Bicicleta electrică: un compromis acceptabil?

Mașini, autobuze, biciclete, avioane electrice: toate mijloacele de transport electric care există. Conversie, motoare și acționări electrice pentru transport ...
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Bicicleta electrică: un compromis acceptabil?




de Did67 » 16/10/18, 12:07

ACEASTĂ RĂDUITĂ NU ESTE O glumă ....

Voi fi mai puțin vorbăreț zilele următoare: mi-am rupt gura pe o bicicletă electrică ieri după-amiază și am făcut-o bine - fractură dublă în umărul drept ...

Deja cu două mâini este plictisitor să vorbesc, dar cu un singur deget din mâna stângă, sunt depășit de melci.

Deci, nu vă faceți griji mai mult decât atât!

Modificați moderarea: mesaje mutate din Agricultura / the-grădina-de-leneș-gradina-mai-mult-bio-fara-oboseala-t13846.html (prin urmare, unele răspunsuri pot părea puțin depășite pentru cititorul neobișnuit)
3 x
Avatar de l'Utilisateur
denis17
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 138
Înregistrare: 13/10/16, 13:15
Locul de amplasare: 17
x 37

Re: bicicleta electrica: un compromis acceptabil?




de denis17 » 16/10/18, 12:16

Recuperare buna.
Denis
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Re: bicicleta electrica: un compromis acceptabil?




de Christophe » 16/10/18, 12:24

+1 (dar știm că Didier a avut și altele mai serioase ...)

Dar o fractură dublă oricum, ați fost la vale sau v-ați stimulat VAE? : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: bicicleta electrica: un compromis acceptabil?




de Did67 » 16/10/18, 13:18

Nimic din toate acestea: a lovit trotuarul pe un pod ușor ascendent la aproximativ 20 sau 25 km / h; a căzut în dreapta: fără zgârieturi pe mâna dreaptă - cred că am „agățat” de balustradă prin reflex; răsuciți-vă, cu greutatea mea, deși are doar 75 kg, s-a crăpat; „cutia” care ține humerusul în scapula a cedat.

Pe o bicicletă electrică, ferește-te de motorul din butucul din față ca de ciumă. Tracțiunea față pe bicicletă este foarte dezechilibrată!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Re: bicicleta electrica: un compromis acceptabil?




de Christophe » 16/10/18, 13:58

Ah ok este o ruptură prin „tracțiune” nu prin „compresie” (scuze inginer în interior :D), Înțeleg mai bine cum s-a întâmplat ... fii bine!

Da, confirm; Nu mi-a plăcut niciodată conceptul VAE cu tracțiune față ... doar distribuția greutății pe bicicletă ar trebui să interzică acest lucru (cred că este 65/35)

Apoi, este mult mai rău: Solex ... Am avut șansa de a conduce câteva modele, este foarte rău pe ghidon!

Bine deviez! : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: bicicleta electrica: un compromis acceptabil?




de Adrien (ex-nico239) » 16/10/18, 15:20

Did67 a scris:ACEASTĂ RĂDUITĂ NU ESTE O glumă ....

Voi fi mai puțin vorbăreț zilele următoare: mi-am rupt gura pe o bicicletă electrică ieri după-amiază și am făcut-o bine - fractură dublă în umărul drept ...

Deja cu două mâini este plictisitor să vorbesc, dar cu un singur deget din mâna stângă, sunt depășit de melci.

Deci, nu vă faceți griji mai mult decât atât!



Ah bine, subțire ...

Ai nevoie de mai mult decât să te plătești (sau să te facă să plătești de către editorul tău), momentul convalescenței tale, o mână stângă Maltron

Imagine

Știu bine pentru că am modelul 2D (cu 3 mâini)

Dar uneori din rău vine binele.
Întrebați-vă dacă această pauză nu vine la momentul potrivit, având în vedere supraîncălzirea conferințelor și a călătoriilor?
Dacă nu cade mai bine la începutul iernii decât la începutul primăverii?
Dacă acest lucru nu vă va oferi timp să vă gândiți (cum ar fi atacul de cord, care este declanșatorul pentru ceea ce treceți în acest moment) pentru a finaliza a doua carte?
La final, doar pozitiv ... nu? Imagine

Recuperare buna Imagine
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: bicicleta electrica: un compromis acceptabil?




de Did67 » 16/10/18, 15:54

Christophe a scris:
Apoi, este mult mai rău: Solex ... Am avut șansa de a conduce câteva modele, este foarte rău pe ghidon!



Mai rău din punct de vedere al greutății. Dar motorul electric este mult mai violent în ceea ce privește accelerarea - acolo, am fost la nivelul de asistență doi (din 3).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: bicicleta electrica: un compromis acceptabil?




de Did67 » 16/10/18, 15:59

nico239 a scris:
Știu bine pentru că am modelul 2D (cu 3 mâini)

Dar uneori din rău vine binele.
Întrebați-vă dacă această pauză nu vine la momentul potrivit, având în vedere supraîncălzirea conferințelor și a călătoriilor?
Dacă nu cade mai bine la începutul iernii decât la începutul primăverii?
Dacă acest lucru nu vă va oferi timp să vă gândiți (cum ar fi atacul de cord, care este declanșatorul pentru ceea ce treceți în acest moment) pentru a finaliza a doua carte?
La final, doar pozitiv ... nu? Imagine

Recuperare buna Imagine



Poate că nu. Ne putem imagina mai rău pentru că nu ți-am spus vremea bună, floare la pistol, idei ușoare, am plecat fără cască, fără laptop ... În plus, nu ar trebui să trec prin asta; în ultimul moment mi-a venit ideea să văd dacă centrul de grădină nu avea caprifoi pitic care să înlocuiască bușul mort, doar pentru a prelungi mersul ...

Ne putem imagina chiar că un camion doar se rostogolește în roata mea pe acest pod îngust!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Stef72
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 393
Înregistrare: 22/08/16, 15:43
Locul de amplasare: Sarthe
x 123

Re: bicicleta electrica: un compromis acceptabil?




de Stef72 » 16/10/18, 16:27

ah rahat, îmi pare rău să aud că Didier, sper că se va recupera bine, ai grijă de tine!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Re: bicicleta electrica: un compromis acceptabil?




de Christophe » 16/10/18, 16:58

Did67 a scris:Mai rău din punct de vedere al greutății. Dar motorul electric este mult mai violent în ceea ce privește accelerarea - acolo, am fost la nivelul de asistență doi (din 3).


Nu este mai rău în ceea ce privește dezechilibrul / dezechilibrul de pe ghidon ... mai ales la viteză mică ...

Pentru accelerație da, a fost destul de lent și de aceea am păstrat pedalele pe Solex! : Cheesy:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Transport electric: autoturisme, biciclete, transport public, avioane ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 257