Noua leneșă 04 grădină de legume

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Nouă grădină de bucătărie leneșă 04




de Adrien (ex-nico239) » 20/09/18, 10:54

Moindreffor a scris:și acolo, în grădina de legume, trebuie să planificați săptămâni, chiar luni, chiar cu ani înainte, doar să mă gândesc la asta mă face să simt că îmbătrânesc : Hopa:


Imagine este mai mult sau mai puțin că ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Diabolorent
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 165
Înregistrare: 13/02/18, 16:37
Locul de amplasare: Digne les Bains
x 26

Re: Nouă grădină de bucătărie leneșă 04




de Diabolorent » 21/09/18, 09:56

: Lol: : Lol:
Da, asta e Nico, dar anticipând câteva secunde pot să fac : Twisted: dar peste câteva săptămâni, luni, chiar ani :şoc: :şoc: Nu este la fel : Mrgreen:
Cred că aveți nevoie de antrenament, ca pe o motocicletă, dar cel mai greu, așa cum spune Moindreffor, este planificarea anticipării ... și acolo devine obositor doar să vă gândiți la asta : Hopa:

Dar încep imediat, dovada: nu plănuisem să-mi recoltez strugurii în acest WE, dar am anticipat întrebând luni RTT : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen: nu stii niciodata :P
0 x
"Nu este un semn al bunei sănătăți mentale să fie bine adaptat la o societate bolnavă" Jiddu Krishnamurti.
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Nouă grădină de bucătărie leneșă 04




de Adrien (ex-nico239) » 21/09/18, 12:24

Diabolorent a scris:: Lol: : Lol:
Da, asta e Nico, dar anticipând câteva secunde pot să fac : Twisted: dar peste câteva săptămâni, luni, chiar ani :şoc: :şoc: Nu este la fel : Mrgreen:
Cred că aveți nevoie de antrenament, ca pe o motocicletă, dar cel mai greu, așa cum spune Moindreffor, este planificarea anticipării ... și acolo devine obositor doar să vă gândiți la asta : Hopa:

Dar încep imediat, dovada: nu plănuisem să-mi recoltez strugurii în acest WE, dar am anticipat întrebând luni RTT : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen: nu stii niciodata :P


: Mrgreen: începe și de acolo .... : Mrgreen:

Să ai o recoltă bună.

De partea noastră va fi un târg agricol ... : Idee:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Diabolorent
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 165
Înregistrare: 13/02/18, 16:37
Locul de amplasare: Digne les Bains
x 26

Re: Nouă grădină de bucătărie leneșă 04




de Diabolorent » 03/10/18, 09:54

Bine, rezultate mixte pentru vin :|

În ceea ce privește strugurii, sunt mult mai multe ciorchini decât anul trecut, dar au suferit.
IMG_2194.JPG


Încă niște ciorchini frumoși în general ...
IMG_2199.JPG


... dar era necesar să le sortezi manual înainte de a le călca :şoc:
IMG_2197.JPG


Dar acum, fermentația alcoolică nu a început așa cum ar trebui și nu a mers așa cum ar fi trebuit: mai multe zaharuri, dar fără alcool :şoc:
Nu sunt suficient de dulci, nu sunt suficiente drojdii naturale? Nu știu !
Sucul obținut nu a fost deloc bun așa că nu m-am deranjat să strâng: la coș!
IMG_2209.JPG


Prin urmare, am recoltat din nou (din fericire, există încă ciorchini), dar între timp am achiziționat un concasor.
IMG_2207.JPG


Mult mai rapid și mai eficient decât călcarea piciorului :şoc: :D
IMG_2204.JPG


De data aceasta am introdus direct în butoaie și pentru a fi siguri de începutul fermentației, am adăugat drojdie. Funcționează pentru moment, clocotul este în curs, degetele noastre încrucișate :D
IMG_2208.JPG


Apoi, pentru presare, am găsit o mică presă la mâna a doua (bazinul feței de pernă și mânere pickax :şoc: ) pe care o vom căuta în seara asta 8)
presa.jpg
Pressoir.jpg (86.11 KiB) Vizualizat de 2678 ori


Mai rămâne mai mult decât know-how :şoc:

În caz contrar, recolta de roșii luni, după o recoltă bună deja vineri:
IMG_2203.JPG

+ o bază de ladă de roșii cherry :)
1 x
"Nu este un semn al bunei sănătăți mentale să fie bine adaptat la o societate bolnavă" Jiddu Krishnamurti.
Avatar de l'Utilisateur
Stef72
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 393
Înregistrare: 22/08/16, 15:43
Locul de amplasare: Sarthe
x 123

Re: Nouă grădină de bucătărie leneșă 04




de Stef72 » 03/10/18, 16:58

mare presare de struguri!

Mă interesează foarte mult această zonă, la noi am făcut suc de mere, am preparat și bere, o activitate distractivă care dă multe satisfacții!

rămâneți la suc!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Nouă grădină de bucătărie leneșă 04




de Did67 » 04/10/18, 19:11

Diabolorent a scris:
Dar acum, fermentația alcoolică nu a început așa cum ar trebui și nu a mers așa cum ar fi trebuit: mai multe zaharuri, dar fără alcool
Nu sunt suficient de dulci, nu sunt suficiente drojdii naturale? Nu știu !
Sucul obținut nu a fost deloc bun așa că nu m-am deranjat să strâng: la coș!



Este posibil ca seceta și temperaturile ridicate să nu fi favorizat dezvoltarea drojdiilor, deoarece acestea au blocat mucegaiul [până acum, acasă, fie în tunel, fie în exterior, roșiile nu sunt / puțin afectate - cred că „uscate frunzele "nu sunt neapărat mucegai].

De asemenea, este posibil ca strugurii dvs., care este prea dulce, să fi blocat fermentația. Nu mai știu din ce conținut de zahăr, fermentarea naturală devine dificilă.

Vezi: https://www.vignevin-sudouest.com/publi ... olique.php

Cred - dar nu sunt competent în vinuri - că ați fi avut recoltă mai bună mai devreme, pentru a avea un pic mai acid ...
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Nouă grădină de bucătărie leneșă 04




de Moindreffor » 04/10/18, 20:28

Did67 a scris:
Diabolorent a scris:
Dar acum, fermentația alcoolică nu a început așa cum ar trebui și nu a mers așa cum ar fi trebuit: mai multe zaharuri, dar fără alcool
Nu sunt suficient de dulci, nu sunt suficiente drojdii naturale? Nu știu !
Sucul obținut nu a fost deloc bun așa că nu m-am deranjat să strâng: la coș!



Este posibil ca seceta și temperaturile ridicate să nu fi favorizat dezvoltarea drojdiilor, deoarece acestea au blocat mucegaiul [până acum, acasă, fie în tunel, fie în exterior, roșiile nu sunt / puțin afectate - cred că „uscate frunzele "nu sunt neapărat mucegai].

De asemenea, este posibil ca strugurii dvs., care este prea dulce, să fi blocat fermentația. Nu mai știu din ce conținut de zahăr, fermentarea naturală devine dificilă.

Vezi: https://www.vignevin-sudouest.com/publi ... olique.php

Cred - dar nu sunt competent în vinuri - că ați fi avut recoltă mai bună mai devreme, pentru a avea un pic mai acid ...

da, recolta se declanșează întotdeauna în funcție de nivelul zahărului
și așa ar fi trebuit să vă păstrați sucul de struguri și să-l lăsați să putrezească, nu ar fi existat o vinificație, ci o fermentație alcoolică și ați fi putut face tescovină de struguri, distilând acest alcool, așa cum facem noi, lăsând macerarea merelor căzute, prunele și alte fructe , pacat ca l-am aruncat
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
a fi hafen
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1202
Înregistrare: 20/05/18, 23:11
Locul de amplasare: Gironde
x 97

Re: Nouă grădină de bucătărie leneșă 04




de a fi hafen » 04/10/18, 22:26

Did67 a scris:Este posibil ca seceta și temperaturile ridicate să nu fi favorizat dezvoltarea drojdiilor, deoarece acestea au blocat mucegaiul [până acum, acasă, fie în tunel, fie în exterior, roșiile nu sunt / puțin afectate - cred că „uscate frunzele "nu sunt neapărat mucegai].
Același lucru aici, într-adevăr nu este un an la Mildew.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Nouă grădină de bucătărie leneșă 04




de Did67 » 05/10/18, 09:23

Putem oferi deja videoclipuri pe YouTube „demonstrând” că o astfel de pulbere de perlimpinpin, o astfel de practică ezoterică, cuantică sau biodinamică sau orice funcționează!

În absența martorilor („controalele”), totul funcționează. Anul acesta.

Mai am 3 videoclipuri de editat, dar trebuie să filmez un al patrulea, înainte să mă prind de acest val!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Nouă grădină de bucătărie leneșă 04




de Adrien (ex-nico239) » 05/10/18, 10:22

Întotdeauna pot obține mai multe informații de la fiica mea ... până de curând a lucrat la La Littorale ...

http://www.lalittorale.fr/
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 503