Spălați (sub vid) cu apă degazată

Dezbateri științifice generale. Prezentări ale noilor tehnologii (care nu au legătură directă cu energiile regenerabile sau biocarburanții sau alte teme dezvoltate în alte subsectoare) forums).
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202

Spălați (sub vid) cu apă degazată




de phil53 » 01/06/19, 00:02

Tocmai am descoperit această inovație.
Ai auzit despre asta?
Există păreri despre viitorul acestei tehnici care mi se pare promițătoare?

Text de mai jos din
https://www.okpal.com/laver-a-l-eau-deg ... 4VAxkFeM#/

Detergenții au un dublu dezavantaj: sunt atât poluanți pentru apă, cât și uneori alergenici. Se efectuează cercetări pentru a găsi tehnici pentru spălarea rufelor fără leșie. Am testat o idee originală bazată pe o descoperire recentă care arată că ionii hidroxid, prezenți în mod natural în apă, pot acționa ca agenți tensioactivi, dacă apa este degazată. În acest studiu experimental, arătăm că putem spăla hainele impregnate cu ulei numai cu apă, degazându-le cu o pompă de vid; degazarea jucând dubla funcție de desorbție mecanică și stabilizare a emulsiei.
Ultimele noastre cercetări ne-au permis să ne spălăm cu succes chiar și la 40 ° C, ceea ce a fost foarte dificil pentru noi până atunci. Pentru a face acest lucru, aveam nevoie de mai multă agitație mecanică, astfel încât uleiul să se poată desprinde mai bine de țesătură și apoi să fie stabilizat în apă.
Acest rezultat pare foarte promițător, deoarece ne-ar putea permite să spălăm orice tip de țesătură: bumbac, sintetic, lână, ...
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2491
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 364

Re: Spălați cu apă degazată




de Forhorse » 01/06/19, 20:44

Singurul lucru pe care îl văd este că, scăzând presiunea cu pompa de vid, scădem și temperatura de fierbere a apei. Câtă presiune este nevoie pentru ca apa să fiarbă la 40 ° C? (dacă este posibil) nu știu ...
Dar, după părerea mea, este singurul lucru care poate avea un efect. Principiul de bază al prafului de spălare sau al săpunului este acela de a face bule, deoarece bulele sunt cele care scot „murdăria” și germenii. Deci fierberea apei (la o temperatură scăzută brusc) are, fără îndoială, un efect apropiat de bulele detergentului.
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9837
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2673

Re: Spălați cu apă degazată




de sicetaitsimple » 01/06/19, 20:52

Forhorse a scris:Câtă presiune este nevoie pentru ca apa să fiarbă la 40 ° C? (dacă este posibil) nu știu ...


Aproximativ 75 mbar.
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13716
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1525
A lua legatura cu:

Re: Spălați cu apă degazată




de izentrop » 02/06/19, 01:06

După ce trebuie să vedeți costul pompei care permite coborârea la această presiune + energia consumată pentru spălare, comparativ cu câștigul ecologic
??
know-how-a-goal-print_6.jpg
savoir-faire-un-tirage-au-vide_6.jpg (235.18 KiB) Vizualizat de 3718 ori

1 x
CGénial Club
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 01/07/19, 15:11
x 1

Re: Spălați cu apă degazată




de CGénial Club » 02/07/19, 10:15

Salutare, lume !
Suntem tinerii din Civray care lucrează la acest proiect și am găsit interesant să discutăm acest lucru cu voi!
Pentru a răspunde preocupărilor dumneavoastră cu privire la presiune, folosim o pompă de vid în prototipul nostru care poate trage până la -0.95 bari (0.05 bari) care, prin corespondență cu rețeaua partajată de @izentrop, ne permite să fierbem apă la o temperatură mai mică de 40 ° C, care este mai mult decât suficientă având în vedere că majoritatea spălărilor convenționale sunt efectuate la +/- 60 ° C.
Costul energiei este o problemă bună deoarece este adevărat că adăugăm rotația tamburului la tirajul de vid, ceea ce implică în mod necesar un consum mai mare de energie. Cu toate acestea, deoarece procesul nostru este foarte rapid, ne putem aștepta la cicluri de spălare de aproximativ 5 minute pe ciclu timp de 3 cicluri, ceea ce este mult mai mic decât o spălare tipică de aproximativ 2 ore. Costul energiei este, prin urmare, compensat de viteza spălării noastre.
Aceste rezultate vor fi confirmate în curând de prototipul nostru, încă în construcție.
Dacă aveți alte întrebări, nu ezitați! Vom fi bucuroși să vă răspundem.
Vă mulțumim pentru interesul acordat proiectului nostru,
Studenți ai clubului CGénial al liceului André Theuriet de Civray.
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79362
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Spălați cu apă degazată




de Christophe » 02/07/19, 11:09

Bine ați venit aici și bravo pentru această inițiativă științifică așa cum îmi place!

Mică remarcă pentru izentrop: există cu siguranță o modalitate de a îmbunătăți foarte mult funcționarea aburitoarelor evaporative prin scăderea (puțin pentru că ulterior este prea scumpă în energie) presiunea de pulverizare ... izolarea-încălzirii / test-revizuire-și-fotografii-ir-de-l-arctic-air-ultra-mini-aer condiționat-cub-o-evaporare-t16045.html

Ar trebui să te facă fericit, nu?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79362
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Spălați cu apă degazată




de Christophe » 02/07/19, 11:56

Este întotdeauna bine să ai lideri de proiect direct pe forum!

Club CGénial a scris:(...) folosim o pompă de vid în prototipul nostru care poate trage până la -0.95 bar (0.05 bar) care, prin corespondență cu rețeaua partajată de @izentrop, ne permite să fierbem apă la o temperatura mai mică de 40 ° C, care este mai mult decât suficientă, având în vedere că majoritatea spălărilor convenționale se efectuează la +/- 60 ° C.


La ce depresiune exactă se realizează ciclurile, presiunea este constantă sau variabilă pe fiecare ciclu?

Club CGénial a scris:Costul energiei este o problemă bună deoarece este adevărat că adăugăm rotația tamburului la tirajul de vid, ceea ce implică în mod necesar un consum mai mare de energie. Cu toate acestea, deoarece procesul nostru este foarte rapid, ne putem aștepta la cicluri de spălare de aproximativ 5 minute pe ciclu timp de 3 cicluri, ceea ce este mult mai mic decât o spălare tipică de aproximativ 2 ore. Costul energiei este, prin urmare, compensat de viteza spălării noastre.
Aceste rezultate vor fi confirmate în curând de prototipul nostru, încă în construcție.


Cât costă supra-consumul de energie? Cred că 70 până la 80% din energia consumată de o mașină clasică este legată de încălzirea apei și nu de setarea în rotație (de verificat).

Ce capacitate de spălare (kg de rufe) pentru ce putere (vid + mecanic) ați dimensionat pe prototip?

Pe lângă supracostul energetic legat de vid (cât?), Văd alte 2 probleme de rezolvat:

- RoW: la -0,95 bar sau -0,95 kg / cm² avem o forță de 9500 kg / m² (93 N) și este mai ușor să proiectăm sisteme care să reziste presiunii decât depresiei (și pentru că folosim mult mai multă presiune decât depresia în sisteme ...).

În MPa (N / mm²), valoarea obișnuită a ROW, aceasta oferă o valoare mai puțin impresionantă de 0,09 MPa ... prin urmare, în cele din urmă accesibil pe scară largă, chiar și cu un factor de siguranță de 10, rămânem sub 1 MPa ...

Prin urmare, principala dificultate va fi contracararea strivirii suprafeței „containerului”, permițând un volum suficient de spălare.

- etanșeitatea la vid și rezistența sa în timp

Iată pentru a începe ...
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9837
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2673

Re: Spălați cu apă degazată




de sicetaitsimple » 02/07/19, 13:07

Christophe a scris:Mică remarcă pentru izentrop: există cu siguranță o modalitate de a îmbunătăți foarte mult funcționarea aburitoarelor evaporative prin scăderea (puțin pentru că ulterior este prea scumpă în energie) presiunea de pulverizare ... izolarea-încălzirii / test-revizuire-și-fotografii-ir-de-l-arctic-air-ultra-mini-aer condiționat-cub-o-evaporare-t16045.html


Uh, vrei să pui sub vid (chiar moderat) un „cub” deschis pe două părți și al cărui scop este să treacă cât mai mult aer între aceste două părți (răcind-o pe drum)? Mi se pare complicat ... :D
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79362
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Spălați (vid) cu apă degazată




de Christophe » 02/07/19, 13:26

Ah, există cel puțin un următor :)

Ușor, ar funcționa după ciclul de pulsație, desigur!

a) Punem apă lichidă într-un recipient sub vid
b) Închidem supapele „aer și apă”
c) Pompăm vidul, se abureste
d) Ne deschidem la presiunea atmosferică și suflăm ceața suficient de repede, sperând că ceața nu se condensează imediat : Mrgreen: !

Toate pentru 50 €, nu este complicat dacă? : Mrgreen: : Mrgreen:

Ei bine, nu glumesc, mă gândeam mai degrabă să creez un vid dinamic de tip venturi... adâncirea și toate astea ... în mod evident, un vid dinamic mare necesită un flux mare și, prin urmare, un zgomot mare ... dar o depresiune de 0,1 sau chiar 0,2 bare poate crește cu siguranță evaporarea!

Producătorii de carburatoare știau asta bine ... dar este un lucru din trecut!

Deflectorul (vezi foto) al modelului pe care îl am este folosit pentru asta dar este ... efectul trebuie să fie minim?
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9837
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2673

Re: Spălați (vid) cu apă degazată




de sicetaitsimple » 02/07/19, 14:13

Christophe a scris:dar o depresiune de 0,1 sau chiar 0,2 bare poate crește cu siguranță evaporarea!


Nu cred că este nevoie să stimulăm evaporarea. Chiar și cu un suport „rustic” precum cel pe care l-ați prezentat în fotografie, după părerea mea (dar ar trebui să fiți capabil să măsurați umiditatea relativă pentru ao confirma), nu ar trebui să fiți foarte departe de 100% umiditate la ieșirea cubului.

Principiul este utilizat industrial în țările fierbinți și uscate pentru a îmbunătăți performanța turbinelor cu gaz, pentru a răci aerul de admisie și, prin urmare, pentru a maximiza debitul de masă admis (tipul „răcitor evaporativ cu turbină cu gaz”). Acolo problema este tocmai de a nu face prea mult pentru a evita antrenarea picăturilor de apă lichidă dăunătoare primelor etape ale compresorului.

Ei bine, este posibil să nu fim pe drumul cel bun, drăguții noștri liceeni se vor întreba unde au căzut!
1 x

Înapoi la "Știință și tehnologie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 191