Amenajarea unei autoutilitare (aproape) autonome

Prezentați-vă proiectele de bricolaj, noile idei tehnice, inovațiile de testat sau munca de auto-construcție. Pentru că a face acest lucru singur este adesea mai economic și poate fi mai eficient.
LennanPermacultura
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 29/10/18, 08:05
x 1

Amenajarea unei autoutilitare (aproape) autonome




de LennanPermacultura » 29/10/18, 15:19

Buna ziua tuturor,

Navig pe site de câteva zile cu mare interes, calitatea discuțiilor este grozavă așa că, deja, mulțumesc!

Iată proiectul meu:

Mi-am cumpărat o autoutilitară (Renault Master l2h2), puțin mai puțin de 5m2 de spațiu de locuit, pe care urmează să o renovez pentru a o face casa mea pe roți. Aș dori să dezvolt sisteme care să o facă cât mai autonomă și aici mă aflu chiar în mijlocul problemei apei.
Voi face un duș mic cu un circuit închis în care apa este colectată într-o tavă sub duș, apoi trimisă cu o pompă de 12v prin trei filtre (particule și carbon) pentru a o reutiliza în același duș (putem scurgeți apa într-un rezervor de apă gri dacă este necesar). Deci, cu 10-20L de apă pot face un duș „lung” fără a folosi mai multă apă decât am depozitat.

Apoi, aș dori să-mi fac un sistem solar de încălzire a apei cu o pompă mică, deoarece rezervorul meu va fi mai mic decât încălzitorul de apă, deci nu este posibil un termosifon.

Și dintr-o dată mi-am spus că aș putea folosi inerția apei pentru a-mi încălzi cabina. Așadar, iată întrebarea mea, voi avea vreun interes să trec niște țevi prin cabina mea? Țevi pe care le-aș putea conecta și la apă rece pentru a le reîmprospăta vara.
Este mai interesant să depozitați apă sub cadru sau în cabină (ceea ce pune o problemă de spațiu)?
Și cum veți conecta apa caldă și rece la toate acestea, astfel încât să puteți gestiona în continuare temperatura apei pentru duș, de exemplu ... Și apoi brusc am nevoie de 3 rezervoare (apă rece , apă caldă și apă gri)? ..

V-am atașat o mică diagramă care sper să vă ajute să înțelegeți proiectul meu nebun.

Mulțumesc anticipat tuturor celor care se vor gândi la asta cu mine!
jointes pièces
Scan.jpeg
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037

Re: Dezvoltarea unei autoutilitare (aproape) autonome




de Christophe » 29/10/18, 18:41

Bine ai venit :)

Ideea ta este excelentă, dar ai grijă că am citit acum câteva luni că VAN-urile montate nu vor mai trece prin controale tehnice ... (chiar poate fi deja cazul!)

O directivă europeană cred ... (încă una care vizează promovarea CONSUMULUI ...)

Deci, verificați-l înainte de a începe munca!

ps: subțire oricum sunt dezamăgit, citind titlul, am crezut că este autonom și la capitolul combustibil : Mrgreen: (Ca o micro rafinărie integrată de alge oleaginoase : Cheesy: )
1 x
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68

Re: Dezvoltarea unei autoutilitare (aproape) autonome




de pumnal pitt » 31/10/18, 14:09

Christophe, este mai complicat de atât, totul depinde de echipamentul instalat fix sau demontabil și de tipul indicat pe cardul de înregistrare.
0 x
Imagine
faceți clic pe semnătura mea
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037

Re: Dezvoltarea unei autoutilitare (aproape) autonome




de Christophe » 31/10/18, 14:59

Ah? Puteți explica puțin mai detaliat?

Informațiile pe care le am în minte au fost doar o legătură pe care o văzusem trecut, cred ... niciun detaliu, așadar.

După aceea, este sigur că, dacă autoutilitara convertită depășește MMA, va fi întoarsă înapoi ... dar acesta este cazul tuturor vehiculelor ... : Cheesy:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Ansambluri tehnice, bricolaj, inovații și autoconstrucție: realizarea unui obiect sau a unei instalații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 82