Grădina mea de bucătărie a celui mai mic efort

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Moindreffor » 26/09/18, 08:09

varza mea este încă în ghivece, așa că de aceea am montat mini-sera, 90cm înălțime 80cm lățime și 40aine adâncime, era să pun pe terasă pentru a face răsaduri din India de garoafe dar acolo cu terasa mea spre nord, nu chiar mai aveți un soare pe el cu umbra aruncată de casă, așa că a coborât în ​​fața grădinii, nu există nici măcar un fundal la această mini stoarcere, așa că l-am montat pentru că l-am avut, dacă asta poate aduce un puțin mai mult
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Moindreffor » 16/10/18, 10:18

salut
ceva noutati
recuperare bună a cepei mele albe, anul acesta, s-ar putea să am recoltă la sfârșitul primăverii, pentru a urma
varza mea într-o mini-seră se descurcă destul de bine, creșterea nu este grozavă, dar unele se dezvoltă și voi încerca să transplant în grădina de legume pentru câteva, când am terminat de pus lucrurile în ordine

Voi merge să-mi comand fânul, weekendul sau săptămâna viitoare, mi-a mai rămas un pachet pe care l-aș pune în jurul varzelor pe care le-aș transplanta dacă nu ajung înainte

Un alt plus al acestui an, s-ar putea să mănânc varză, pe de altă parte va fi o protecție optimă împotriva viermelui de varză anul viitor, frunzele devin prea dantelate, varza se recuperează de la ea, dar într-adevăr îi împiedică dezvoltarea, așa că va fi o plasă de insecte pe varză

țelina mea este încă în pământ, și acolo poate mingi pe care le putem mânca, asta ar fi o premieră

pe scurt, după jumătate din primul an, când au dat doar dovleceii și fasolea, un adevărat prim an mai productiv pentru mai multe soiuri, solul se îmbunătățește, legumele mele se dezvoltă mai bine și mai repede când ești atent la hrănirea și apa solului înainte de legume

mai mult timp anul acesta, așa că sezonul viitor va fi și mai bine pregătit și voi putea profita de experiența dobândită pentru a nu reface anumite greșeli și a lansa noi experiențe
1 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Adrien (ex-nico239) » 16/10/18, 15:30

Moindreffor a scris:Un alt plus al acestui an, s-ar putea să mănânc varză, pe de altă parte va fi o protecție optimă împotriva viermelui de varză anul viitor, frunzele devin prea dantelate, varza se recuperează de la ea, dar într-adevăr îi împiedică dezvoltarea, așa că va fi o plasă de insecte pe varză

mai mult timp anul acesta, așa că sezonul viitor va fi și mai bine pregătit și voi putea profita de experiența dobândită pentru a nu reface anumite greșeli și a lansa noi experiențe


Aveți dreptate să vă protejați, mai ales că este alune ca un loc de muncă în comparație cu ceea ce aduce :!:

E o nebunie cum cu puțină experiență ne îmbunătățim ... : Lol:

Ca și ceea ce încă o dată este timpul care face lucrurile mai bune : Idee:
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Moindreffor » 16/10/18, 21:11

ceea ce mă enervează cel mai mult este că toată experiența acumulată de „bătrânii noștri” s-a pierdut și că simțul comun al țării, datorită faptului că a fost depășit, a fost, de asemenea, inclus pe lista neagră.

așa că săpatul este prost, dar pentru că știința a evoluat și unii oameni de știință sunt interesați de viața solului, Didier nu a ieșit dintr-o cadă într-o dimineață frumoasă strigând fenocultură, și-a maturizat reflectarea tuturor experiențelor sale de agronom

dar pe lângă asta sunt atât de multe lucruri bune pierdute

așa că da, ne va lua timp să redescoperim toate acestea, discutam în această după-amiază cu unul dintre verii mei despre care vorbeam despre escarolă, o semănam la sfârșitul lunii iulie, începutul lunii august cu întotdeauna foarte puțin succes, el îmi răspunde că este semănat la sfârșitul lunii iunie, pentru a fi transplantat cel târziu la mijlocul lunii iulie, înțeleg mai bine lipsa mea de succes : Mrgreen:

Așa că va trebui să cumpărăm un notebook și să notăm și, împărtășind pe acest fir, cred că vom acumula mai multe cunoștințe în mai puțin timp
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Adrien (ex-nico239) » 16/10/18, 22:12

Moindreffor a scris:se însămânțează la sfârșitul lunii iunie


Puteți adăuga chiar și în regiunea voastră ....

Pentru că protocolul poate să nu fie același peste tot și la toate altitudinile .... : Mrgreen:
1 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Moindreffor » 17/10/18, 14:12

într-adevăr, în regiunea mea, este semănat la sfârșitul lunii iunie, escarola, este important să subliniem, dar într-o regiune mai la sud este semănată escarola? din moment ce am putea mânca o salată sau o batavia? poate din gust mai degrabă decât din motive vegetale.
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Moindreffor » 27/10/18, 20:59

ceva noutati
Mi-am recoltat varza, același număr ca anul trecut 6 metri
anul trecut rezultat zero, frunze, frunze, dar nu mere
anul acesta, în ciuda secetei și mai ales a multiplelor atacuri de viermi de varză și muște albe (partea inferioară a frunzelor era cenușie, cu depunere de ouă sau larve care așteaptă anul viitor) în timpul recoltei, am recuperat suficient pentru a face o tocană de varză pentru 4 buni consumatori, deci există progrese

în mediul rural întotdeauna greu să găsești ceea ce cauți, așa că grădina de legume este aproape goală, mi-aș fi dorit să găsesc secară într-un magazin organic, dar trebuie să mergi în oraș și în centru, deci adevărata expediție, trebuie să mergeți expres pentru 1 pachet de 1 kg la mai puțin de 2 €, este scump în combustibil bun mai ieftin decât 8 € de poștă pe net cu pachete la prețul dublu sau triplu, dar nerezonabil

câteva escarole pe care le voi albi dacă nu îngheață înainte, 5 sau 6 de dimensiuni mici (transplantare încă o dată prea târziu și lipsă de mineralizare cu secetă), bulbile de ceapă care nu crescuseră (plantate în martie în BRF fals și acoperite cu fân) Cred că au rămas acolo uscat odată cu seceta și odată ce ploile au revenit și mineralizarea falsului BRF au găsit condițiile potrivite, este amuzant să vedem liniile, am recoltat câteva dintre cei care au crescut, dar foarte puțin a fost în principal ceapa galbenă, cea roșie crescuse mai bine
Ceapă albă mi-a fost transplantată în septembrie, care merge destul de bine, a crescut o frunză nouă, nu orbitoare în comparație cu cele din bulbi, dar aceasta provine din răsaduri

și țelina mea, care sunt întotdeauna în pământ, deoarece nu îngheață prea mult și nu foarte des, se țin foarte bine și sunt încă foarte sănătoși, așa că, dacă mai pot păstra puțin în rave, va fi mai bine, dar odată cu anunțul căderii temperaturilor, recolta ar trebui să aibă loc în curând

așa că, în funcție de condiții, voi transplanta varză, voi încerca să văd dacă trec iarna și mai ales dacă rezistă primelor atacuri de melci din primăvară care vor câștiga, varză sau melci, sau îngheț : Mrgreen:
și voi transplanta salate de iarnă care au crescut bine într-o terină, voi așeza în jurul „unei căzi” [referire la cel care se va recunoaște] în film plastic (de fapt primul meu prototip de cadru) capacul nu mai este , la începutul toamnei este mai mult pentru protecția anti-cățeluș, fac compost la suprafață și o ia pentru o cămară roșii roșii atacate de mucegai este rotundă ca o minge, ca merele, și tulpini de ceapă bine, este simplu, ea trage totul adică tulpină și verde : Mrgreen:

așa că mi-aș fi dorit să semăn un gunoi de grajd verde, dar să nu găsesc ceea ce căutam, voi profita de ocazie pentru sezonul viitor

rețineți că atunci când trageți varza, pământul era uscat ca și cum, chiar dacă plouă din când în când, nimic nu se lipește de rădăcini, dar o structură mai prăfuită decât compactă, iar pământul este greu totuși, greu de scufundat dibble, vedem cu adevărat că există o lipsă reală de apă dintr-o dată îmi pun cu adevărat întrebarea dacă aștept sau nu să pun fânul? Sper totuși că iarna va fi ploioasă și că aș putea pune fânul în februarie, sau apoi jumătate în noiembrie și cealaltă jumătate în februarie, pentru a urma ...
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Adrien (ex-nico239) » 27/10/18, 21:24

Moindreffor a scris:multiplele atacuri de viermi de varză și muște albă (partea inferioară a frunzelor erau cenușii, cu depunerea ouălor sau larvele care așteaptă anul viitor) în timpul recoltei, am ajuns să fac o tocană de varză pentru 4 buni consumatori, deci există progrese


O apărare la vedere pentru anul viitor?

Moindreffor a scris:în mediul rural întotdeauna greu să găsești ceea ce cauți, așa că grădina de legume este aproape goală, mi-aș fi dorit să găsesc secară într-un magazin organic, dar trebuie să mergi în oraș și în centru, deci adevărata expediție, trebuie să mergeți expres pentru 1 pachet de 1 kg la mai puțin de 2 €, este scump în combustibil bun mai ieftin decât 8 € de poștă pe net cu pachete la prețul dublu sau triplu, dar nerezonabil


Nu aveți o coșieră agricolă în apropiere?

Moindreffor a scris:și voi transfera salate de iarnă care au crescut bine într-o terină, voi așeza în jurul „unei căzi” [referire la cel care se va recunoaște] în film plastic (de fapt primul meu prototip de cadru)


Într-adevăr, îmi amintește de cineva ... Imagine


Moindreffor a scris:așa că mi-aș fi dorit să semăn un gunoi de grajd verde, dar să nu găsesc ceea ce căutam, voi profita de ocazie pentru sezonul viitor


Pe net puteți găsi lucruri rezonabile chiar și cu portul ...

Moindreffor a scris:dintr-o dată îmi pun cu adevărat întrebarea dacă aștept sau nu să pun fânul? Sper totuși că iarna va fi ploioasă și că aș putea pune fânul în februarie, sau apoi jumătate în noiembrie și cealaltă jumătate în februarie, pentru a urma ...


Poate mă înșel, dar l-aș îmbrăca fără să o rup pe cățea ... : Mrgreen:
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Moindreffor » 27/10/18, 21:47

nico239 a scris:
Moindreffor a scris:multiplele atacuri de viermi de varză și muște albă (partea inferioară a frunzelor erau cenușii, cu depunerea ouălor sau larvele care așteaptă anul viitor) în timpul recoltei, am ajuns să fac o tocană de varză pentru 4 buni consumatori, deci există progrese


O apărare la vedere pentru anul viitor? plasă de insecte

Moindreffor a scris:în mediul rural întotdeauna greu să găsești ceea ce cauți, așa că grădina de legume este aproape goală, mi-aș fi dorit să găsesc secară într-un magazin organic, dar trebuie să mergi în oraș și în centru, deci adevărata expediție, trebuie să mergeți expres pentru 1 pachet de 1 kg la mai puțin de 2 €, este scump în combustibil bun mai ieftin decât 8 € de poștă pe net cu pachete la prețul dublu sau triplu, dar nerezonabil


Nu aveți o coșieră agricolă în apropiere? bio de la noi, tocmai am încetat să le împușcăm cu arme : Mrgreen:

Moindreffor a scris:și voi transfera salate de iarnă care au crescut bine într-o terină, voi așeza în jurul „unei căzi” [referire la cel care se va recunoaște] în film plastic (de fapt primul meu prototip de cadru)


Într-adevăr, îmi amintește de cineva ... Imagine ne întrebăm cine?


Moindreffor a scris:așa că mi-aș fi dorit să semăn un gunoi de grajd verde, dar să nu găsesc ceea ce căutam, voi profita de ocazie pentru sezonul viitor


Pe net puteți găsi lucruri rezonabile chiar și cu portul ... M-am uitat, am găsit, nu zgârcit, ci de 5 sau 6 ori prețul anunțat de Didier, mă doare stomacul, nu sunt Khmer Vert în acest moment

Moindreffor a scris:dintr-o dată îmi pun cu adevărat întrebarea dacă aștept sau nu să pun fânul? Sper totuși că iarna va fi ploioasă și că aș putea pune fânul în februarie, sau apoi jumătate în noiembrie și cealaltă jumătate în februarie, pentru a urma ...


Poate mă înșel, dar l-aș îmbrăca fără să o rup pe cățea ... : Mrgreen: este comandat să nu fie încă livrat, cred și pentru această versiune, așa că aștept sosirea ei, după care va depinde de ploaie și frig, sunt unul dintre oamenii fragili, chiar foarte fragili
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Adrien (ex-nico239) » 27/10/18, 22:02

Moindreffor a scris:bio de la noi, tocmai am încetat să le împușcăm cu arme : Mrgreen:


Uh, nu vorbeam organic : Mrgreen: ... dar în tradiție ...

Moindreffor a scris:M-am uitat, am găsit, nu zgârcit, ci de 5 sau 6 ori prețul anunțat de Didier, mă doare stomacul, nu sunt Khmer Vert în acest moment


23 € pentru 5 kg de veșcă de iarnă (de aici am cumpărat anul acesta într-o comandă globală)
https://www.graines-girerd.com/vesce-c102x1943220

La coopul agricol 50 € pentru 25kg
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 334