O grădină de bucătărie leneșă din Sarthe

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: O grădină de bucătărie leneș în Sarthe




de Did67 » 20/10/18, 15:51

Stef72 a scris:.... Fortier este orice altceva decât nealaborarea. Opera sa se referă în principal la modul de a fi grădinar pe o suprafață mică, cu paturi permanente cu succese strânse de culturi, dar toate sunt modificate și lucrate. Mai presus de toate, el oferă sfaturi bune pentru a-și standardiza paturile, irigațiile și pentru a evita să piardă timpul în grădina sa de legume.


Ce am rezumat spunând că este un „alt sistem”.
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: O grădină de bucătărie leneș în Sarthe




de Adrien (ex-nico239) » 23/10/18, 00:23

Stef72 a scris:îmi pare rău, dar pentru mine, Fortier este orice altceva decât o lucrare de sol. Lucrarea sa se referă în principal la modul de a fi grădinar pe o suprafață mică, cu paturi permanente cu succese strânse de culturi, dar toate sunt modificate și lucrate. Mai presus de toate, el oferă sfaturi bune pentru a-și standardiza paturile, irigațiile și pentru a evita să piardă timpul în grădina sa de legume.

povestea mea despre prelata este mai aproape de tehnicile MSV folosite de François Mulet ...


Nu i-am citit cartea, ci am urmărit o prelegere și el spune clar că scopul este să nu mai lucreze solul ...

Acum nu sunt acolo să verific. Imagine

După aceea, pentru tacâmuri toată lumea se descurcă bine cum vrea
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Stef72
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 393
Înregistrare: 22/08/16, 15:43
Locul de amplasare: Sarthe
x 123

Re: O grădină de bucătărie leneș în Sarthe




de Stef72 » 30/11/18, 16:02

Bună tuturor!

în această dimineață, o mică scândură de usturoi (aproximativ 70 de plante granuloase) a pus pe loc pe un loc unde a rămas un strat subțire de fân. Am acoperit apoi cu 5 până la 10 cm de fân.

Am ales dintre cele mai mari recoltate anul trecut, mi-a dat un rezultat bun ... să continui!

să aveți o zi bună ! ;)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: O grădină de bucătărie leneș în Sarthe




de Adrien (ex-nico239) » 30/11/18, 16:20

Stef72 a scris:Bună tuturor!

în această dimineață, o mică scândură de usturoi (aproximativ 70 de plante granuloase) a pus pe loc pe un loc unde a rămas un strat subțire de fân. Am acoperit apoi cu 5 până la 10 cm de fân.

Am ales dintre cele mai mari recoltate anul trecut, mi-a dat un rezultat bun ... să continui!

să aveți o zi bună ! ;)


Aceasta este cam data pe care am plantat-o ​​anul trecut ...

La rândul meu, am câteva îndoieli cu privire la cantitate: mă întreb dacă kilogramul de anul trecut nu va fi prea mare în cele din urmă.

Pentru că iarna nu putem spune că consumul este important.

Și având în vedere ceea ce mai avem, cred că va merge mult dincolo de recolta anului viitor ...

Când cred că anul acesta am plantat ... 2 kg Imagine

Este meseria care vine ...
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Stef72
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 393
Înregistrare: 22/08/16, 15:43
Locul de amplasare: Sarthe
x 123

Re: O grădină de bucătărie leneș în Sarthe




de Stef72 » 18/02/19, 21:03

Bună Fenocultori!

în primul rând, așa cum spune Didier, sunt unul dintre sosirile târzii pentru urări, așa că vă doresc tuturor un an fericit 2019 al fenoculturii.
Nu făcusem atâtea lucruri anul trecut pentru că am fost luat de alte proiecte, dar anul acesta este serios, promit. Tocmai am fost eliberat din planurile mele de toamnă iarnă, care constau în prepararea sucului de mere, apoi a cidrului, în timp ce preparam bere în paralel. Tocmai am comandat un roi de albine pentru mai-iunie. O mare oportunitate de a intra și în apicultură.

Pe partea plantației, un nuc a fost adăugat în grădină, precum și butași de cassia.

Am recuperat fân vechi la un preț simbolic de la un vecin din sat. După 3 călătorii dus-întors într-o remorcă mică, am adus înapoi echivalentul a 20 de baloti mici de fân.

arrivalfoin2019_1.jpg


Pentru coperți, alternez anul acesta între fân, prelată țesută și în foi de locuri pe care le pun la loc când nu am altceva și vreau să înlăturăm o scândură ... Am și o placă de orz, alte câteva în verde gunoi de grajd ... pe scurt, o mulțime de opțiuni posibile pentru a se adapta după dorințele ulterioare.
arrivalfoin2019_0.jpg


În ceea ce privește proiectul, am cumpărat sturon bulbils, stuttgard riesen ... când veți planta acest lucru în regiunile voastre? mai degrabă în martie sau chiar mai devreme?

a+

stef
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: O grădină de bucătărie leneș în Sarthe




de Did67 » 19/02/19, 10:33

Mai degrabă ieri !!!!!!!!!!!

Pe scurt, cât mai curând posibil. Explicații în videoclipuri „în curând”! (este în cutie, dar nu este montat) ...

Aliații nu se tem de îngheț, nu au nevoie de nitrificare și intră în modul „dispar” când zilele se opresc din ce în ce mai lungi (deci perioada de creștere este mai lungă cu cât le puneți mai devreme. Posibil - nu se „extind”!)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Stef72
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 393
Înregistrare: 22/08/16, 15:43
Locul de amplasare: Sarthe
x 123

Re: O grădină de bucătărie leneș în Sarthe




de Stef72 » 19/02/19, 12:37

mulțumesc pentru răspunsul tău Didier, voi încerca să mă țin de el cât mai curând posibil ...

să aveți o zi bună !
0 x
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: O grădină de bucătărie leneș în Sarthe




de phil53 » 19/02/19, 17:03

Fiind din aceeași regiune, vă împărtășesc observațiile mele. Pământul meu este ușor înundat, usturoiul nu-i place. Așa că anul acesta am așezat cuișoarele într-o gaură de fân între 5mm și 1cm de la sol. Au dezvoltat rădăcini în pământ, dar partea sensibilă rămâne relativ uscată. Pe de altă parte, nu știu ce va da și fânul va cădea.
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Stef72
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 393
Înregistrare: 22/08/16, 15:43
Locul de amplasare: Sarthe
x 123

Re: O grădină de bucătărie leneș în Sarthe




de Stef72 » 19/02/19, 17:39

mulțumesc Phil53 pentru acest sfat. Este umed, dar destul de epuizant acasă. Am avut rezultate bune la usturoi anul trecut, fără pietre putrede. Dar într-adevăr trebuie să reușești să găsești adâncimea potrivită, astfel încât să nu fie nici prea mult, nici prea puțin ... și ca tine, ajung la această adâncime de maxim 1 cm. Aștept cu nerăbdare următorul videoclip al lui Didier despre acest punct ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: O grădină de bucătărie leneș în Sarthe




de Did67 » 19/02/19, 17:51

Da, usturoiului nu îi place să se afle într-un sol prea umed - aceasta este una dintre excepții, unde untul poate fi pozitiv.

Acest lucru este deosebit de important pentru usturoiul de iarnă, care se pune toamna.

Transplantez prin fân și, în mod normal, pun la interfața fân-sol. Dar acolo, ieri, fânul a fost încă ceea ce a mai rămas de anul trecut, un strat puțin subțire și, întrucât am pariat pe înghețuri severe la noi (posibil! Nu sigur !!!), am împins puțin în pământ, astfel încât să „acopere”.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 242