Au ucis Notre Dame de Paris!

dezbateri și companii filosofice.
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: L-au ucis pe Notre Dame!




de Ahmed » 04/05/19, 11:21

Mă îndoiesc foarte mult că această clădire reprezintă încă în esență un aspect spiritual; în orice caz, nu acesta este motivul acestei nebunie mediatică bruscă...
Creștinismul nu doar „a fluturat simboluri”, a schimbat realitatea...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: L-au ucis pe Notre Dame!




de Christophe » 04/05/19, 11:34

Remarca mea s-a referit în principal la „fluturarea simbolurilor”...

Catolicismul își pierde clar avânt, bisericile devin definitiv goale, preoții (care sunt și ei din ce în ce mai puțini) au 2-3 parohii de administrat (sau mai multe), 80% dintre credincioși au peste 65 de ani... în 20 de ani au chiar va fi gol de viață...

Pe de altă parte, Moscheile cresc și sunt bine umplute din câte știu eu... și de oameni mai degrabă tineri!

Există deci o criză de Credință specifică creștinismului.

Reconstruirea ND și transformarea lui într-un simbol AL VIEȚII în secolul 21 ar fi un pas uriaș pentru „bună-voința” catolicismului, care se bazează în esență pe viitorul nostru ÎN MOARTE...

Cel mai rau ar fi sa o refaca, la un pret mare, identic...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: L-au ucis pe Notre Dame!




de Christophe » 04/05/19, 11:44

Iată și alte propuneri de renovare:

https://creapills.com/architectes-propo ... e-20190503

Imagine

Imagine

Frumos:

Imagine

Proiectul care îmi place cel mai mult este acesta: https://notre-dame-paris.miysis.be/fr (cu excepția faptului că păstrează săgeata aceeași... meh)

Imagine

Se alătură serei plantelor dar albinele la loc de rugăciune nu e grozav (pentru vizitatori)...chiar dacă legătura cu biserica a fost mereu strânsă:



Sunt convins că toate aceste proiecte erau deja în curs de desfășurare: nu facem modele atât de reușite în 3 săptămâni...
1 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: L-au ucis pe Notre Dame!




de Janic » 04/05/19, 12:59

Există deci o criză de Credință specifică creștinismului.
dimpotrivă, mișcările evanghelice (mai fundamentaliste) și mai presus de toate mult mai puțin ceremonioase și „constipate” atrag din ce în ce mai mulți adepți în toată lumea. 640.000.000, față de 1.3 miliarde de catolici și 1.6 miliarde de musulmani; pe de altă parte, există o scădere semnificativă a ateilor și agnosticilor, probabil din cauza materialismului care nu și-a ținut promisiunile unei lumi mai bune.
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: L-au ucis pe Notre Dame!




de Christophe » 04/05/19, 14:29

Ok mea culpa remarca mea se referă doar la catosul „constipat”, așa cum spui atunci...

Pentru că într-adevăr biserica catolică este cea care administrează Notre Dame...
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: L-au ucis pe Notre Dame!




de Janic » 04/05/19, 15:20

Ok mea culpa remarca mea se referă doar la catosul „constipat”, așa cum spui atunci...
Nu este nici serios, nici important. Mass-media, în țara noastră puternic dominată de catolicism ca și de alte sisteme religioase din alte părți, face și ea această scurtătură
Pentru că într-adevăr biserica catolică este cea care administrează Notre Dame...
Credeam că este Statul, această biserică fiind doar un utilizator?
https://www.notredamedeparis.fr/faq/
Biserica Notre Dame este proprietatea statului, clerul îi este repartizat pentru cult romano-catolic.
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Avatar de l'Utilisateur
thibr
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 723
Înregistrare: 07/01/18, 09:19
x 269

Re: L-au ucis pe Notre Dame!




de thibr » 04/05/19, 15:35

este adevărat că nu există niciun motiv pentru care catolicii să fie singurii utilizatori
ar trebui să existe o împărtășire „ecumenica” în sens larg între diferitele religii : Mrgreen:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: L-au ucis pe Notre Dame!




de Christophe » 04/05/19, 15:38

Cred că o (foarte) mare parte dintre vizitatorii (turiștii) de la Notre Dame nu sunt catolici de mult timp...

Nu sunt mulți catolici în Asia sau SUA...
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13716
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1525
A lua legatura cu:

Re: L-au ucis pe Notre Dame!




de izentrop » 04/05/19, 17:25

Christophe a scris:
izentrop a scris:Îmi place partea ecologică, există un deficit de carbon care trebuie compensat. Proiectul acoperiș de sticlă și acoperiș verde aduce un plus vocației turistice a lui ND. De asemenea, am putea acoperi cu geamuri colorate, pentru o culoare văzută din exterior mai în armonie cu locul.
Cu excepția cazului în care este prezentat turiștilor în jurul unei sere pe tot parcursul anului, factura de aer condiționat riscă să fie sărată, foarte sărată ... dimpotrivă, aceea de încălzire și iarna ...
Ar putea fi luată în considerare cel puțin o acoperire parțială solară fotovoltaică, împreună cu aer condiționat reversibil ... Și asta ar face, evident, cel mai mare parc fotovoltaic din Parisul intramural.
Franța ar putea în cele din urmă să arate exemplul listat ENR ... chiar dacă acest exemplu ar fi doar simbolic!
Era și în idee, specificasem „bine gândit”. Nimic nu te împiedică să le combini pe cele două, știm să facem totul astăzi. Când a ars, am fost pentru a pune totul la pământ și a construi locuințe sociale în schimb, dar acum că sunt bani, ar putea la fel de bine să fie folosiți pentru altceva decât pentru a sluji religia catolică. : Mrgreen: : Twisted:
ps: Sunt un pic surprins de viteza de prezentare a acestor proiecte, erau în cutii înainte de incendiu ???
Cu software-ul de realitate virtuală pe care arhitecții îl au la îndemână, este o joacă de copii făcută în 2 lovituri de lingură : Wink:
Gegyx a scris:Personalul (bani nebuni), pentru curatarea geamurilor afara
Există roboți pentru asta și, deoarece este menit să fie ecologic, putem încredința munca melcilor : Wink:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6989
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2913

Re: L-au ucis pe Notre Dame!




de gegyx » 04/05/19, 18:44

Municipalitățile întrețin bisericile, statul întreține catedralele.

iar cei mai bogați investesc în Notre Dame, pentru viitoarea lor fericire financiară și spirituală...

Cu aceste noi proiecte (care vor fi propuse prin referendum / Voi vota nu / lol. Din moment ce președintele va alege până la urmă), va fi o placă frumoasă de beton.

Și pădurea de stejari care era gata să fie oferită va aștepta și cu dulgherii, acoperișorii și sculptorii care sperau la o renaștere?
Acest aspect al posibilei protecții a profesiilor de excelență nu este nimic. Imaginându-ne altceva bazat pe beton și sticlă, le disprețuim.
Aceasta ar trebui să fie și reflectarea unui președinte normal constituit...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 284