Taxe urbane la 5 € sau 10 € în Franța în curând?

Transport și noi de transport: energia, poluarea, motor, concept, vehicule hibride, prototipuri, controlul poluării, reglementările privind emisiile, taxa. nu moduri de transport individuale: transport, organizare, carsharing sau carpooling. Transportul fără sau cu mai puțin ulei.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Taxele urbane la 5 EUR sau 10 EUR în Franța în curând?




de Did67 » 20/10/18, 16:08

Ahmed a scris:
că este posibil să aveți atât stăpânirea limbajului stăpânilor et o viziune critică a unei anumite radicalități ***.



La care adaug: avem dreptul să ne exprimăm chiar și atunci când nu avem niciuna. Și nici nu este sigur că ceea ce vom spune este mai prost pentru toate acestea.
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968

Re: Taxele urbane la 5 EUR sau 10 EUR în Franța în curând?




de Ahmed » 20/10/18, 19:57

V-Tu scrie:
La care adaug: avem dreptul să ne exprimăm chiar și atunci când nu avem niciuna. Și nici nu este sigur că ceea ce vom spune este mai prost pentru toate acestea.

Ai absolut dreptate și am menționat-o deja mai sus. Anecdotic (dar poate nu atât de mult!), Cu mult timp în urmă, în timpul unei întâlniri despre OMG-uri, a fost o discuție cu o ciobană care nu știa nimic despre aspectul tehnic al OMG care m-a făcut să înțeleg că am mers pe o cale greșită, pur și simplu expunându-mi punctul de vedere pe care l-am găsit foarte corect. Datoresc foarte mult acestei scurte întâlniri ...

După cum știți din alte mesaje, există o diferență între o opoziție de fond și o acceptare, să spunem măsurată și fără iluzie a unei măsuri care poate avea un sens în sine, chiar dacă nu poate. exprimați acest lucru într-un cadru care îl privește de o mare parte din acea semnificație. Să luăm izolația termică a clădirii: acesta este un lucru bun, indiferent de punctul de vedere considerat, cu excepția faptului că nu ar trebui să ne lăsăm păcăliți de domeniul de aplicare al acestei măsuri, deoarece economiile de energie realizate pe termen lung vor fi anulate. prin consum suplimentar în clădirile în sine (reglementări, automatizări, dispozitive conectate ...) sau în alte sectoare (asta s-a observat de mult timp). Înțelesul deplin al acestei măsuri ar putea apărea doar în cadrul unei dorințe puternice de a reduce consumul de toate tipurile (acest aspect este în general asociat cu promovarea izolației, dar de a abuza de oamenii de bunăvoință).

În legătură cu această remarcă și la un alt nivel, cred că cei mai dăunători dintre cei menționați mai sus (cei care monopolizează cuvântul) nu sunt apărătorii direcți ai ordinii stabilite, ci o gamă largă de care o contestă (deoarece sunt mai credibili în ochii unui public mai critic) sub etichete anticapitaliste, chiar dacă ceea ce predică este un altercapitalism de-a dreptul contraproductiv care justifică practic ceea ce pretind că luptă în detalii, acestea sunt, printre altele, cele care Sen-no-sen denumiți „idioții utili”.
Pe scurt, că o acțiune moderat utilă este întreprinsă nu mă deranjează mai mult decât atât, cu excepția cazului în care servește ca o ocolire pentru acțiuni cu un scop sistemic.
"Iluzia durabilă este opiul oamenilor"! : Mrgreen:
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968

Re: Taxele urbane la 5 EUR sau 10 EUR în Franța în curând?




de Ahmed » 20/10/18, 21:44

Deși nu am nicio îndoială cu privire la intențiile voastre bune, solicitarea unei acțiuni guvernamentale dure este foarte periculoasă, deoarece tendințele autoritare încep deja să se afirme în mod clar și ar putea, sub pretextul urgenței ecologic, găsiți o formă de justificare pentru ecofascismul radical (de asemenea!).

În cazul centralei Gardanne (care mă interesează foarte mult), cei care conduc Parcul Natural Regional s-au opus acestui proiect încă de la început; cu toate acestea, după multe suișuri și coborâșuri, aceștia au fost obligați (sub rezerva eliminării subvențiilor publice) să accepte acest lucru, sub rezerva unei concesii: taxa locală ar fi redusă la jumătate. Această decizie a dus la importul masiv de cherestea de pe coasta de nord-est a Statelor Unite și la defrișările asociate ... : Roll:
Cu toate acestea, au avut dreptate să înceapă această luptă inegală, chiar dacă din motive etice ...
Autoritățile (cuvântul este explicit!) Sunt foarte jenate când apare o provocare publică împotriva deciziilor lor, dar când sunt în joc mari interese, rezultatul este rareori de partea protestatarilor.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Taxele urbane la 5 EUR sau 10 EUR în Franța în curând?




de Did67 » 21/10/18, 18:53

Gândul meu a fost puțin mai subtil, deși probabil prost exprimat.

Vreau să conving publicul că „lovirea puternică” este esențială. Și, prin urmare, statul ia măsurile legislative consecvente.

Este zadarnic să sperăm că acest lucru se va face dacă o „mișcare de opinie” nu o va purta. Niciun guvern nu este sinucigaș ...

Totuși, observ că aici, ca și în alte părți, mulți sunt împotrivă, din motivele invocate de n ori: nu se atinge de bogați sau, nu schimbă nimic fundamental [pentru că de acolo a început schimbul nostru!]. ..

Îmi pun propoziția în context. Chiar dacă nu este suficient de clar, este clar că nu solicit o acțiune guvernamentală. Dar că fac apel la schimbarea mentalităților noastre (aspectul asupra impozitelor și, prin urmare, „impozitarea punitivă” și, prin urmare, suavitatea impozitării carbonului sau refuzul taxelor urbane):

Știind că vom impozita, consider că este norocos să impozităm lucruri despre care am considerat greșit că sunt „infinite”: spațiul centrelor orașelor, pe care ne permitem să îl degradăm altfel mai serios decât o etichetă pe un autobuz! În detrimentul calității vieții tuturor (zgomot, accidente), a sănătății tuturor (inclusiv și mai ales a celor care fac efortul de a nu polua! Ne putem imagina o nedreptate mai rea?).

Vom fi impozitați. Deci, să impozităm unde poate contribui la schimbarea lucrurilor „în altă parte”. Să nu mai dăm vina pe ecologia punitivă și să batem în cele din urmă! Dar puternic !!!


Propoziția ar fi fost mai clară dacă aș fi scris:

„În orice caz, vom fi impozitați. Deci, să acceptăm că suntem impozitați acolo unde ne poate ajuta să schimbăm lucrurile„ altfel dăunătoare ”din care suferim sau suferă cei dragi. Să încetăm să fim împotrivă pe baza„ ecologiei punitive "și că guvernul în sfârșit lovește. Dar greu!"
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Taxele urbane la 5 EUR sau 10 EUR în Franța în curând?




de Did67 » 21/10/18, 18:56

Ahmed a scris:Deși nu am nicio îndoială cu privire la intențiile voastre bune, solicitarea unei acțiuni guvernamentale dure este foarte periculoasă, deoarece tendințele autoritare încep deja să se afirme în mod clar și ar putea, sub pretextul urgenței ecologic, găsiți o formă de justificare pentru ecofascismul radical (de asemenea!).


Da. Am omis acest aspect, care merită cea mai mare atenție.

Și a cărei soluție nu poate fi decât în ​​înțelegerea și acceptarea de către cel mai mare număr (ceea ce nu este ușor, deoarece deja aici, nu este câștigat!).
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968

Re: Taxele urbane la 5 EUR sau 10 EUR în Franța în curând?




de Ahmed » 21/10/18, 19:29

În ultimul punct, mai întâi: amintiți-vă ce am menționat deja aici, Christine Lagarde,, Președintele FMI care promovează austeritatea declarând, citez, „trebuie să ne strângem centurile”! Desigur, nu a considerat potrivit să precizeze că acest sfat (?) Se aplica numai altora ... : Wink:

Aud ceea ce spui și vreau să-l readuc în formă conform viziunii mele asupra lucrurilor: ai perfectă dreptate la un punct esențial: măsurile care trebuie luate trebuie să fie drastice, dar trebuie acceptate și de opinia publică ( asta spui și dorind ca ele să fie purtate de o mișcare largă *), dar ceea ce percepi prost după mine, este că odată trecute la moara de stat, aceste măsuri „virtuoase” merg să fie întoarsă ca o mănușă și să agraveze ceea ce trebuia îmbunătățit. De ce? Pentru că, în afară de scăderea altora care nu i se opune, sistemul tehnico-economic îi conduce pe lideri și cu atât mai puțin se pot abține de la el atunci când primesc gratificații narcisiste (și numai narcisiștii vor apărea probabil în această clasă politică, prin definiție).
Rezultatul ar fi, prin urmare, o intensificare a tot felul de tranziții, atâta timp cât acest lucru mobilizează capital capabil să producă pentru ce este, o condiție care este cu atât mai ușor de îndeplinit decât subvențiile percepute organismului social din motive aproape „patriotice”. „ar veni în ajutorul acestui obiectiv. Vă las să judecați daunele colaterale asupra ecosistemelor, precum și asupra relațiilor sociale ...

Nu condamn o anumită naivitate atunci când este sinceră (de multe ori este prefăcută, când este actul manipulatorilor profesioniști), dar trebuie să avertizez împotriva consecințelor sale: „Iadul este pavat cu bune intenții”.

* „Ne putem permite să gândim”, așa cum s-ar spune Coluche că, dacă se adună o masă critică suficientă, nu mai este nevoie de stat. Aceasta presupune o luciditate conceptuală dificil de prevăzut, deoarece dacă instituțiile sunt inițial excluse, ele vor fi neapărat reintroduse prin diferite mijloace (în special organizații „verzi”!), Pentru a orienta această mișcare într-o direcție care să le păstreze interesele.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968

Re: Taxele urbane la 5 EUR sau 10 EUR în Franța în curând?




de Ahmed » 21/10/18, 19:44

Îmi împart puțin mesajul pentru claritate. Vorbiți, pe bună dreptate, despre dificultatea acțiunii comune, datorită necesității prealabile de a conveni asupra unei platforme minime și coerente. Nu subestim acest obstacol în practică, dar cred cu tărie asta si a predominat un minim de luciditate conceptuală (suntem departe de ea), ar fi posibil să recunoaștem că suntem toate manipulat de un sistem și că acesta din urmă funcționează în așa fel încât să ne conducă colectiv spre pierderea noastră. Aceasta ar putea fi baza suficientă pentru a lua în considerare schimbarea traiectoriei.
Din acest motiv, de exemplu, taxa de congestionare constituie o falsă idee bună, deoarece accentuează diviziunile societății cu scopul destul de mediocru de a menține maximul de trafic suportabil în ceea ce privește limitările materiale (infrastructuri, poluare). ). Pentru mine, nu există nicio îndoială că problema socială este punctul nodal al aventurii, întrucât diviziunile distrag atenția de la ceea ce ne reunește obiectiv.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79324
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044

Re: Taxele urbane la 5 EUR sau 10 EUR în Franța în curând?




de Christophe » 26/11/18, 10:06

Prima adevărată „victorie” * a vestelor galbene, evident că taxa de congestie din Franța va fi abandonată: https://www.lemonde.fr/pollution/articl ... 52666.html

Guvernul renunță la taxa de congestionare și amână autocolantul HGV

Proiectul de lege privind politica de mobilitate, care trebuie prezentat luni, a fost modificat în urma mobilizării „vestelor galbene”.

Aceasta se numește o pedalare frumoasă în spate. Nerăbdător să nu dea „vestelor galbene” un alt motiv susceptibil de a le alimenta furia și de a le întări mișcarea, guvernul a decis să renunțe la taxele urbane. De fapt, acestea au fost retrase din proiectul legii de orientare privind mobilitatea (LOM) care trebuie prezentat, luni, 26 noiembrie, în Consiliul de Miniștri și la care Le Monde a putut avea acces.

Taxele urbane, care există de mulți ani în străinătate (Londra, Stockholm sau Milano), au apărut totuși în text în octombrie. Aceasta prevedea introducerea unui „tarif de congestionare” pentru a limita traficul auto în centrele urbane și pentru a reduce poluarea mediului, începând cu poluarea aerului. Acest tarif a fost stabilit la 5 euro pentru aglomerările mari de peste 500 de locuitori (mai puțin de zece în Franța, conform INSEE) și la 000 euro în cele de peste 2,50 de locuitori (aproximativ unul sută).

(...)


Veți observa că unii jurnaliști sunt, prin urmare, la curent cu informațiile ÎNAINTE de prezentarea lor oficială!

ps: "" există pentru că nu a fost doar rău în ideea taxelor urbane, dar nu și în contextul economic actual ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Transport nou: inovații, motoare, poluare, tehnologii, politici, organizare ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 310