Resetați soba cu paleți Palazzetti: Codul serviciului clienți pentru a șterge întreținerea 2000h

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Resetați soba cu paleți Palazzetti: Codul serviciului clienți pentru a șterge întreținerea 2000h




de Christophe » 14/11/17, 14:58

Caut sa instalez o soba pe peleti...ma uit mult la piata second-hand si m-am uitat la mai multe marci. Și am găsit următorul lucru... (acesta poate exista și la alți producători)

Sobele pe peleti Palazzetti sunt prevazute cu ciclu de intretinere obligatoriu la 2000 de ore, aceasta intretinere trebuie efectuata de catre un instalator "avizat", evident, se factura, ceea ce tine clientul captiv (nu e cool din punct de vedere comercial pentru utilizatori...).

Atenție, nu spun că nu ar trebui să faceți această întreținere: dar, fără îndoială, este posibil să o faceți singur, nici curățarea unui aragaz și a unui coș de fum nu este mult de băut. In plus, 2000 de ore nu sunt multe in perioadele de incalzire...aceasta implica mai multe intretineri anuale in multe cazuri!

Evident, aragazul emite un bip când întreținerea nu se face, ceea ce face aproape imposibil de utilizat...resetarea acestor 2000h este protejată de un cod care nu este dat în manual...

Așa că am căutat puțin pe net pentru a încerca să găsesc acest cod și am găsit asta:

Palazzetti_SAV.jpg
Palazzetti_SAV.jpg (210.75 KB) Vizualizat de 222474 ori


Pentru a obține codul de service post-vânzare, trebuie așadar să adăugați puterea aragazului la cele 4 cifre ale codului care apare pe ecran atunci când doriți să intrați în meniul de service post-vânzare.

Apoi urmați această procedură pentru a reseta contorul de întreținere:
Palazzetti_SAV_2.jpg
Palazzetti_SAV_2.jpg (68.14 KB) Vizualizat de 222474 ori



Sursa:
Palazzetti_maintenance_SAV.pdf
(3.92 Mio) S-au descărcat ori 14740
et http://palazzetti-lola.blogspot.be/2013 ... bible.html

Această procedură de întreținere forțată m-a făcut să fiu reticent să aleg o sobă Palazzetti care nu arată rău pentru restul...Și instalatorii vorbesc rar despre asta...unii nici măcar nu știu ce am citit pe alții forums...

Rămâne de văzut dacă funcționează (sau mai funcționează pentru că datează din 2013...)? Poate că Palazzetti chiar a revizuit asta pentru că din punct de vedere comercial este puțin prohibitiv...

Oricum, ar putea cineva să-l testeze pe aragazul Palazzetti și să ne dea rezultatul?
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Resetarea sobei pe peleți Palazzetti: codul serviciului post-vânzare pentru a șterge întreținerea 2000h




de Christophe » 14/11/17, 16:28

Procedura in video: https://www.youtube.com/watch?v=5WKVoEX_Bf0

SAV.jpg
SAV.jpg (65.46 KB) Consultat de 222457 ori
1 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Resetarea sobei pe peleți Palazzetti: codul serviciului post-vânzare pentru a șterge întreținerea 2000h




de Ahmed » 14/11/17, 19:05

Testele comparative ale „Que Choisir” clasează modelul „Palazzetti Ecofire Nadia 9” în poziție medie... Potrivit acestora, ar fi mai bun și mai puțin costisitor: cel care iese pe primul loc este „Freepoint Pretty”. Desigur, nu toate modelele de la toți producătorii au fost studiate...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Sebsebdu25
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 9
Înregistrare: 03/01/17, 20:42

Re: Resetarea sobei pe peleți Palazzetti: codul serviciului post-vânzare pentru a șterge întreținerea 2000h




de Sebsebdu25 » 18/02/18, 21:50

bonjour,

Am o soba pe peleti Palazzetti eco-fire GINGER 12kw, aceasta procedura nu merge la resetare.

Ai alta solutie?

In ceea ce ma priveste, sunt la 4480 ore de incalzire.
0 x
Philippe L
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 30/10/18, 07:04

Re: Resetarea sobei pe peleți Palazzetti: codul serviciului post-vânzare pentru a șterge întreținerea 2000h




de Philippe L » 30/10/18, 07:12

bonjour

Am aragaz PALAZETIE ECOFIRE 12 KG

O mătura de două ori pe an (de fapt după fiecare palet (= 2 SACI) în medie

De data aceasta, curătorul de coșuri (un tip tânăr și nou) nu m-a resetat: întreținere extraordinară

Am setat ora etc.... dar nu gasesc aceasta manipulare!!!

Dacă cineva știe vreodată cum să se descurce cu această bicicletă; Mulţumesc mult

Philippe lacaventure@gmail.com
0 x
CH.
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 04/11/18, 17:31

Re: Resetarea sobei pe peleți Palazzetti: codul serviciului post-vânzare pentru a șterge întreținerea 2000h




de CH. » 04/11/18, 17:38

Buna Philippe
Am aragaz PALAZETTI ECOFIRE MINNI 6Kw.
Panoul de control constă dintr-un afișaj LCD - taste ON/OFF în partea stângă a ecranului și 2 săgeți de defilare în dreapta.
Iată procedura de urmat (dacă panoul de control este identic) pentru a reseta întreținerea excepțională:

-Țineți apăsată tasta ON și săgeata de derulare de sus apăsate în același timp timp de câteva secunde.
-Apoi apare meniul de întreținere (instalator) unde trebuie să introduceți codul pentru resetare.
-Aceasta din urma corespunde primelor trei cifre ale timpului afisat pe aragaz. (de exemplu: dacă este 17:38, trebuie să introduceți 173)
-Validați și apoi spuneți da la întrebarea de interviu excepțională (omul suplimentar)

Sper că explicațiile te pot ajuta.
Claude
0 x
CH.
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 04/11/18, 17:31

Re: Resetarea sobei pe peleți Palazzetti: codul serviciului post-vânzare pentru a șterge întreținerea 2000h




de CH. » 05/11/18, 10:26

Buna Philippe

Am mai găsit ceva pe web: dacă soluția mea de ieri nu v-a rezolvat problema, încercați codul 201 sau 184.
Claude
0 x
marion5
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 12/11/18, 00:02

Re: Resetarea sobei pe peleți Palazzetti: codul serviciului post-vânzare pentru a șterge întreținerea 2000h




de marion5 » 12/11/18, 00:06

Nu am acest model de soba pe peleti dar intretinerea as face singur, nu e stiinta fizicii cuantice, de ce un tehnician agreat? Mi se pare că aceasta nu este o practică de afaceri foarte curată.
0 x
nu trebuie să fii mecanic pentru a repara
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Resetarea sobei pe peleți Palazzetti: codul serviciului post-vânzare pentru a șterge întreținerea 2000h




de Christophe » 12/11/18, 01:40

marion5 a scris:Mi se pare că aceasta nu este o practică de afaceri foarte curată.


Absolut, de aceea l-am boicotat pe Palazzetti la alegerea mea de sobă pe peleți din moment ce îl face pe utilizator „captiv”... Un pic, din ce în ce mai mult, cu întreținerea mașinii: la electronificare suntem „obligați” (cel puțin așa 95% dintre oameni cred și o fac) să meargă și să o facă la un dealer de marcă...

ps: nu sunt sigur ca poti face singur intretinerea Palazzetti, mecanic da dar electronic nu deoarece exista un orar care blocheaza folosirea daca intretinerea nu se face...pai daca nu a intrat codul de intretinere n...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33

Re: Resetarea sobei pe peleți Palazzetti: codul serviciului post-vânzare pentru a șterge întreținerea 2000h




de Philippe Schutt » 14/11/18, 19:18

Într-adevăr, pentru oamenii atenți, întreținerea obligatorie de către un tehnician autorizat este probabil inutilă. Totuși, principiul de precauție al producătorului presupune luarea în considerare a celorlalți, cei cu comportament periculos, și protejarea lor în ciuda lor. Instalatorul nu va fi făcut responsabil în cazul unei probleme dacă întreținerea nu este efectuată. De asemenea, producătorul.
Acum, având în vedere ciudații pe care i-am întâlnit, nu condamn metoda.
0 x

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Bing [Bot] și oaspeții 420