mașină electrică și transport, știri de sârmă

Mașini, autobuze, biciclete, avioane electrice: toate mijloacele de transport electric care există. Conversie, motoare și acționări electrice pentru transport ...
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554

Re: Automobile si transport electric, feed-ul de stiri




de moinsdewatt » 23/09/18, 16:49

Volkswagen își dezvăluie platforma electrică MEB

Imagine

Piatra de temelie a programului electric al grupului Volkswagen, platforma MEB a fost dezvăluită luni. Anunțată acum câțiva ani, va servi drept bază pentru 10 milioane de vehicule electrice de la diferitele mărci ale grupului. Din 2019, va naște primul său model: „ID-ul” Volkswagen.
........

http://www.automobile-propre.com/volksw ... e-meb/amp/
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Re: Automobile si transport electric, feed-ul de stiri




de Christophe » 05/10/18, 00:03

https://www.lesechos.fr/industrie-servi ... 210562.php

Poluarea automobilelor: Parlamentul European pe o linie dură

Deputații europeni au adoptat miercuri un obiectiv de reducere a emisiilor de CO40 de la vehiculele noi cu 2030% până în 2. Una din cinci mașini noi trebuie să fie electrice până în 2025. Industria denunță ținte nerealiste.

(...)


De asemenea, îmi este greu să cred ... Europa își stabilește obiective ambițioase: dar ce buget alocă pentru a ajunge acolo?

Miliardele de producători convenționali care contribuie să continue pe același drum (și acesta este cel rău): construirea mașinilor de 2000 kg pentru mai puțin de 10% din masa utilă ...
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13698
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1516
A lua legatura cu:

Re: Automobile si transport electric, feed-ul de stiri




de izentrop » 05/10/18, 01:21

A început cu controlul tehnic.
Vechea mea fiesta s-a terminat :(, M-am mutat în după-amiaza asta degeaba. Din fericire, nu m-au taxat.
Pentru mine este în regulă, avea găuri în corp pe care le-am reparat ieftin.

Acum, am terminat reparațiile cu un sintofer sau o foaie nituită așa cum făcusem și eu. Cu toate acestea, nu sunt pregătit să merg electric, am alte priorități.

Nu trebuie să fiu compătimit, cel mai rău trebuie să fie ca tinerii care au renovat o veche harpă maxilară să poată ajunge la munca lor.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Automobile si transport electric, feed-ul de stiri




de Adrien (ex-nico239) » 11/10/18, 00:25

La fel de des, este necesar și „a ieși din cutie” pentru a vedea alte strategii.

Cu câțiva ani de întârziere, industria automobilelor urmează doar pe urmele industriei de înregistrare.

Conform schemei vynil, k7, CD, dematerializate, flota colosală de vehicule diesel constituie o înfățișare la fel de colosală pentru a fi transformată într-un parc de benzină ... (cu complicitatea conducătorilor? Întrebarea trebuie explorată)

Și împreună (deși probabil cu o anumită întârziere) în parc electric.

Depinde de toată lumea să aibă propria opinie cu privire la modul în care vor reacționa consumatorii ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88

Re: Automobile si transport electric, feed-ul de stiri




de Gaston » 11/10/18, 11:14

izentrop a scris:A început cu controlul tehnic.
Vechea mea fiesta s-a terminat :(, M-am mutat după-amiaza asta degeaba.
Am un prieten care a „abandonat” un autocaravan de aproximativ 25 de ani care conducea foarte bine pentru că farurile nu mai treceau de controlul tehnic (reflectorul sablat) și piesa de schimb nu se găsea.
0 x
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554

Re: Automobile si transport electric, feed-ul de stiri




de moinsdewatt » 14/10/18, 14:57

PSA își va refuza utilitățile în domeniul electric

13/10/2018

În jurul mijlocului anului 2020, producătorul va oferi Citroën Jumpy și Peugeot Expert într-o versiune 100% electrică. Acesta intenționează să reacționeze la înăsprirea reglementărilor privind circulația vehiculelor diesel în centrele orașelor.

Întreaga gamă de utilități PSA va trece la electricitate până în 2025, conform informațiilor de la Les Echos. „Credem că este mai bine să ajungem cu electricitate pură decât cu hibrizi reîncărcabili, explică Philippe. Narbeburu, managerul zilnic„ LCV ”al PSA. „Obiectivul în termeni de autonomie a bateriei este de a acoperi 85% din utilizările clienților noștri”, explică el.

Primele modele care vor fi convertite vor fi Peugeot Expert și Citroën Jumpy, care vor lansa liniile de producție la mijlocul anului 2020. "Putem electriza acest program K-zero fără prea multă muncă, în condiții economice acceptabile", a spus Philippe Narbeburu în Les Echos. În al doilea rând, Berlingot și partenerul vor fi transformați în litiu-ion. Utilitățile mari, acum asamblate în Italia cu Fiat, vor fi ultimele.

Pentru a satisface nevoile clienților săi, PSA are în vedere, de asemenea, să ofere două dimensiuni diferite de baterii.

15% din vânzări din primii ani
Acest plan major de electrificare este destinat să răspundă la înăsprirea reglementărilor privind circulația motorinei utilitare în centrele orașelor. Prin urmare, este vorba de a oferi o alternativă profesioniștilor și logisticienilor care trebuie să asigure livrarea „ultimei mile”.

PSA intenționează să ofere o chirie lunară identică între versiunea electrică și cea termică. Astfel, dorește să facă electricitatea atractivă pentru clienții săi profesioniști, care sunt deja interesați de costurile reduse de întreținere ale acestei tehnologii. "Proporția de energie electrică în vânzări? Totul va depinde de reglementări" avansează prudent Philippe Narbeburu. Însă producătorul pariază încă pe o cotă de vânzări de 15% din primii ani.

https://www.bfmtv.com/economie/psa-va-d ... 43526.html
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Re: Automobile si transport electric, feed-ul de stiri




de Christophe » 14/10/18, 15:31

Uh, berlingo electric (et cie) există deja ... unde este noutatea?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2486
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 360

Re: Automobile si transport electric, feed-ul de stiri




de Forhorse » 14/10/18, 17:32

Noutatea este că ei cred în el și că intenționează cu adevărat să le vândă, spre deosebire de vechile modele care erau mai presus de toate o vitrină și „demonstranți” (al căror scop neacceptat era tocmai acela de a demonstra că electricitatea nu avea viitor, nu îi interesa pe clienți, și nu le-a satisfăcut nevoile)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Re: Automobile si transport electric, feed-ul de stiri




de Christophe » 14/10/18, 18:51

Da, da, cred că intenționează în principal să încaseze milioane de ajutoare publice diverse și variate ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2486
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 360

Re: Automobile si transport electric, feed-ul de stiri




de Forhorse » 14/10/18, 20:30

Nu știu dacă își propun ajutoare mai mult decât atât. Mai presus de toate, piața se schimbă. Deja se pare că Renault / Nissan este capabil să câștige bani cu zoe / leaf, dacă piața devine profitabilă, interesează brusc alți producători.
Apoi, noul standard WLTP, în starea actuală, va însemna că aproape toate vehiculele termice vor fi supuse unei penalități ecologice, cu excepția celor electrice care vor avea un bonus ... care va decide, fără îndoială, o mulțime de oameni să schimbe pentru EV și aceasta este din nou o piață pe care producătorii nu doresc să o rateze: ajungând prea târziu, vor pierde cote de piață semnificative față de cei care au o sursă de energie electrică coerentă ... în timp ce așteaptă - guvernul ajustează rata de CO2 a penalizarea / bonusul față de acest nou standard (în Belgia se pare că au planificat deja să „întârzie” luarea în considerare a noii rate WLTP de co2, pentru Franța nu știm încă)
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Transport electric: autoturisme, biciclete, transport public, avioane ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 170