Brazilia: motocicleta H2O cu apă / hidrogen (fisurare)

Transport și noi de transport: energia, poluarea, motor, concept, vehicule hibride, prototipuri, controlul poluării, reglementările privind emisiile, taxa. nu moduri de transport individuale: transport, organizare, carsharing sau carpooling. Transportul fără sau cu mai puțin ulei.
Bardal
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 509
Înregistrare: 01/07/16, 10:41
Locul de amplasare: 56 și 45
x 198

Re: Brazilia: motocicletă H2O cu apă / hidrogen (cracking)




de Bardal » 23/01/19, 17:41

Da, poți să te pipi și în rezervor, este și mai ușor ...

Dar unde vom căuta prostii așa ...
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Brazilia: motocicletă H2O cu apă / hidrogen (cracking)




de Janic » 23/01/19, 18:42

Este de la sine înțeles că o motocicletă care funcționează cu energie nucleară ți s-ar potrivi mai bine! 8)
Da, poți să te pipi și în rezervor, este și mai ușor ...
este cu atât mai interesant că folosim piss (uree) pentru a anula nox! deci de ce să nu funcționăm prin electroliză?
1 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Bardal
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 509
Înregistrare: 01/07/16, 10:41
Locul de amplasare: 56 și 45
x 198

Re: Brazilia: motocicletă H2O cu apă / hidrogen (cracking)




de Bardal » 23/01/19, 22:10

Ei bine, oricum, bateria motocicletei dvs. va fi reîncărcată cu energie nucleară ... Și pentru o cantitate de energie strict egală cu cea necesară pentru a electroliza apa pentru a obține hidrogen din ea și în mod necesar mai mare decât cea returnată de aceeași hidrogen ... Acesta este BA BA de fizică ...

Îmi face plăcere și mi se potrivește că realitatea își ia puțin drepturile în fața atâtor prostii rostite de unii ...
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Brazilia: motocicletă H2O cu apă / hidrogen (cracking)




de Janic » 24/01/19, 07:41

Ei bine, oricum, bateria motocicletei dvs. va fi reîncărcată cu energie nucleară ...
Totul depinde de alegerea pe care ar trebui să o poată face. O baterie poate fi încărcată la fel de mult cu energie eoliană, energie solară, energie hidraulică, dar pe măsură ce energia electrică disponibilă este ca un fierbător în care se amestecă tot felul de produse alimentare, dar în acest amestec putem aprecia mai mult mai ales unele ingrediente decât altele.
Și pentru o cantitate de energie strict egală cu cea necesară pentru electrolizarea apei pentru a obține hidrogen din ea și în mod necesar mai mare decât cea redată de același hidrogen ... Acesta este BA BA al fizicii ...
Este mai presus de toate o viziune specială a acestei fizici. Dar în exemplul citat, întrebarea este de a înlocui un combustibil fosil, o altă energie, nu de a face un echilibru ecologic global (ceea ce nu este, în plus, în avantajul nuclearului)
Îmi face plăcere și mi se potrivește că realitatea își ia puțin drepturile, confruntat cu atâtea prostii de la unii...
Adesea vedem la alții ceea ce este doar o reflectare a propriei noastre imagini.
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré

Înapoi la "Transport nou: inovații, motoare, poluare, tehnologii, politici, organizare ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 373