Distila apa cu soare

Energia solară termică în toate formele sale: încălzire solară, apă caldă, alegerea unui colector solar, concentrare solare, cuptoare și mașini de gătit solare, stocare tampon termic solar, bazin solar, aer condiționat și rece solar ..
Ajutor, consiliere, dispozitive de fixare și exemple de realizări ...
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2485
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 359

Distila apa cu soare




de Forhorse » 29/05/19, 20:22

Bonjour à tous,

Doar pentru a împărtăși o idee pe care am avut-o astăzi pentru a căuta sfaturi și, eventual, idei dacă se va dovedi fezabilă.
Pentru context: lucrez la întreținerea mașinilor, o parte din care are nevoie de puțin abur pentru dezinfectare. Un cazan mic de aproximativ 50cl furnizează acest vapor care este consumat sub forma unui jet de câteva secunde la fiecare 10 până la 15 minute.
Problema este că unele dintre aceste mașini sunt instalate în zone în care apa este dură sau chiar foarte dură și chiar și atunci când este alimentată printr-un dedurizator, mineralele care rămân în apă ajung blocați supapele / supapele / supapele cazanului care se defectează apoi compromite dezinfectarea părții mașinii care trebuie să fie.
Utilizarea apei distilate din comerț este o soluție, dar se pare că, dacă comparăm costul acesteia cu cel al întreținerii regulate a cazanelor, aceasta din urmă este mai avantajoasă.

Mi-am spus atunci că ar putea fi posibilă utilizarea energiei solare pentru distilarea apei necesare funcționării acestui generator de abur. Scopul este de a avea o funcționare fiabilă fără a fi necesară o întreținere regulată și fără un consum excesiv de energie în afara soarelui.
Nu am consumul exact, dar trebuie să ruleze între 5 și 10l pe zi, așa că poate este redat în solar și chiar dacă sunt doar 6 luni pe an, este deja bun. Lucrul este că câteva sute de aceste mașini sunt în funcțiune, deci soluția trebuie să poată fi reprodusă în multe exemplare fără a fi prea alimentată cu gaz și, bineînțeles, investiția în echipamente / instalații trebuie să poată fi amortizată în câțiva ani.
Dar hei, înainte de a ne gândi la o desfășurare pe scară largă și la profitabilitate, trebuie să studiem deja fezabilitatea și soluțiile tehnice disponibile.
Dacă în trecere acolo ai o părere sau idei, iau.
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: distilarea solară a apei




de Ahmed » 29/05/19, 20:48

Ar trebui să fie ușor să colectați apa de condensare într-un dispozitiv similar cu o mini-seră: o fereastră simplă înclinată va face ca picăturile să curgă într-un jgheab care va direcționa condensatele către recipientul de depozitare ...
1 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
jean.caissepas
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 660
Înregistrare: 01/12/09, 00:20
Locul de amplasare: R.alpes
x 423

Re: distilarea solară a apei




de jean.caissepas » 30/05/19, 09:28

CMV-urile cu debit dublu condensează, de asemenea, apa din aer și o trimit adesea pe canal. Pe de altă parte, producția este variabilă în funcție de sezon.

În caz contrar, trebuie să faceți o antenă de satelit pentru ao transforma într-un concentrator solar. Aburul produs poate fi răcit de o conductă care trece prin pământ.
0 x
Obiceiurile trecutului trebuie să se schimbe,
pentru că viitorul nu trebuie să moară.
Avatar de l'Utilisateur
Petru
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 363
Înregistrare: 25/10/23, 13:51
x 20

Re: distilarea solară a apei




de Petru » 29/10/23, 19:17

În prezent, se vede rata bacteriană în apa curgătoare (la maxim)
și tonele de aditivi antibacterieni adăugate la sursă,
valuri de căldură...
Distilarea cu energie solară ar avea un dublu beneficiu pentru sănătate și ecologic.
0 x

Înapoi la «Solar thermal: Colectoare solare CESI, încălzire, apă caldă menajeră, cuptoare și mașini de gătit solară»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Majestic-12 [Bot] și oaspeții 131