Setare optimă okofen

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
Gobitcho
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 12
Înregistrare: 11/03/19, 20:49

Setare optimă okofen




de Gobitcho » 11/03/19, 21:23

Cine îmi poate explica metoda de a avea o setare optimă pentru economisirea peletelor pentru că am impresia că peleta nu este atât de economică?
mulțumesc
0 x
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68

Re: Reglare optimă de tip okofen pelmatic




de pumnal pitt » 12/03/19, 16:23

există în acest sens forum câteva sute de pagini dedicate acestor cazane okofen. Eu însumi am contribuit la aceasta pentru o lungă perioadă de timp pentru a compensa lipsa de profesionalism a vânzătorilor și instalatorilor de cazane care, odată ce cazanul este instalat cu parametri „din fabrică”, nu-și dă seama dacă funcționează la optim sau nu.
Prin urmare, vă invit să examinați și această problemă, să citiți ceea ce fac cei care înainte de voi au șters acest câmp. într-adevăr, întrebarea nu este atât de simplă pe cât ar putea sugera întrebarea dvs.
0 x
Imagine
faceți clic pe semnătura mea
Gobitcho
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 12
Înregistrare: 11/03/19, 20:49

Re: Reglare optimă de tip okofen pelmatic




de Gobitcho » 14/03/19, 17:39

Îl întreb pentru că un coleg mi-a spus că nu este posibil să cheltuiesc 6 tone de pelete în această iarnă
Îmi spune că pentru 183m2 este mai mult ca 3 sau 4
Nu râd și tu?
0 x
Kafa
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 8
Înregistrare: 01/05/11, 20:42

Re: Reglare optimă de tip okofen pelmatic




de Kafa » 16/03/19, 18:23

fără să știți mai multe despre instalarea dvs., va fi greu să vă ajutăm.

tip de izolație, casă recentă sau nu, tip de încălzire înainte de pelete (în caz de înlocuire),

consum înainte de pelete (cantitatea de combustibil, de exemplu, dacă era combustibil înainte) ... etc ...
0 x
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68

Re: Reglare optimă de tip okofen pelmatic




de pumnal pitt » 19/03/19, 06:53

pentru a vă spune dacă consumul dvs. este normal sau excesiv, trebuie să știți unde locuiți, la ce altitudine este tipul de izolație și, în mod ideal, consumul înainte de a trece la pelete (combustibil, gaz, electricitate sau lemn)
0 x
Imagine

faceți clic pe semnătura mea

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 427