Turbine eoliene autopropulsate cu motor electric pentru biciclete

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Christophe68
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 29
Înregistrare: 27/06/15, 12:55
Locul de amplasare: Alsacia

Re: Turbine eoliene autopropulsate cu motor electric pentru biciclete




de Christophe68 » 14/11/18, 12:43

Pierre820 a scris:Mulțumesc, așa că va trebui să găsesc un regulator de turbine eoliene sau să încerc să-l scot pe unul de la un regulator al vaului.

Asta nu va funcționa! Un regulator VA convertit de la DC la trei faze, nu invers. Diagrama de bază a unui pas în jos este după cum urmează:
https://fr.wikipedia.org/wiki/Convertisseur_Buck

Un regulator de panou solar poate funcționa atâta timp cât este protejat de supratensiuni, acest lucru este imperativ, deoarece nu este conceput pentru a rezista dinamicii de tensiune a generatorului dumneavoastră.
generator => redresor => protector de supratensiune => regulator solar => baterii

Pierre820 a scris:Pentru motoare, probabil că mă voi deplasa spre hoverboard-uri, pentru că ele sunt de fapt mai ieftine și mai ușor de găsit pentru puteri echivalente, mai ales că planul meu pentru roata vai a căzut în apă.

Da, este mai convenabil să rezolvați.
În caz contrar, există și un alternator auto care deja are regulatorul adaptat și susține o dinamică bună. Pentru utilizarea cu lame mici sau supraalimentare.

Dacă împușcatul dvs. cade în apă și nu vă grăbiți prea mult, o bună practică va fi stabilirea unui anemometru pentru o monitorizare a sezonului pentru a evalua potențialul locației dvs.
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13715
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1524
A lua legatura cu:

Re: Turbine eoliene autopropulsate cu motor electric pentru biciclete




de izentrop » 14/11/18, 14:46

Christophe68 a scris:În caz contrar, există și un alternator auto care deja are regulatorul adaptat și susține o dinamică bună. Pentru utilizarea cu lame mici sau supraalimentare.
Da, există problema vitezei și, prin urmare, a „overdrive-ului”, dar și faptul că excitația consumă curent chiar și atunci când nu funcționează. O lampă de 3 wați indică faptul că curge minim 0.25 A. Ar fi nevoie de un circuit electronic pentru al alimenta doar dintr-un anumit număr de minute.
Imagine
0 x
Pierre820
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 17
Înregistrare: 09/11/18, 17:39
x 1

Re: Turbine eoliene autopropulsate cu motor electric pentru biciclete




de Pierre820 » 16/11/18, 12:22

Bună dimineața. Deci, proiectul meu merge mai departe. Nu voi folosi regulatorul alternatorului este prea complicat.
Așa că voi merge pe o roată de hoverboard de 350w 36v.
Apoi îmi dau două opțiuni.
-sau o punte redresoare, apoi protecție la supratensiune, regulator și baterie.

-Este un regulator al va cu opțiunea de regenerare apoi un convertor DC-DC pentru a ajunge în 12v cu turbina eoliană.

Am ajuns la aceste concluzii mulțumită dvs. și, de asemenea, mergi la urmăriți canalul Tangly21 Youtube, care face cu adevărat o invenție extraordinară cu motorul hoverboard și mai multă electronică.
De fapt, controllerele va au aproape toate funcțiile de regenerare a fabricii. Doar că nu sunt aproape niciodată conectați. Deci, alegerea va fi mai financiară, dar și practică.
Cu controlerul vae nu este nevoie de o punte redresoare sau de protecție la supratensiune, deoarece presupun că odată ce bateria este plină, aceasta întrerupe sarcina și pune generatorul înapoi în modul de rotire liberă. (Nu sunt sigur, indică să verific).
În plus, unde este un protector de supratensiune? Poate că trebuie să reușești?
După asta, trebuie să mă uit la costul fiecărei opțiuni.
Dar este pe drumul cel bun! : Cheesy:
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13715
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1524
A lua legatura cu:

Re: Turbine eoliene autopropulsate cu motor electric pentru biciclete




de izentrop » 16/11/18, 12:39

Pierre820 a scris:În plus, unde este un protector de supratensiune? Poate că trebuie să reușești?
Pentru ce? dacă vă este frică de fulgere, ați pus covoarele morii vântului pe pământ bun. : Mrgreen:
0 x
Pierre820
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 17
Înregistrare: 09/11/18, 17:39
x 1

Re: Turbine eoliene autopropulsate cu motor electric pentru biciclete




de Pierre820 » 16/11/18, 16:12

0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13715
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1524
A lua legatura cu:

Re: Turbine eoliene autopropulsate cu motor electric pentru biciclete




de izentrop » 16/11/18, 22:26

Mi se pare cam scump și atunci 15 V nu este tensiunea de final de încărcare, bateria ar fi gătită de la prima încărcare, ci tensiunea de frânare.
Fără forte pentru specialiștii în domeniul vântului.
0 x
Pierre820
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 17
Înregistrare: 09/11/18, 17:39
x 1

Re: Turbine eoliene autopropulsate cu motor electric pentru biciclete




de Pierre820 » 16/11/18, 22:45

Oh da, este clar că prețul este altceva!
În acest caz, acesta nu ar fi mai potrivit?
https://www.ebay.fr/itm/400W-12-24V-Wind-Turbine-Generator-Charging-Charger-Controller-Regulator/142853886970?_trkparms=aid%3D555018%26algo%3DPL.SIM%26ao%3D2%26asc%3D20150519202400%26meid%3De4132dff691a4df0b4139580df9a887c%26pid%3D100408%26rk%3D1%26rkt%3D8%26sd%3D172814800174%26itm%3D142853886970&_trksid=p2056116.c100408.m2460

Mi-ar face oricum o turbină eoliană ieftină.
Un motor hoverboard la 15 € și un regulator la 20 €
Trebuie să mă întorc în jurul valorii de 50 € prin numărarea materialelor pentru lame, iar catargul va fi recuperarea.
Pentru că dacă iau acest regulator nu mai am nevoie de altceva dacă?
0 x
Adonis57
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 04/07/11, 11:20

Re: Turbine eoliene autopropulsate cu motor electric pentru biciclete




de Adonis57 » 20/11/18, 14:56

SALUT : Cheesy:

Un subiect interesant pe care am lucrat deja, aș dori să clarific câteva date de bază care par să fie prost înțelese:

KV : Aceasta este caracteristica principală a alternatorului sau a motorului trifazat pe care îl veți folosi ca Alternator. Acesta este primul criteriu de alegere.
Quézaquo?
Este un coeficient (fără unitate deci) între viteza de rotație și tensiunea motorului / alternatorului.

De exemplu, un KV de 100 dă 1000 rpm la 10V. Simplu, nu?
În mod normal, trebuie să ia în considerare „alunecarea electrică”, adică pierderea rpm sub sarcină.
Deci, motorul / alternatorul nostru trebuie să dea 10V la 1000tr / min, la puterea sa nominală. Acest lucru nu este întotdeauna cazul, și unii chinezi în special o dau goale. În acest caz eliminați 10% și nu ar trebui să fie foarte departe.

Un motor fără perii cu magnet permanent poate fi utilizat ca alternator cu o punte de redresare trifazată în spatele acestuia. Ex: Motoare de modelare (Hobbyking), motoare VAE, motoare cu perii pe unele mașini de spălat (în contact direct cu tamburul).

O turbină eoliană, în funcție de mărimea acesteia, se transformă de la 500 la 3000tr / min aproximativ, desigur, pot exista cazuri extreme în afara.
Deci, pentru a lucra în direct, vom viza spunem 1000tr / min pentru a avea suficientă tensiune mini pentru a începe încărcarea.
În 12V aveți nevoie de un KV în jurul valorii de 100, în 24V în jurul valorii de 200.
Pentru a testa este destul de simplu, rotiți la o viteză cunoscută și măsurați tensiunea voltmetrului, împărțiți.

Motoarele / alternatoarele de recuperare adaptate la turbina eoliană sunt rare, din cauza KV, care este prea înaltă în general.
Ex: Alternatorul auto se rotește la 5 000 tr pentru 15V, 10 000 tr max. Un reductor de centură va face zgomot și va pierde o mulțime de performanțe.
Ex: masina cu motor fără perii de spălat adecvate (LG, Samsung, Whirlpool sigur), dar nu cele réductés centura (cei care sunt 10 000tr / min și sunt cărbuni)

În modelarea motorului este destul de rar și doar motoarele mari sunt toate cu o viteză mai mare de KV. Sau motoare cu dron de înaltă eficiență sau motoare „guimbal” pentru a direcționa camerele. Aproape orice motor al butucului roții eBike este potrivit, deoarece o roată de bicicletă se rotește aproximativ la aceleași viteze ca o turbină eoliană.

Apoi, al doilea criteriu de dimensionare este puterea, întotdeauna supradimensionată, de exemplu un motor fără perii de 1000W sub 24V kv100 este dimensionat pentru a suporta aproximativ 1000W / 24 = 42A. Acest lucru va face un alternator bun de 500W, va funcționa cu o eficiență mai bună la 20A. Regulatorul va trebui, de asemenea, să fie supradimensionat.

Veți înțelege că este important ca turbina eoliană să aibă cel mai mic interval de viteză posibil (nu variabil)
În caz contrar, între 1000 și 3000 rpm, regulatorul de încărcare va trebui să colecteze de 3 ori mai multă tensiune pentru a încărca bateria.
Dacă este un PWM, se va încălzi, pierderea de randament.
Dacã turbina eolianã rãmâne în pânã la capãt, se poate observa o încurcare.
Fără trepte variabile, orientare activă obligatorie (pene), (cu excepția turbinelor în orice direcție de curs, dar toate au un randament mai mic)

O cercetare bună, sunt dispusă să analizez orice descoperire pe care o vei face pentru a determina cele mai bune condiții de utilizare.
0 x
Niciodata sa nu spui niciodata!"
Pierre820
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 17
Înregistrare: 09/11/18, 17:39
x 1

Re: Turbine eoliene autopropulsate cu motor electric pentru biciclete




de Pierre820 » 20/11/18, 16:51

Buna Adonis.
Vă mulțumim pentru revizuirea caracteristicilor care trebuie să aibă o turbină eoliană.
Deci, dacă ți-am luat un motor hoverboard care are un KV de 15 este prea „mic”? Risc să-l fac să funcționeze prea repede și, prin urmare, să ard motorul sau chiar motorul.
Nu există un regulator care să poată gestiona un domeniu de tensiune destul de mare?

Sunt foarte conștient de faptul că va trebui să fac teste pe teren și că simpla mea observație nu va fi suficientă.

Pentru modelul de turbine eoliene Vreau să construiască (a se vedea site-ul soupl'éole și soupl'éole micro) lame de navigație se reglează în funcție de puterea vântului și este posibil să se adapteze la setarea următoare care se solicită cuplul sau viteza. Prin contra nici un pavilion setare poate, deoarece este o turbină eoliană în vânt, care are, de asemenea, distincția de a monitoriza mai bine vânt, fără a căuta la nesfârșit.
Din moment ce nu pare să existe niciun precedent pentru proiectul meu, după cunoștințele mele, și necesită puțină investiție, am demarat aventura. Vă voi trimite să știți pas cu pas indiferent de rezultatul. Fie că este sau nu eficace, doresc să avansez aceleași cunoștințe empirice pe această temă. Pentru că, dacă funcționează, ar putea face posibilă realizarea unui site offline, deoarece sunt autonom. (În plus față de solare, care mi se pare, de asemenea, indispensabil.)
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13715
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1524
A lua legatura cu:

Re: Turbine eoliene autopropulsate cu motor electric pentru biciclete




de izentrop » 20/11/18, 17:43

Handyman a testat motorul hoverboard de 350W ca generator de turbină eoliană http://bricolsec.canalblog.com/archives ... 71043.html
Rezultatul măsurătorilor:
Imagine

După ce a modificat lichidarea ... http://bricolsec.canalblog.com/archives ... 42312.html
În funcție de modificarea conexiunii înfășurărilor, putem vedea, prin urmare, că modificarea diagramei înfășurărilor a dublat tensiunea și că ne apropiem de 100W, deoarece la 422 rpm suntem la 91W (27.6V * 3.3A! Castigat!
Va rămâne să verificați dacă înfășurările nu sunt supraîncălzite.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 309