Promovați neurogeneza cu principii simple de viață 6

Cum de a rămâne sănătos și de a preveni riscurile și consecințele asupra sănătății și a sănătății publice. Bolile profesionale, riscuri industriale (azbest, poluarea aerului, undele electromagnetice ...), de risc companie (stres la locul de muncă, suprasolicitarea de droguri ...) și individual (tutun, alcool ...).
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Promovați neurogeneza cu 6 principii simple de viață




de Janic » 18/07/19, 18:01

Dar ce fac poliția?
Se întreabă cineva! : Cheesy:
Cu toate acestea, și din fericire, mesajele apar în mod regulat pe cele mai vizitate mass-media, cum ar fi o băutură este în regulă, trei salută paguba, apoi bea cu moderație, tot mai mulți adulți tineri nu mai beau băuturi alcoolice la mese (de neconceput acolo doar acum 50 de ani) , alcoolemie limitată la volan (în alte țări nivelul autorizat este 0 și permisul imediat retras.) nu suntem încă acolo, dar nivelul autorizat a scăzut semnificativ . La fel, în cazul unui accident provocat de o persoană alcoolică, acesta nu a fost urmărit penal pentru omor nechibzuit și lăsat liber... să o facă din nou. Deci poliția a făcut deja ceva sau se trezesc conștiințe. Ne apropiem așadar încet de aceste 6 principii simple de viață, dacă nu chiar sănătoase.
Dernière édition alin Janic 18 / 07 / 19, 18: 13, editate 1 ori.
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9772
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: Promovați neurogeneza cu 6 principii simple de viață




de sicetaitsimple » 18/07/19, 18:12

Janic a scris:
Dar ce fac poliția?
Se întreabă cineva! : Cheesy:
Totuși, și din fericire, pe cele mai vizitate mass-media apar în mod regulat mesaje precum o băutură este în regulă, trei salută paguba, apoi bea cu moderație, alcoolemie limitată la volan (în alte țări nivelul autorizat este 0 și permisul retras imediat. ) nu suntem încă acolo, dar rata autorizată a scăzut semnificativ. La fel, în cazul unui accident provocat de o persoană alcoolică, acesta nu a fost urmărit penal pentru omor nechibzuit și lăsat liber... să o facă din nou. Deci poliția a făcut deja ceva. Ne apropiem așadar încet de aceste 6 principii simple de viață, dacă nu chiar sănătoase.


OK, dar mă întrebam ce făcea poliția cu muștarul și oțetul? Mai avem numele furnizorilor principali?
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Promovați neurogeneza cu 6 principii simple de viață




de Janic » 18/07/19, 18:20

OK, dar mă întrebam ce făcea poliția cu muștarul și oțetul? Mai avem numele furnizorilor principali?
poliția nu poate interveni în sectoarele industriale în care alcoolul a fost folosit ca mijloc de conservare de secole și care, cu excepția substanțelor chimice, nu pot fi înlocuite. Deci nu este o chestiune de moralizare (America cu interzicerea ei a dus la un eșec total, sau chiar opusul scopului dorit). Așa că nu mai rămâne decât educație legată de cunoștințele recente în biologie și puțină poliție, dar nu prea mult!
Subiectul fiind tot aceeasi neurogeneza deci in functie de aspect științific comportamente referitoare la sănătatea generală.
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9772
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: Promovați neurogeneza cu 6 principii simple de viață




de sicetaitsimple » 18/07/19, 18:32

Janic a scris:
OK, dar mă întrebam ce făcea poliția cu muștarul și oțetul? Mai avem numele furnizorilor principali?
poliția nu poate interveni în sectoarele industriale în care alcoolul a fost folosit ca mijloc de conservare de secole și care, cu excepția substanțelor chimice, nu pot fi înlocuite. Deci nu este o chestiune de moralizare (America cu interzicerea ei a dus la un eșec total, sau chiar opusul scopului dorit). Așa că nu mai rămâne decât educație legată de cunoștințele recente în biologie și puțină poliție, dar nu prea mult!
Subiectul fiind tot aceeasi neurogeneza deci in functie de aspect științific comportamente referitoare la sănătatea generală.


Poliția nu poate face nimic împotriva producției și distribuției acestor produse, pe care ni le descrieți drept precursori ai dependențelor mai grave, precum muștarul și oțetul? Ce face legiuitorul?
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Promovați neurogeneza cu 6 principii simple de viață




de Janic » 18/07/19, 19:10

Poliția nu poate face nimic împotriva producției și distribuției acestor produse, pe care ni le descrieți drept precursori ai dependențelor mai grave, precum muștarul și oțetul? Ce face legiuitorul?
legiuitorul urmăreşte evoluţia societăţilor şi a moravurilor. Banning nu este și nu a fost niciodată soluția. Așadar, presupunând (dar nu este pentru mâine, nici poimâine) că consumatorii înșiși încetează să mai consume anumite produse, întrebarea se rezolvă de la sine așa cum se întâmplă treptat cu tutunul în țara noastră.[*]
Am adăugat anterior că tot mai mulți adulți tineri nu mai consumă băuturi alcoolice în timpul mesei (nu neapărat afară) și nimeni nu i-a obligat să facă acest lucru, în timp ce în urmă cu 50 de ani și mai mult nu ar fi fost nici măcar cazul. .

[*] industriei tutunului, precum industria alcoolului, nu-i pasă pentru că țările emergente (câteva miliarde de viitori clienți) sunt mult mai interesante decât bătrânul nostru continent, de îndată ce nivelul lor de trai crește precum China, în curând India și apoi Africa. continent.
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Promovați neurogeneza cu 6 principii simple de viață




de Did67 » 18/07/19, 19:25

Janic a scris:
otet (care este si alcool)...



Doar pentru fapte - verificabil: nu!

Alcoolul, când vine vorba de consumul uman, este etanol: CH3CH2OH. Toți alcoolii, în sens chimic sau biochimic, au una sau mai multe funcții „alcool” care sunt caracterizate de radicalul -OH.

Glicerolul, natural, este un tri-alcool. Esterificat de diferiți acizi grași (care sunt numeroși, saturați sau nu, cu lanț lung sau nu), aceasta dă trigliceride: „grăsimile” corpului nostru...

Colesterolul este un alcool ciclic (există 3 inele de carbon), prezent în organism sub formă de steride (după esterificarea acestei funcții alcoolice de către un acid gras). Colesterolul bun și rău se referă de fapt la lipoproteinele care servesc ca transportatori în corpul nostru (HDL - High Density Lipoproteins sau LDL - Low Density Lipoproteins). Parcă am desemnat colesterolul prin vehiculul care îl transportă: colesterolul nou, bun, esențial ajunge cu camioanele - HDL - și scăpăm de muava cu dube de gunoi - LDL. Dar există un singur colesterol...

Componenta activă a oțetului este acidul acetic (sau acidul etanoic prin numele său real). Este rezultatul oxidării etanolului, deci etanolului. Formula sa este CH3-COOH. Toți acizii organici sunt caracterizați de grupul - COOH.

Deci oțetul nu mai este alcool, la fel cum CO² nu mai este glucoză odată ce a fost folosit în mecanismele respiratorii și a fost oxidat și, prin urmare, transformat!
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9772
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: Promovați neurogeneza cu 6 principii simple de viață




de sicetaitsimple » 18/07/19, 20:04

Janic a scris:
Poliția nu poate face nimic împotriva producției și distribuției acestor produse, pe care ni le descrieți drept precursori ai dependențelor mai grave, precum muștarul și oțetul? Ce face legiuitorul?
legiuitorul urmăreşte evoluţia societăţilor şi a moravurilor. Banning nu este și nu a fost niciodată soluția. Așadar, presupunând (dar nu este pentru mâine, nici poimâine) că consumatorii înșiși încetează să mai consume anumite produse, întrebarea se rezolvă de la sine așa cum se întâmplă treptat cu tutunul în țara noastră.[*]


Ei bine, atunci când există doar dependențe de muștar și oțet de tratat, va fi bine! Asta e tot pentru mine.
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Promovați neurogeneza cu 6 principii simple de viață




de Janic » 18/07/19, 20:23

@ făcut
excelenta analiza!
Problema este că este doar o analiză biochimică.
Dar viețuitoarele nu sunt un laborator simplificat, ci o fabrică enormă cu funcții complexe. Acum această fabrică, cu produsele pe care le consumăm, fabrică după propriile nevoi, în schimbări permanente în funcție de circumstanțe și deci consumul acestor „alcooli” externi nu corespunde tocmai nevoilor reale ale unui organism, de unde și efectele. care le produc pe cei vii și pe care toată lumea le-a experimentat mai mult sau mai puțin.
Am citat deja un experiment realizat de un jurnal auto cu privire la efectele consumului treptat al unei băuturi alcoolice, vin în acest caz. A participat întreaga redacție, inclusiv un renumit concurent auto.
Totuși, fără consum de alcool, cele mai bune performanțe, mai bune decât cele ale acestui alergător, au fost cele ale unui tester care nu bea. Însă, după prima băutură, evident că s-a trezit în partea de jos a clasamentului. Alergatorul (Beltoise) intervievat apoi și-a exprimat uimirea de ce cantități măsurabile, între aceste două curse, i-au redus performanțele. pentru o singură băutură beată, deși el însuși nu a fost abstinent.
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Promovați neurogeneza cu 6 principii simple de viață




de Did67 » 19/07/19, 08:21

Janic a scris:
Dar viețuitoarele nu sunt un laborator simplificat, ci o fabrică enormă cu funcții complexe. Acum această fabrică, cu produsele pe care le consumăm, fabrică după propriile nevoi, în schimbări permanente în funcție de circumstanțe și deci consumul acestor „alcooli” externi nu corespunde tocmai nevoilor reale ale unui organism, de unde și efectele. care le produc pe cei vii și pe care toată lumea le-a experimentat mai mult sau mai puțin.



Unde apare încă o dată că atunci când Janic greșește, Janic are dreptate! Oțetul nu este un alcool, am spus pur și simplu. Și acest lucru nu este în discuție. Dar pentru a avea dreptate atunci când greșește, Janic trece brusc la alcool! Nu apăr în niciun caz alcoolul...

Absolut unic, Janic! Aceasta marchează un personaj.

Cine știe aproape totul, sunt surprins că nu a pus niciodată la îndoială simptomul care reprezintă, în umila mea părere, incapacitatea de a admite că se greșește [pentru a evita cercetarea, sunt de cel puțin 5 ori în care pe econologie, am recunoscut că greșit, ultima dată în ceea ce privește izentropul în firul de 4 la mie de carbon din sol...]
1 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Promovați neurogeneza cu 6 principii simple de viață




de Janic » 19/07/19, 12:54

Unde apare încă o dată că atunci când Janic greșește, Janic are dreptate! Oțetul nu este un alcool, am spus pur și simplu.

Și am provocat-o? Nefiind chimist, am neglijat de fapt să consult subiectul mai precis, mulțumindu-mă cu noțiunea de a obține acest produs din, în general, alcool, de unde și denumirea de vin acru. Deci mea culpa pe acest punct! :strigăt:
http://cornufrancis.free.fr/infos/julie ... naigre.pdf
Și acest lucru nu este în discuție. Dar pentru a avea dreptate atunci când greșește, Janic trece brusc la alcool! Nu apăr în niciun caz alcoolul...

Nu am deșurubat, ci dimpotrivă am revenit în centrul subiectului care privește neurogeneza unde Christophe face aluzie la alcool ca drog și deci legat de titlul subiectului.
Cât despre reflecția dumneavoastră justificată despre oțet, nu am contestat-o, repet..
Absolut unic, Janic! Aceasta marchează un personaj.
Nu ești lăsat în afara acestui punct, ești și tu unul și fără acrimonie!
Cine știe aproape totul, sunt surprins că nu a pus niciodată la îndoială simptomul care reprezintă, după umila mea părere, incapacitatea de a admite că cineva greșește [pentru a evita cercetarea, sunt de cel puțin 5 ori în care în econologie, am recunoscut că greșit, ultima dată în ceea ce privește izentropul în firul de 4 la mie de carbon din sol...]
cine stie aproape totul! nu trebuie sa exagerezi. : Cheesy: :P :P Mă concentrez în principal pe subiectele pe care le cunosc cel mai bine, ca tine, cu incursiuni rare în alte subiecte.

Așa că o mare greșeală în a nu recunoaște că am greșit! De cand lucrez pe acest site, am recunoscut din cand in cand ca am gresit si am facut corecturile necesare. Doar că, presupun, urmăriți intervențiile mele pe linie punctată în măsura în care acestea nu vă interesează, ca și în cazul altora. La fel fac și pentru materiile tale preferate și probabil am promovat fără să observ aceste recunoașteri de erori.
Totuși, mi se pare că nu am făcut niciodată acest tip de reflecție despre tine. Perioada!

PS: se pare ca inca nu ati digerat nimic mai mult decat organic precum detergentul de rufe care spala mai alb decat alb. Ai corectat situația, cu atât mai bine, fără a schimba oricum titlul. :( dar este subiectul tău, faci ce vrei cu el!
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Sănătate și prevenire". Poluarea, cauzele și efectele riscurilor de mediu

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 287