Site web care compară consumul de mașini ale utilizatorilor de internet

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 18/09/06, 13:54

cu electronica mașinilor moderne, mi se pare puțin probabil
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 18/09/06, 14:13

elefantul a scris:cu electronica mașinilor moderne, mi se pare puțin probabil


Nu știu prea multe despre electronica mașinilor. Pe de altă parte, dacă ne uităm la modul în care microprocesoarele sunt ștampilate pe PC-uri, există motive să ne îndoim că toate cutiile electronice și toți senzorii au exact aceleași caracteristici.

Ca o reamintire, toate microprocesoarele ies din același lanț. la ieșire, le testăm la frecvențe din ce în ce mai mici până când găsim frecvența în care bignoul rămâne stabil și nu se prăbușește. eticheta corespunzătoare acestei frecvențe stabile este apoi lipită pe microproc. Astfel, între un cip și următorul pe aceeași linie de asamblare, unul va fi ștampilat la 4.0 GHz și următorul 3.2 GHz.

Poate că găsim acest tip de diferență pe mașini? Nu ?
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33




de Philippe Schutt » 18/09/06, 15:25

Da, confirm. există cazuri cu probleme, în care pericolul a făcut ca motorul să se termine cu jocurile încurcate, mănâncă petrol și benzină ca și cum ai avea un camion și nu are putere. Am văzut diferențe de aproape 1 litru / 100 între 2 audi 80!
trântind R19 TD-uri (diesel) în timp ce altele răcnesc aproape ca Peugeot, etc ...
sunt și unii care își petrec viața în garaj, în timp ce vecinul care are același lucru nu are nicio problemă. nu puteți da vina pe șofer, în special problemele electronice.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 26/10/06, 19:20

Philippe Schutt a scris:[...]Am văzut [...]
R19 TD care s-a izbit (diesel) în timp ce alții ronță aproape ca Peugeot, etc ... [...]
Poate fi pur și simplu datorită unei dotări diferite a pompei de injecție.
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33




de Philippe Schutt » 28/10/06, 09:40

Cred ca da. poate și momentul injecției? care s-ar referi la abilitățile proprietarilor de garaje, care sunt, de asemenea, foarte variabile.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 189