Grădinar leneș în Loire Atlantique

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Lazy gardener in Loire Atlantique




de Adrien (ex-nico239) » 20/09/18, 14:55

a fi chafoin a scris:
nico239 a scris:
a fi chafoin a scris:Dacă există o fântână la 50m distanță
și o alimentare cu apă potabilă la 50m, dar nu îndrăznesc să folosesc această apă ...


Ah din ce motiv?
Multe motive :
primul am citit întotdeauna că era necesar să udăm cu ploaie sau apă de puț (!), că udarea regulată a apei de la robinet este mai degrabă „dăunătoare”.

Atunci nu sunt acasă și chiar dacă proprietarul s-a oferit să mă udă, nu vreau să „abuzez” prea mult ...

Dar cel mai important motiv este lenea și aprinderea întârziată: m-am gândit timp de 3 săptămâni că va veni ploaia, așa cum am crezut timp de 3 săptămâni că aceste gândaci le vor părăsi - la fel sau ar fi mâncat de prădători sau nu ar fi dăunător legumelor mele. În plus, ar fi trebuit să las apa de la robinet să se aerisească în bazine pentru evaporarea clorului ...


Da, cred că ești prea atent la momentul respectiv.

În plus, dacă udați piciorul, nu consumă prea mult.
Ei bine, este un pic o treabă, dar nu avem nici 100 de ha de cultivare
0 x
Avatar de l'Utilisateur
a fi hafen
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1202
Înregistrare: 20/05/18, 23:11
Locul de amplasare: Gironde
x 97

Re: Lazy gardener in Loire Atlantique




de a fi hafen » 21/09/18, 09:35

Da, poate ai dreptate. Udați cu apă de la robinet?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Lazy gardener in Loire Atlantique




de Did67 » 21/09/18, 10:06

Trebuie să existe doar câteva milioane de grădinari care udă cu apă de la robinet! Că bem.

Unii profesioniști sunt chiar conectați la rețele!

Dar pe internet, veți găsi întotdeauna „sfaturi”, cum ar fi apa potabilă clorurată sau, mai amuzant: nu trebuie să udați niciodată sub soare, arde frunzele! În schimb, tunurile de apă ale fermierilor rulează 24 de ore pe zi, chiar la prânz. Și cu toții putem vedea cum sunt arse culturile !!!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
a fi hafen
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1202
Înregistrare: 20/05/18, 23:11
Locul de amplasare: Gironde
x 97

Re: Lazy gardener in Loire Atlantique




de a fi hafen » 21/09/18, 10:22

Da, este adevărat că internetul este foarte prescriptor. O negare a ignoranței noastre?
În cele din urmă, în ciuda laturilor sale bune, ne putem întreba dacă nu blochează acțiunea, creând un climat de amânare, de teamă ...
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Lazy gardener in Loire Atlantique




de Moindreffor » 21/09/18, 12:00

a fi chafoin a scris:Da, este adevărat că internetul este foarte prescriptor. O negare a ignoranței noastre?
În cele din urmă, în ciuda laturilor sale bune, ne putem întreba dacă nu blochează acțiunea, creând un climat de amânare, de teamă ...

trebuie să cauți mai multe informații pe internet, de îndată ce cauți o informație, riști să te dezinformezi, internetul e de rahat când știi ceva
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Lazy gardener in Loire Atlantique




de Adrien (ex-nico239) » 21/09/18, 12:38

Did67 a scris:Trebuie să existe doar câteva milioane de grădinari care udă cu apă de la robinet! Că bem.

Unii profesioniști sunt chiar conectați la rețele!

Dar pe internet, veți găsi întotdeauna „sfaturi”, cum ar fi apa potabilă clorurată sau, mai amuzant: nu trebuie să udați niciodată sub soare, arde frunzele! În schimb, tunurile de apă ale fermierilor rulează 24 de ore pe zi, chiar la prânz. Și cu toții putem vedea cum sunt arse culturile !!!


Ai absolut dreptate în legătură cu această udare în plin soare care nu dăunează culturilor ...

În acest sens, nu este întotdeauna o stropire cu apă ...

Dar de multe ori udarea pentru a reduce temperatura fructelor.
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Lazy gardener in Loire Atlantique




de Moindreffor » 21/09/18, 12:59

nico239 a scris:
Did67 a scris:Trebuie să existe doar câteva milioane de grădinari care udă cu apă de la robinet! Că bem.

Unii profesioniști sunt chiar conectați la rețele!

Dar pe internet, veți găsi întotdeauna „sfaturi”, cum ar fi apa potabilă clorurată sau, mai amuzant: nu trebuie să udați niciodată sub soare, arde frunzele! În schimb, tunurile de apă ale fermierilor rulează 24 de ore pe zi, chiar la prânz. Și cu toții putem vedea cum sunt arse culturile !!!


Ai absolut dreptate în legătură cu această udare în plin soare care nu dăunează culturilor ...

În acest sens, nu este întotdeauna o stropire cu apă ...

Dar de multe ori udarea pentru a reduce temperatura fructelor.

de exemplu, de asemenea, pentru a reduce temperatura salatelor pentru a preveni creșterea lor la semințe, ceea ce este adesea uitat, motiv pentru care anul viitor voi fi mai atent la umbrirea salatelor mele
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Lazy gardener in Loire Atlantique




de Did67 » 21/09/18, 16:28

1) Aveți nevoie de o „grilă de citire”, care să vă permită să treceți prin informații pentru consistență. Folosesc și învăț multe pe internet. Dar de foarte multe ori râd de prostia rostită cu asigurări de oameni care doar repetă, amplificându-i, obișnuite, „trebuie ...”, „Mi s-a spus că ...” .

2) În exemplul meu de udare, am vrut doar să râd de aspectul, adesea afirmat cu convingere, că va „face plantele la grătar” ... Citește și recitește pe site-urile de „popularizare” a grădinăritului amator. ! Să nu se ocupe de problema udării, de utilitatea sa, etc ...
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Lazy gardener in Loire Atlantique




de Moindreffor » 21/09/18, 17:26

Did67 a scris:1) Aveți nevoie de o „grilă de citire”, care să vă permită să treceți prin informații pentru consistență. Folosesc și învăț multe pe internet. Dar de foarte multe ori râd de prostia rostită cu asigurări de oameni care doar repetă, amplificându-i, obișnuite, „trebuie ...”, „Mi s-a spus că ...” .

2) În exemplul meu de udare, am vrut doar să râd de aspectul, adesea afirmat cu convingere, că va „face plantele la grătar” ... Citește și recitește pe site-urile de „popularizare” a grădinăritului amator. ! Să nu se ocupe de problema udării, de utilitatea sa, etc ...

Te-am înțeles bine Didier, soția mea mi-o repetă de fiecare dată când scot pata de udare între prânz, ei bine spun că prea rău, dacă nu o fac acum voi uita din nou în această seară ... și deoarece uit de multe ori multe lucruri, merge
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Lazy gardener in Loire Atlantique




de Adrien (ex-nico239) » 22/09/18, 02:21

Did67 a scris:1) Aveți nevoie de o „grilă de citire”, care să vă permită să treceți prin informații pentru consistență. Folosesc și învăț multe pe internet. Dar de foarte multe ori râd de prostia rostită cu asigurări de oameni care doar repetă, amplificându-i, obișnuite, „trebuie ...”, „Mi s-a spus că ...” .

2) În exemplul meu de udare, am vrut doar să râd de aspectul, adesea afirmat cu convingere, că va „face plantele la grătar” ... Citește și recitește pe site-urile de „popularizare” a grădinăritului amator. ! Să nu se ocupe de problema udării, de utilitatea sa, etc ...


Yaisse de aceea fac ceea ce vreau ...

Nimic nu s-a aventurat, nimic nu a câștigat.

Și oricum citim totul și opusul său pe net.

Deci, dacă nu trece anul 1, încerc din nou anul 2.

Doamna se descurajase din cauza morcovilor.
După anul trecut, când nu apăruse nimic, am persistat și acum îl alegem regulat ...
Dar cine știe, chiar dacă cred că am înțeles care este protocolul potrivit, poate în anul 3 nu va mai crește nimic, pe scurt vom vedea

Un alt exemplu, dar „de eșec” până în prezent ... tarhon.

Transplantat din Vaucluse a ieșit bine în 2017 dar nu a crescut, departe de el, ca „acolo”.
Mi-am spus, îi vom da timp să se aclimatizeze
Anul acesta a ieșit bine primăvara, mi-am zis că e bine ... ei bine nu.
A trebuit să fac 1 sau 2 recolte și atât.
În timp ce înainte a crescut înapoi la viteză mare și în condiții de cultivare similare, aceeași expunere umbrită și fără prelucrare și așa mai departe.

Două soluții sau transfer totul și îl replantez în altă parte sau ... cred ... și pentru moment mă gândesc pentru 2019.
Va urma
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 290