De unde îți cumperi semințele?

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Thouvenel
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 45
Înregistrare: 02/09/16, 22:50
Locul de amplasare: Lot-et-Garonne
x 9

Re: De unde îți cumperi sămânța?




de Thouvenel » 27/02/18, 10:17

Stef72 a scris:la rândul meu, îmi iau semințele de la prieteni și mă completez cu germinația deoarece sunt din regiunea mea, așa că îmi spun că condițiile sunt mai aproape de grădina mea decât dacă le-aș comanda, de exemplu, în sudul Franței.

Încerc să fac cât mai mult posibil cu semințe ne-hibride, deoarece îmi place să mă las să plec după semințe și să schimb cu prietenii;)



Cam la fel.

Cred că trebuie să știi mai întâi ce vrei. Permiteți-mi să vă explic: dacă vă este frică de capacitatea de a germina, aproape toate companiile de semințe sunt la fel. Prețul se schimbă destul de mult.
Mai mult, este posibil ca unele grupuri să vândă aproape aceleași produse sub diferite mărci (de exemplu: grupul Limagrain deține „Clause” și „Vilmorin”).
Semințele vândute comercial fac obiectul unor controale stricte care garantează o bună germinare ... dar prețul are de suferit ... Dacă vă faceți semințele, veți obține mult mai mult și vă puteți permite câteva% din semințe care nu vor germina, va fi necesar să fii puțin mai generos în ceea ce privește dozele.

Semințe (de exemplu, usturoi, ceapă, șalotă, cartofi etc.) care nu sunt cultivate din semințe risc să fie purtători de viruși. Cumpărarea acestor semințe certificate (etichetă albastră) este o garanție că aceste soiuri au fost regenerate și sunt libere de aceste patologii. Pentru a-mi face semințele, am folosit, de exemplu, semințe „certificate” de usturoi și șalotă.

Cel mai ieftin nu este cel mai rău și puteți opta și pentru semințe ieftine.

Dacă doriți să încurajați localul, organicul, acesta va fi mai scump.
Depinde de dvs. să plasați cursorul acolo unde doriți. Dar mi se pare că nu există mărci „de evitat” a priori.




Acasă, cel mai apropiat producător de semințe organice este biaugerme (47). Încerc să favorizez achiziția de la ei pentru comenzi de mai multe plicuri (organice, locale, dar scumpe)

În caz contrar, semințele cumpărate în bucăți, cele a căror greutate este importantă (cartofi, fasole etc.) sunt achiziționate de la Gamme V *** (rețeaua centrelor de grădină din sud-vest) sau în altă parte. Pentru flori, pot cumpăra la lidl, intermarché, ...
În caz contrar, am un prieten care mi-a dat aproximativ treizeci de pungi cu semințe de diferite mărci care erau epuizate, nu eram ales. Datele au fost uneori trecute, dar rata de germinare rămâne satisfăcătoare.
Încerc să schimb semințele, este și frumos.

Pentru un număr tot mai mare de semințe, acestea sunt semințele mele, adaptate terroirului meu. Pentru roșii, bietă tocată, șalotă cenușie, usturoi roz de la Lautrec, am început o selecție varietală timp de 3 ani, păstrând doar semințele celor mai frumoase și sănătoase plante.

Scopul meu este:
- generalizați această practică a selecției varietale
- să rămână deschis achizițiilor de noi soiuri (prin favorizarea semințelor organice locale din motive etice)
- schimb mai multe
- reproduc cât mai mult posibil propriile mele semințe
- încercați câteva creații varietale (roșii, dovlecei etc.) pe specii unde nu este prea complex.
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: De unde îți cumperi sămânța?




de Did67 » 27/02/18, 11:35

Doar o notă: chiar și mărcile „organice” nu sunt toți producători (sau nu pentru întreaga lor ofertă); deci chiar cumpărate local, semințele pot proveni din celălalt capăt al Europei ...

Și o a doua: bolile virale sunt marcate în special pe cartofi - majoritatea cartofilor care se transmit între grădinari sunt, și uneori serios. Semnul care vă permite să îl cunoașteți: foaia este „în relief”, în loc să fie destul de plată ... Este apoi necesar să începeți din nou de la o cultură a meristemului (acesta este locul în care se formează celule noi, la sfârșitul o tijă) - acest lucru se face în laborator. Orice butași vor fi contaminați. Afidele și alte bitere (uneori nematode din sol) sunt principalii vectori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Thouvenel
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 45
Înregistrare: 02/09/16, 22:50
Locul de amplasare: Lot-et-Garonne
x 9

Re: De unde îți cumperi sămânța?




de Thouvenel » 27/02/18, 14:56

Did67 a scris:Doar o notă: chiar și mărcile „organice” nu sunt toți producători (sau nu pentru întreaga lor ofertă); deci chiar cumpărate local, semințele pot proveni din celălalt capăt al Europei ...


Da, nu toate. Este important să clarificăm acest lucru. Ai dreptate.

Vorbeam despre cazul meu: Biaugerme are o rețea de ferme care furnizează 100% din semințe, aceste ferme sunt doar în Lot-et-Garonne.
Sainte Marthe face totul pe loc (?) Mi se pare ....

Distinsesem local și organic.

Did67 a scris:Și o a doua: bolile virale sunt marcate în special pe cartofi - majoritatea cartofilor care se transmit între grădinari sunt, și uneori serios. Semnul care vă permite să îl cunoașteți: foaia este „în relief”, în loc să fie destul de plată ... Este apoi necesar să începeți din nou de la o cultură a meristemului (acesta este locul în care se formează celule noi, la sfârșitul o tijă) - acest lucru se face în laborator. Orice butași vor fi contaminați. Afidele și alte bitere (uneori nematode din sol) sunt principalii vectori.


Aici, o tite întrebare care trece mai departe: usturoiul meu păstrat pentru material seminal avea uneori o mică gaură superficială pe niște cuișoare. Am eliminat aceste capete (yum) păstrând pentru însămânțare numai pe cele în care toate cuișoarele erau nichele. M-am descurcat bine ? Risc de transmitere? Precauție inutilă?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: De unde îți cumperi sămânța?




de Adrien (ex-nico239) » 28/02/18, 14:00

Aproape peste tot ca toți ceilalți.

Dna este mai mult în magazin
Eu, mai degrabă pe net, cu o slăbiciune pentru Semințele Bune, dar nu sunt înghețat
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: De unde îți cumperi sămânța?




de Did67 » 28/02/18, 14:23

Thouvenel a scris: usturoiul meu păstrat pentru semințe avea uneori o mică gaură superficială pe niște cuișoare.


???? (Nu stiu) !
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79368
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11062

Re: De unde îți cumperi semințele?




de Christophe » 28/02/18, 15:03

Un interviu interesant despre gestionarea „capitalistă” a semințelor ... și posibilele alternative!



Nu e rău această Juliette, fostă TF1 ...

16/10/17 - 20:XNUMX - Semințele, un patrimoniu vital pe cale de dispariție - VibraConferință cu Juliette Duquesne moderată de Mary Lys Trei sferturi din soiurile de semințe au dispărut într-un secol. Cu toate acestea, semințele sunt chiar baza vieții. Cum putem explica, deci, că acest subiect crucial a fost ținut la îndemâna și înțelegerea publicului larg de atâta timp?

Este adevărat că reglementarea este deosebit de complexă. Dar, mai presus de toate, oricine deține sămânța controlează întregul lanț alimentar.

Deținerea acestei piețe globale reprezintă provocări financiare colosale. Această însușire a binelui comun a început să prindă cu mai mult de cincizeci de ani în urmă cu semințe industriale. Astăzi, se accentuează cu OMG-uri și „noi OMG-uri”, privând țăranii din întreaga lume de dreptul de bază de a-și cultiva propriile semințe. Cum și de ce a fost privatizat acest bun prețios, care ar trebui să aparțină tuturor? Care sunt consecințele unei astfel de logici? Ce riscuri prezintă pentru natură, dintre care oamenii sunt ei înșiși o componentă? Acestea sunt întrebările, vitale pentru viitor, abordate în această carte de avertizare.

Jurnalist independent din 2005, am lucrat 10 ani pentru ziarul TF1 (13:20 și XNUMX:XNUMX).

În plus față de subiectele legate de știrile zilnice, am efectuat întotdeauna sondaje cu privire la probleme complexe și globale care mi se par esențiale: speculația mărfurilor, derivațiile pieței financiare, este posibilă o altă economie? Pericolele alimentelor nedorite, inițiativele societății civile ...

Rapoarte destinate celui mai mare număr.

Din ianuarie 2016, continuu să mă ocup de subiecte similare ca un jurnalist independent.

Mă dedic investigației și scrierii cărților pentru o nouă colecție: Carnets d'alerte. Într-o societate în care informațiile sunt omniprezente, uneori este dificil de navigat. Informațiile cruciale sunt găsite înecate, ceea ce face dificilă rezolvarea acestora de către cetățeni. Nu este oferită nicio viziune globală, totul este împărțit, informațiile cheie se găsesc banalizate. Prin urmare, cu Pierre Rabhi, am avut ideea de a produce caiete de alertă, pe teme vitale și globale, ale căror consecințe sunt deja grave pentru umanitate și încă amenință să crească. Scopul nostru este să atingem cel mai mare număr de conștiințe într-o societate în care abundența informațiilor produce dezinformare.

Prin această nouă colecție de cărți numite „Caiete de alertă”, publicată de Presses du Châtelet, am dorit să păstrăm aspectul accesibil unui public numeros, caracteristic anumitor reportaje de televiziune. Dar aceste caiete vor fi mult mai puțin efemere. Acestea vor oferi informații despre teme cruciale: foamea în lume, semințe, OMG-uri, locul finanțării, utilitatea sau nu creșterea etc. http://julietteduquesne.fr/
0 x
PVresistif
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 169
Înregistrare: 26/02/18, 12:44
x 40

Re: De unde îți cumperi semințele?




de PVresistif » 23/09/18, 19:30

Am o mică grădină și un compost și cumpăr semințele de la Lidl sau orice altceva.
În prezent mănânc câteva roșii (tip cherry) care au crescut singure în compostor! Am o mică problemă de înțelegere, desigur când am văzut că le-am udat bine; Am, de asemenea, un squash care a crescut singur în composter, care poate ajunge la maturitate
Există o explicație clară, deci ar trebui să cumpărați semințe în fiecare an sau să le fabricați singuri?
Comandasem o carte de la Eyrolles pe tema „a-ți face semințele”, dar este ieșită din tipar și nu republicată, lobby-urile trebuie să aibă grijă de boabe ....
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: De unde îți cumperi semințele?




de Adrien (ex-nico239) » 24/09/18, 01:34

Credința mea pentru semințe toată lumea vede prânzul la pragul lor.

Există fani organici.
Există fani ai producției personale.
etc

La rândul meu, nu-mi pasă puțin.
Cumpăr cel mai adesea online și în acest caz intră în joc mai mulți factori
- prețul, desigur
- taxe de expediere
- soiurile
ET
serviciul

Întotdeauna am acordat o mare importanță serviciilor, oamenilor cu care aveți de-a face.

Deci, când am „mama Girerd” (semințe Girerd) la telefon, știu că pot aranja cu ea să grupez comenzile (pentru că uneori greșesc și o fac de mai multe ori). Pe scurt, am o ființă umană pe telefonul și mi se pare bine.

Acestea fiind spuse, am cumpărat și în China pentru a testa.

Sau la magazinul Lidl pentru că nu pare scump, dar pentru a fi sigur că va trebui să CÂNTRAȚI ceea ce nu fac.

În târgul din acest weekend a fost un negustor de produse organice și totul, în afară de prețurile exorbitante.

Mme primește semințe de către un prieten și colectează câteva din legumele noastre ...

După cum puteți vedea, este foarte divers.

Simțind, credând, așa cum ar spune Didier, aș tinde să favorizez semințele de la plante care au germinat bine și s-au dezvoltat bine în solul meu.

Cu toate acestea, încă nu am suficientă retrospectivă pentru a spune dacă este cu adevărat mai bine sau nu.

Vom vedea asta peste câțiva ani și vom vedea dacă planurile bune de ieri dau semințe care încă fac planuri bune de-a lungul anilor.
0 x

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 211