Arici de grădină de legume

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Hedgehog gradina de legume




de Did67 » 13/12/18, 16:26

Ai „calibru mare” aparent. Alunecați tulpinile goale de umbellifera (țelină așezată în semințe, sau fenicul sau pătrunjel ...) pentru insectele minuscule (vedeți cum arată minusculele "viespi parazitoide").
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Hedgehog gradina de legume




de Moindreffor » 13/12/18, 18:41

Did67 a scris:Ai „calibru mare” aparent. Alunecați tulpinile goale de umbellifera (țelină așezată în semințe, sau fenicul sau pătrunjel ...) pentru insectele minuscule (vedeți cum arată minusculele "viespi parazitoide").

De asemenea, am un loc de muncă, de fapt nu lucrez pe acea parte pentru a face pentru că lăsând un morcov să urce în sămânță nu-l rupe din nou, astfel încât nici o lucrare : Mrgreen:
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Hedgehog gradina de legume




de Did67 » 14/12/18, 11:51

Moindreffor a scris:când m-am îmbolnăvit, am avut o contradicție de a vrea să controlez tot ce ar putea fi pentru a contrabalansa incapacitatea mea de a-mi controla sănătatea, apoi, în cele din urmă, prin incapacitate, orice curs mai puțin și mai puțin stăpânit, Am vizitat acest thread am intrat în a da drumul, reflecția mea cu privire la modul în care grădinar fără muncă a depășit cadrul grădinii de bucătărie pentru a permite să-mi eliberez mintea și ești mai mult decât responsabil : Mrgreen:


E foarte emoționantă ...

Și așa trebuie să fac FOARTE aveți grijă să nu deveniți guru-vindecător!

Uneori îmi închei prelegerile vorbind despre „grădinarii eliberați” (amestecul de credințe și „secte”, „Mi s-a spus că ...”, „am făcut întotdeauna așa ... ", sau" ce va crede vecinul "). A ajunge să fii guru ar fi păcat!
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Hedgehog gradina de legume




de Moindreffor » 15/12/18, 08:11

Did67 a scris:
Moindreffor a scris:când m-am îmbolnăvit, am avut o contradicție de a vrea să controlez tot ce ar putea fi pentru a contrabalansa incapacitatea mea de a-mi controla sănătatea, apoi, în cele din urmă, prin incapacitate, orice curs mai puțin și mai puțin stăpânit, Am vizitat acest thread am intrat în a da drumul, reflecția mea cu privire la modul în care grădinar fără muncă a depășit cadrul grădinii de bucătărie pentru a permite să-mi eliberez mintea și ești mai mult decât responsabil : Mrgreen:


E foarte emoționantă ...

Și așa trebuie să fac FOARTE aveți grijă să nu deveniți guru-vindecător!

Uneori îmi închei prelegerile vorbind despre „grădinarii eliberați” (amestecul de credințe și „secte”, „Mi s-a spus că ...”, „am făcut întotdeauna așa ... ", sau" ce va crede vecinul "). A ajunge să fii guru ar fi păcat!

Cred că mai degrabă că, așa cum există eroul, există anti-eroul este la fel de ușor de definit eroul, deoarece definiția anti-eroului este mai vagă, bine cred că ești anti-erou guru, și este de asemenea dificil de definit, dar cred că acest termen te-ar potrivi bine, pentru că guru nu vei fi niciodată prin voință, dar nu poți, așa cum spui, să împiedici pe unii să nu meargă mai departe că credința sau aplicarea unor rețete, așa de guru pentru unii, prin aprobarea rolului antiguru-ului (încă un cuvânt care nu există) nu ar fi rău, cel puțin ar putea necesita ceva pentru a încerca să definească termenul și, astfel, să deschidă o nouă reflecție

dacă nu ieri la hosto, o zi într-un pat de spital, mi-a permis să mă rătăcească și am idei pentru lunile următoare, bine nu ca top, dar cât de mult optimizez acest moment și să treacă cât mai plăcut posibil, uitându-se la cer prin fereastră era frumos și era în grădina de bucătărie prin gând
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Hedgehog gradina de legume




de Did67 » 15/12/18, 11:09

Deoarece efectul placebo există și este verificabil, cred că a avea proiecte „plăcute” poate contribui la vindecări sau cel puțin la o anumită bunăstare ...
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Hedgehog gradina de legume




de Moindreffor » 15/12/18, 16:43

Did67 a scris:Deoarece efectul placebo există și este verificabil, cred că a avea proiecte „plăcute” poate contribui la vindecări sau cel puțin la o anumită bunăstare ...

Într-adevăr, există un mare număr de moral în procesul de vindecare, proiecte și, în special, nu trăiesc pentru sau împotriva bolii, ci trăiesc cu cât mai puține gânduri, lăsând cât mai puțin posibilă loc pentru boală, domeniul de acțiune, acolo am avut tratamentul meu și pot spera 5, 6 chiar și 7 ani de liniște, o bună perioadă de 6 de oboseală mare la vedere, dar în comparație cu anii de liniște este luat

ca prin tăierea frunzelor unui bindweed, nu o omorâm, dar unul încetinește dezvoltarea sa, apoi scade tot mai mult
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Ibex
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 24
Înregistrare: 22/11/17, 09:18
x 11

Re: Hedgehog gradina de legume




de Ibex » 16/12/18, 12:15

Proiectele pozitive sunt esențiale pentru bunăstare și există multe modalități de a avea grijă de spiritul din grădinile noastre.
În camerele de oaspeți cu insecte am așezat tulpinile pe care le găsesc, în funcție de posibilitățile de colectare, sub tiglă este bătrânul sacrificat de spațiile verzi din fostul meu municipiu.
Am făcut unele cu tulpini uscate de piatră, solide, șnur, stuf, etc.
DSC01798.JPG
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Hedgehog gradina de legume




de Moindreffor » 16/12/18, 12:41

ibex a scris:Proiectele pozitive sunt esențiale pentru bunăstare și există multe modalități de a avea grijă de spiritul din grădinile noastre.
În camerele de oaspeți cu insecte am așezat tulpinile pe care le găsesc, în funcție de posibilitățile de colectare, sub tiglă este bătrânul sacrificat de spațiile verzi din fostul meu municipiu.
Am făcut unele cu tulpini uscate de piatră, solide, șnur, stuf, etc.
DSC01798.JPG

este încă mult mai frumos făcut în acest fel decât chestiile geometrice cu sârmă vândute în magazinele pentru animale de companie
pentru tulpinile voi semăna floarea-soarelui anul viitor și voi lăsa câteva morcovi pentru semințe și tulpini pentru anul următor
1 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
a fi hafen
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1202
Înregistrare: 20/05/18, 23:11
Locul de amplasare: Gironde
x 97

Re: Hedgehog gradina de legume




de a fi hafen » 19/12/18, 02:10

Viespile au colonizat trestia pe care o „împletisem” ca gard viu. Se auzeau ciugulind sau mestecând la câțiva metri distanță.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 195