Casă modernă inteligentă ...

echipamente electronice și de calculator hi-tech și Internet. O mai bună utilizare a energiei electrice, de ajutor cu munca și caietul de sarcini, selectarea echipamentelor. Prezentari program și planuri. Valuri și poluarea electromagnetică.
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Casă modernă inteligentă ...




de Grelinette » 17/12/18, 15:30

Tocmai am văzut un videoclip pe internet (încerc să-l găsesc!) Referitor la un concept de carcasă modulară din lemn dotată cu panouri fotovoltaice pe acoperiș. Conceptul constă în asamblarea modulelor, cum ar fi legos, iar arhitectul care oferă acest tip de construcție insistă pe partea „Energie pozitivă” a construcțiilor sale, pe lângă viteza de construcție (3 săptămâni pentru a face o casă). suprafață de locuit de aproximativ 100 m²).

Argumentul invocat este: „Casele au o izolație foarte bună și consumă mult mai puțină energie electrică decât produc, iar excesul de electricitate produs permite încărcarea mai întâi a tuturor„ accesoriilor ”din casă, mașini și biciclete electrice. vândute împreună cu conceptul, precum și electrocasnicele livrate împreună cu casa, și surplusul și returnate în rețea, întregul sistem fiind gestionat de o centrală inteligentă care se ocupă de toate. "

Ideea, dacă se menține din punct de vedere tehnic, mi se pare interesantă:

Dacă toate „unitățile” de stocare a energiei electrice pe care le avem acasă ar fi compatibile (și „federate”), probabil că am avea o capacitate de stocare disponibilă interesantă, mai degrabă decât să investim în baterii specifice dedicate fiecărei utilizări (mașină, încălzire, biciclete, unelte, aparate de uz casnic, televizor și alte nevoi personale, ...) și să lase diverse echipamente responsabile pe sector în cazul în care este nevoie.

Acest concept este similar cu sistemul RETEA INTELIGENTA în prezent în curs de dezvoltare la nivel de țară sau al mai multor țări, dar adaptat la nivelul consumatorului însuși.

Ce să ne gândim la acest sistem inteligent de producție-gestionare-consum de energie electrică și ne putem imagina astăzi o mai mare compatibilitate între bateriile diferitelor dispozitive electrice?

Îmi imaginez, de exemplu, că poate fi posibil să ai un acumulator de mare capacitate pentru încălzirea mașinii sau a casei mele (a priori mașina și încălzirea sunt echipamentul personal cel mai consumator de energie), dar numai un element din această maxi-baterie poate fi detașat pentru a fi plasat temporar în bicicleta mea, aspiratorul meu, aparat de cafea, mașina de spălat sau laptopul meu ...

Nu este frumoasă viața viitorului? ... : Cheesy:
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Electricitate, electronică și calculatoare: Hi-Tech, internet, DIY, iluminat, materiale și știri»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 161