Temperatura celulelor fotovoltaice

Forum fotovoltaice solare fotovoltaice și generare de energie electrică solară din energie solară cu radiații directe.
nodar44
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 18/10/18, 13:55

Re: Temperatura celulelor fotovoltaice




de nodar44 » 18/10/18, 14:37

Bună ziua și DSL pentru dezgustarea subiectului urât. : Cheesy:

Dar, ca persoană ignorantă în fața Eternului, aș dori să înțeleg influența unei temperaturi NEGATIVE asupra performanței unei celule fotovoltaice ...

Am crezut că am citit undeva că optimul la nivelul temperaturii de suprafață a unei celule fotovoltaice era între 20 ° / 25 °, dar pentru a vă citi, nu este cazul, este doar o valoare standard utilizat de producători pentru a-și compara produsele.

Dacă te urmăresc corect, o creștere a temperaturii celulei determină scăderea tensiunii sale, dar intensitatea acesteia crește totuși, dar proporțional mai puțin repede ..?
Adică puterea livrată de celulă scade oricum?
Practic, cu cât este mai frumos și mai fierbinte, cu atât primește mai multă radiație și, prin urmare, cu cât produce mai multă intensitate, dar dincolo de 25 °, se încălzește, ceea ce crește rezistența electrică și, deoarece tensiunea scade prea mult, produce mai puțină energie finală decât cei 15% anunțați? Asta e corect ?

Dimpotrivă, dacă citiți acest lucru, scăderea temperaturii de suprafață a unei celule își mărește tensiunea până se dublează la aproximativ -188 °, dar ce zici de intensitatea produsă, scade sau o temperatură la fel de negativă? nu are nicio influență asupra ei?

Practic întrebarea este: este o temperatură foarte negativă benefică pentru o celulă fotovoltaică pentru a produce mai multă energie electrică?

Scuzați-mi ignoranța și dsl dacă întrebările mele vi se par stupide, dar ochiul mare nu mi-a dat nimic convingător pe această temă și aș vrea să fiu sigur că am înțeles corect acest punct.

Așadar, vă mulțumesc. : Wink:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88

Re:




de Gaston » 18/10/18, 17:07

elefantul a scris:Vă rugăm să rețineți: acest tip de manevră nu poate fi improvizată.

1) deconectați invertorul din aval (deci la întrerupătorul de rețea) înainte de a deconecta șirurile

2) deconectați panourile cu șirul deconectat (cele 2 prize)

3) profitați de ocazie pentru a înlocui orice fișă deteriorată, cei 2 poli ai panoului deconectați de restul instalației

4) lucrați pe timp uscat.
Și dacă este necesar, lucrați noaptea la luna nouă.

Nu râdeți, am un prieten care a lucrat pe câmpuri fotovoltaice în funcțiune și intervențiile au fost programate noaptea și, dacă este posibil, când a fost un nor bun.
0 x
nodar44
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 18/10/18, 13:55

Re: Temperatura celulelor fotovoltaice




de nodar44 » 18/10/18, 17:12

subiect eroare cred,

dar mulțumesc pentru sus : Mrgreen:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Solar fotovoltaic: electricitate solară"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 132