile de soare, atunci puteți tunde și lăsați „ierburile” să se usuce pe pământ în aceste 3 zile. Fânul dvs. va fi apoi gata să fie împrăștiat pe parcelă pe o grosime bună de acoperire.

Balega va fi, de asemenea, un „ferment” bun de îngrășământ pe care îl puteți adăuga așa cum este.

Dacă nu ați făcut încă nimic, solul din locația viitoarei dvs. grădini de legume trebuie să fie deja acoperit de vegetație, așa că vă sfătuiesc să puneți ceva pe sol cât mai curând posibil, pentru a controla cea mai groasă vegetație. (ierburi) care altfel ar putea dura timp până se degradează. Dar nici nu vă faceți griji: anul trecut am reușit să deschid parcele noi punând fân de la începutul lunii aprilie și am reușit să obțin astfel de culturi.
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: În sfârșit o grădină! De unde să înceapă?




de Moindreffor » 02/03/19, 16:29

pentru baloti mici, este ușor de transportat într-un seif, cu 6 până la 8 baloti, veți avea ca mine să acopere 30 până la 40 m2 ceea ce este mai mult decât suficient pentru a începe
Deci, depinde de tine să găsești bile mici : Mrgreen:
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: În sfârșit o grădină! De unde să înceapă?




de Adrien (ex-nico239) » 02/03/19, 19:06

MadameOurs a scris:Dar: Mi-e frică să nu cheltuiesc bani și timp (și nici nu am nici unul) pentru a ajunge să-mi lipsească legumele ...
Mă întrebam dacă nu puteam începe cu resursele locale. Am un fel de pajiște sălbatică nu a mea, dar trebuie să o mențin. Este o zonă cu iarbă și bastoane din Provence.
De asemenea, pot avea cu ușurință gunoi de grajd.

Ar putea face asta în locul fânului?



Nu vă stresați: Roma nu a fost construită într-o zi.

Mai bine o grădină de legume mică, bine gestionată, decât o mare mizerie : Mrgreen:

Încercați să vedeți suprafața maximă pe care credeți că o puteți îngriji și să o reduceți cu o treime: cel puțin așa sunteți sigur că veți reuși.

Și veți fi întotdeauna la timp pentru ao crește.

Pentru câmpul dvs. de ierburi, dacă puteți tăia totul și pune totul pe viitoarea dvs. grădină de legume, nu ezitați o secundă.

Îți pui gunoiul de cal în grădina ta de legume
Îți pui butașii de iarbă pe el și, dacă nu plouă, udezi puțin pentru a-l menține umed
Și asta este.
Și în mai, transplantezi în el prin îndepărtarea ierburilor tale.

Personal, voi păstra cu atenție bastoanele pentru a face tutori mai târziu, dar nu aș rupe vasul zdrobindu-i: știu bine și știu că aceste lucruri sunt dure.
0 x
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: În sfârșit o grădină! De unde să înceapă?




de phil53 » 02/03/19, 19:29

Nu fiți prea ambițioși din punct de vedere al suprafeței și fiți generoși în grosime. Orice lucru vegetal poate fi folosit atunci când nu există fân. Uneori este o sursă de deficiență, dar în cele din urmă crește.
Desigur, fânul este cel mai bun.
Primul an se concentrează pe plantări ușoare. Dovlecei, roșii, varză, cartofi de la plante mari. Dacă vrei să semeni, alege semințe mari, fasole, fasole ... Primul an poate fi dezamăgitor dacă vrei să faci lucruri precum morcovi și puieți mici. Este nevoie de măiestrie.
0 x
MadameOurs
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 65
Înregistrare: 11/09/18, 10:29
x 8

Re: În sfârșit o grădină! De unde să înceapă?




de MadameOurs » 17/03/19, 11:01

Așadar, vă mulțumesc foarte mult pentru acest prețios sfat și schimb de experiență! Chiar răspunzi la întrebări pe care nu îndrăzneam să le pun : Mrgreen:

Azi dimineață aproape am mers să iau niște fân (3 euro pentru un balot mic de fân pentru grădina de pe „lecoincoin”), dar domnul nostru a refuzat să-l transport în mașină fără prelată.

Așa că fac presiuni pentru ca el să tundă repede, dar depinde de mașina tăticului frumos.

Pe scurt, mergem înainte, dar încet!
0 x
Astăzi există desert.
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: În sfârșit o grădină! De unde să înceapă?




de Moindreffor » 17/03/19, 11:56

MadameOurs a scris:Așadar, vă mulțumesc foarte mult pentru acest prețios sfat și schimb de experiență! Chiar răspunzi la întrebări pe care nu îndrăzneam să le pun : Mrgreen:

Azi dimineață aproape am mers să iau niște fân (3 euro pentru un balot mic de fân pentru grădina de pe „lecoincoin”), dar domnul nostru a refuzat să-l transport în mașină fără prelată.

Așa că fac presiuni pentru ca el să tundă repede, dar depinde de mașina tăticului frumos.

Pe scurt, mergem înainte, dar încet!

cumpără o prelată cu 5 € și vei fi independent de Monsieur și de tatăl tău frumos, trăiește independența, trăiește libertatea de a cultiva : Mrgreen:
3 € este un preț corect, acasă este 2.50
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
MadameOurs
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 65
Înregistrare: 11/09/18, 10:29
x 8

Re: În sfârșit o grădină! De unde să înceapă?




de MadameOurs » 17/03/19, 13:42

Absolut!
Luni plimbarea bebelușului va fi în casto!
0 x
Astăzi există desert.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Bing [Bot] și oaspeții 396