Grădina mea de bucătărie a celui mai mic efort

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Did67 » 22/09/18, 13:58

Moindreffor a scris:
de aceea fân fără apă = fără degradare = fără viață = legume care nu cresc


Va fi marea lecție a anului !!! Prin urmare, îmi voi „schimba imediat discursul”!

La formula dvs. adaug doar: la PP nu udăm mai întâi legumele, mai întâi udăm organizațiile care lucrează pentru noi. Nuanță !!!
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Adrien (ex-nico239) » 22/09/18, 14:37

Did67 a scris:
Moindreffor a scris:
de aceea fân fără apă = fără degradare = fără viață = legume care nu cresc


Va fi marea lecție a anului !!! Prin urmare, îmi voi „schimba imediat discursul”!

La formula dvs. adaug doar: la PP nu udăm mai întâi legumele, mai întâi udăm organizațiile care lucrează pentru noi. Nuanță !!!


Da, este adevărat ... să fie gravat pe fronton .. :!:
1 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Moindreffor » 22/09/18, 15:36

aici sunt transplantate aproximativ 60 de cepe albe, în partea în care au existat o mulțime de BRF fals, rămâne un strat plin de miceliu de ciuperci, dar care a făcut o crustă, am pus prea mult (pentru sezonul 2018), lipsa de apa a blocat totul vara aceasta, am udat pentru că era foarte uscat, dar în plus era puțină ploaie, răcoros

Va trebui să îndepărtez fânul și să pun un cârlig pentru a nivela pământul, este plictisitor să ai găuri, am mult de lucru la fitnessul grădinii de legume, îndreptarea marginilor (știu că nu este recomandat, dar este estetic , trebuie să știi să faci pe plac tuturor ...) și trebuie întotdeauna să îndrept panta, în plus este bine că trebuie să umplu găurile de sub gard pentru câine
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Moindreffor » 23/09/18, 13:51

un pic de ploaie ieri, dar averse puternice astăzi, așa că acolo se va reîncărca cu apă nu mai există nicio eroare, nu mai există feramol, trebuie să sperăm că melcii nu mă vor îngrijora
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
a fi hafen
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1202
Înregistrare: 20/05/18, 23:11
Locul de amplasare: Gironde
x 97

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de a fi hafen » 23/09/18, 14:09

nico239 a scris:
Did67 a scris:
Moindreffor a scris:de aceea fân fără apă = fără degradare = fără viață = legume care nu cresc
Va fi marea lecție a anului !!! Prin urmare, îmi voi „schimba imediat cuvântul”! La formula dvs. adaug doar: la PP nu udăm mai întâi legumele, mai întâi udăm organizațiile care lucrează pentru noi. Nuanță !!!
Da, este adevărat ... să fie gravat pe fronton .. :!:
Da, adaug un strat. Indispensabil și în proporție bună (pentru mine mult mai mult decât mi-am imaginat, chiar dacă vremea specială din acest an trebuie luată în considerare).

Vești bune oricum pe partea aceea a casei mele: am adâncit canalul de scurgere și acum este un mic pârâu care trece în fundul grădinii! Condițiile vor deveni ideale pentru această grădină de legume: ar fi destui să se instaleze o rigolă pe o pantă ușoară pentru a uda cu o pompă mică, precum grădinile din Provence (spunem „cu raza” cred)!

Așa că pot începe în sfârșit să semăn secara: pre-udarea ieri pentru umezirea bulionelor de lut, dezbrăcarea acesteia din această dimineață, apoi însămânțarea pe o linie unde am întins fânul: la fiecare 10 cm din semințele de secară scufundate la 1 sau 2 cm acoperit, în sfârșit udare abundentă. Am strâns fânul în jurul marginilor. Vom vedea dacă acest test este pozitiv ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Did67 » 23/09/18, 18:12

Irigarea în linie este cea mai puțin costisitoare metodă de udare: revărsăm canalele săpate aproape orizontal (curbă de nivel), cu o înclinare foarte mică, astfel încât apa să meargă până la capăt. Acest lucru era foarte frecvent în munți, unde apa, în principiu, venea „de sus”!
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Moindreffor » 23/09/18, 20:35

și să spun că acasă râul este la 50 m mai jos, a fost o perioadă în care m-am dus să aduc apă din râu, acum o păstrez pe cea care cade din cer și, având în vedere dimensiunea grădinii mele de legume, este destul
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Moindreffor » 25/09/18, 19:47

primul îngheț în această dimineață, dar de scurtă durată, a ajuns imediat după răsăritul soarelui și pe măsură ce Soarele era la întâlnire, a răsărit rapid
fără impact asupra legumelor
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Moindreffor » 25/09/18, 20:05

Am scos mini sera cumparata acum mai bine de 5 ani daca nu mai mult, sper ca varza mea sa se dezvolte pentru ca exista mizerie
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Adrien (ex-nico239) » 25/09/18, 23:52

Am văzut acest lucru în prognoza meteo și, deoarece mama mea a locuit mult timp la Reims, știu puțin zona ... :şoc:

M-am gândit la cei „de sus” Imagine

Nu ar trebui să treacă cu mult înainte de noi.

Ce varietate de varză?

Am finalizat primul meu cadru cu 4 straturi: 2 din P30 și 2 din prelată din plastic, inclusiv unul pentru seră (pentru acest prim exemplar), cel de mai sus.
Trebuie să fac pozele.

Pentru o protecție ușoară, puteți pune doar niște P ... X (în mod ideal, vreau să spun 30 sau 60) pe plantele dvs. la sfârșitul zilei.

Câteva pietre pentru a bloca totul și este ușor de îndepărtat dimineața sau chiar îl puteți lăsa în timpul zilei

Ilustrație și furnizor: de aici ne-am cumpărat rola, luasem 1.10 x 250m, cu retrospectiva puțin lată
https://www.tissnet.fr/9-voile-dhivernage
Într-o lățime mai confortabilă pentru o grădină de legume personală (2m de exemplu) prețul mi se pare foarte corect, nu-i așa?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 346