Solare: Jean Luc Perrier, producția de hidrogen solar

Energia solară termică în toate formele sale: încălzire solară, apă caldă, alegerea unui colector solar, concentrare solare, cuptoare și mașini de gătit solare, stocare tampon termic solar, bazin solar, aer condiționat și rece solar ..
Ajutor, consiliere, dispozitive de fixare și exemple de realizări ...
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Solar: Jean Luc Perrier, producerea de hidrogen solar




de chatelot16 » 25/08/18, 14:01

acest lucru nu este puterea instantanee, dar puterea medie pe o zi ... ceea ce explică diferența în 1000W / m2 putere maximă instantanee și 342W / m2 putere medie pe o zi

raportul are 1000 342 este ușor de înțeles ... împărțit la 2 din cauza nopții ... și reducerea un pic mai mult, deoarece dimineața și seara soarele este scăzut și trebuie să treacă printr-o grosime mai mare atmosferă

cifra în putere medie pe zi face posibilă calcularea producției unui sistem care are un randament constant, indiferent de puterea primită

numărul de puterea maximă este utilă pentru dimensionarea, astfel încât o putere maximă este utilizat fără a se limita la ... asta ar fi o mare greșeală pentru a limita puterea de a 342W / m2 de echipamente inadecvate ... pentru a ajunge la 342W / m2 înseamnă că 1000W / m2 trebuie să treacă fără pierderi
1 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13721
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1525
A lua legatura cu:

Re: Solar: Jean Luc Perrier, producerea de hidrogen solar




de izentrop » 25/08/18, 15:01

christophe a scris:Dacă vă urmăresc este atât de h24 și 365 zile?
Da!
Definiția CNRS
Energia solară care ajunge la partea de sus a atmosferei pe metru pătrat aparentă (adică, pe o suprafață perpendiculară pe soare) este 1367W / m2, care în medie pe an, iar întregul Pământ, reprezintă 342 W / m2. http://www.cnrs.fr/cw/dossiers/dosclim1 ... mentS.html
Aia de wikipedia
Puterea totală primită de către pământ este calculată pur și simplu făcând produsul puterii medii iradiate de suprafața totală calculată:
P = 1 361 * 1,274 1014 wați = 1,734 * 1017 wați = 173 petawatts (1015W).

Aceasta este o putere medie de 340 W / m² pe sol (1361 W / m² / 4, vezi suprafața unei sfere) https://fr.wikipedia.org/wiki/Irradiation_solaire
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16180
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263

Re: Solar: Jean Luc Perrier, producerea de hidrogen solar




de Remundo » 25/08/18, 20:00

Christophe a scris:
Remundo a scris:Aici este o analiză mai fină în funcție de geografia puterii solare moyenne primite pe m²:
Imagine


Dacă vă urmăresc este atât de h24 și 365 zile?


da, aceasta este media „completă”,

chiar și în Africa, fluxurile instantanee sunt foarte variabile, de la 0 pe timp de noapte, la mai mult de 1000 W / m² la zenit.
0 x
Imagine
44 d.Hr.
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 660
Înregistrare: 15/04/15, 15:32
Locul de amplasare: Acasă
x 245

Re: Solar: Jean Luc Perrier, producerea de hidrogen solar




de 44 d.Hr. » 31/08/18, 10:10

hi,

Alfred a scris:Nu cred că înțelegi ce este constanta solare

1000w pe m² este 1368 w / m² din atmosferă și înainte de absorbție de către acesta

odihnă în cel mai bun caz 340w / m² dacă vă place sau nu ...


minunat, uimitor!

celulele mele solare trec foarte regulat randamentul 50%!

În ceea ce privește insolatoarele mele termice, ei păstrează mai mult decât 200%, este pur și simplu fabulos!
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13721
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1525
A lua legatura cu:

Re: Solar: Jean Luc Perrier, producerea de hidrogen solar




de izentrop » 31/08/18, 13:03

AD 44 a scris:hi,
Alfred a scris:Nu cred că înțelegi ce este constanta solare
1000w pe m² este 1368 w / m² din atmosferă și înainte de absorbție de către acesta
odihnă în cel mai bun caz 340w / m² dacă vă place sau nu ...
minunat, uimitor!
celulele mele solare trec foarte regulat randamentul 50%!
În ceea ce privește insolatoarele mele termice, ei păstrează mai mult decât 200%, este pur și simplu fabulos!
Randamentul este întotdeauna relativ la o referință. 340 W / m² este puterea medie pe pământ împărțită la numărul de m² ancorat.

Care este referința returnărilor dvs.?
0 x
44 d.Hr.
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 660
Înregistrare: 15/04/15, 15:32
Locul de amplasare: Acasă
x 245

Re: Solar: Jean Luc Perrier, producerea de hidrogen solar




de 44 d.Hr. » 31/08/18, 14:42

izentrop a scris:
AD 44 a scris:hi,
Alfred a scris:Nu cred că înțelegi ce este constanta solare
1000w pe m² este 1368 w / m² din atmosferă și înainte de absorbție de către acesta
odihnă în cel mai bun caz 340w / m² dacă vă place sau nu ...
minunat, uimitor!
celulele mele solare trec foarte regulat randamentul 50%!
În ceea ce privește insolatoarele mele termice, ei păstrează mai mult decât 200%, este pur și simplu fabulos!
Randamentul este întotdeauna relativ la o referință. 340 W / m² este puterea medie pe pământ împărțită la numărul de m² ancorat.

Care este referința returnărilor dvs.?


dar nu știu : Mrgreen:

Îmi pare rău dacă am fost luată în serios :strigăt:

în mod evident, toți senzorii mei diverse și variate nu prezintă astfel de returnări ... biensur acestea corespund performanțelor convenționale, fie: aproximativ 17% pentru PV și 80 pentru căldură.

Tocmai am reacționat la așa-numita maximă 340W / m² afișată pe etajul nostru. Ceea ce a văzut puterea livrată de către senzorii mei de metri pătrați, mi-ar fi dat un randament nebunesc ...

Nu știu dacă am fost foarte clar acolo o dată ...

pe scurt ... a fost o glumă.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Solar: Jean Luc Perrier, producerea de hidrogen solar




de chatelot16 » 31/08/18, 23:08

dacă vrem să calculeze eficiența unui colector solar trebuie să fie măsurată este eficiența instantanee cu energie solară instantanee și energia generată în momentul măsurii ... și atunci când soarele este la maxim sunt el este mai aproape de 1000W / m2 decât 340W / m2

puteți alege, de asemenea, pentru a măsura randamentul mediu într-o zi, iar noi trebuie să comparăm puterea medie generată de senzorul într-o zi întreagă, cu puterea soarelui medie pe o zi salvarea pe ... asta e genul de 340W / m2

măsurarea performanței cu puterea medie este complicată, deoarece este necesară măsurarea într-o zi întreagă, cu un soare care este doar la cap și fiecare zi este diferită

Măsurarea puterii instantanee este mult mai ușoară, deoarece durează doar câteva minute de soare
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13721
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1525
A lua legatura cu:

Re: Solar: Jean Luc Perrier, producerea de hidrogen solar




de izentrop » 01/09/18, 11:39

AD 44 a scris:în mod evident, toți senzorii mei diverse și variate nu prezintă astfel de returnări ... biensur acestea corespund performanțelor convenționale, fie: aproximativ 17% pentru PV și 80 pentru căldură.
Este și o glumă. : Mrgreen:
AD 44 a scris:Randamentul este întotdeauna relativ la o referință. 340 W / m² este puterea medie pe pământ împărțită la numărul de m² ancorat.
Cel mai bun pentru a face o măsurare calibrată a iluminării instantanee sau cumulative, așa cum fac cercetătorii și să compare energia electrică efectiv furnizată instalației sau energia de iluminare cumulativă / cumulativă.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79368
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11062

Re: Solar: Jean Luc Perrier, producerea de hidrogen solar




de Christophe » 17/01/19, 21:29

BaudouinLabrique a scris:Acest sacru JULES VERNE a avut dreptate din nou!


Fără menajamente!
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79368
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11062

Re: Solar: Jean Luc Perrier, producerea de hidrogen solar




de Christophe » 12/01/20, 21:33

Jean-Pierre Barrault, decedat în 2014, era un mecanic, un inventator. Cu prietenul său, Jean-Luc Perrier, au visat să dezvolte combustibil cu hidrogen. Au dovedit că funcționează, iar mașina există încă, expusă în garajul familiei, la porțile Poitiers. Omagiu adus unui inventator și umanist.

0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Solar thermal: Colectoare solare CESI, încălzire, apă caldă menajeră, cuptoare și mașini de gătit solară»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 128