Săpun de Marsilia: Ulei de măsline sau de palmier?

Cum de a rămâne sănătos și de a preveni riscurile și consecințele asupra sănătății și a sănătății publice. Bolile profesionale, riscuri industriale (azbest, poluarea aerului, undele electromagnetice ...), de risc companie (stres la locul de muncă, suprasolicitarea de droguri ...) și individual (tutun, alcool ...).
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Săpun de Marsilia: Ulei de măsline sau de palmier?




de Did67 » 24/07/16, 23:20

Wowhhhhh

Super!

Fac grădină fără să obosesc prea mult ...

Îmi fac pâinea cu aluat, fără să obosesc prea mult (aparatul de pâine - care nu mai este la modă; sunt 20 de euro!) ...

Mă întreb dacă nu voi intra în săpunuri! Cu metoda rece, nu pare prea obositor? Deci asta se încadrează în conceptul meu! Și, din motive cardio, fug de uleiul de palmier, iată-l: aș spăla fesele cu - grozav!
0 x
djo59
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 36
Înregistrare: 08/09/11, 01:03
x 5

Re: Săpun de Marsilia: Ulei de măsline sau de palmier?




de djo59 » 25/07/16, 00:57

Did67, ți-am urmărit postarea care mă fascinează de ceva vreme. Și într-adevăr, săpunul făcut la rece ar trebui să vă mulțumească și să se încadreze perfect în conceptul dvs.

Promis, în aceste zile voi face un post / tutorial despre saponificare la rece
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Săpun de Marsilia: Ulei de măsline sau de palmier?




de Christophe » 25/07/16, 04:49

1360 a scris:Cert este că mă voi gândi puțin mai mult data viitoare înainte de a deschide o discuție pe un forum care vrea să fie „economic”. Aș merge probabil pe un forum mai general, dar cine nu are magazin, voi evita astfel furia administratorului său.


Acest lucru este bun, deoarece nu mai există magazin!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
1360
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 447
Înregistrare: 26/07/13, 07:30
Locul de amplasare: Elveția
x 36

Re: Săpun de Marsilia: Ulei de măsline sau de palmier?




de 1360 » 30/07/16, 16:58

@djo59,

Vă mulțumim pentru răspunsul dvs. îndelungat, pe cât de interesant pe atât de detaliat. În ceea ce privește săpunul meu Marsilia cu rufe cu ulei de palmier, este un eșec deoarece, așa cum ați spus, nu curăță nimic.

Așa că m-am dus la o farmacie să cumpăr ingredientele de calitate pentru a face un al doilea test: cristale de sodă, bicarbonat de sodiu, ulei esențial de lavandă și, desigur, adevărat săpun de Marsilia cu ulei de ulei de măsline pe care l-am menționat mai sus.

Tot ce trebuie să fac acum este să găsesc proporțiile potrivite, deoarece, ca de obicei, puteți găsi totul și opusul său pe net ...


Pe de altă parte, o veste bună: există încă săpun adevărat din Alep! Am găsit câteva în farmacia „mea”, există trei feluri: 12% ulei de dafin, 20% și 40%. Am luat două până la 20% pentru duș, voi da câteva știri despre eficacitatea acestuia.

Două fotografii, pentru cei mai sceptici:

Real Aleppo Soap.jpg
Vrai Soap d'Alep.jpg (27.84 KiB) Vizualizat de 3808 ori


29ee7cdf-7ec7-4cd0-9e3f-58ab775a0109.jpg
29ee7cdf-7ec7-4cd0-9e3f-58ab775a0109.jpg (21.22 Kio) Consulté 3808 fois




Vedem că acest săpun este autentic și din Siria. Compoziția sa este, de asemenea, autentică.

La vremea buticului Econologie, exista și săpun de Alep, dar, curios, era scris „Alep” în franceză. Un model special de export sau un săpun fabricat în altă parte decât în ​​Siria? O fotografie din fostul magazin în cauză:

Săpun de Alep din magazinul Econologie.jpg
Savon d'Alep de la boutique Econologie.jpg (32.15 KiB) Vizualizat de 3808 ori


A+
0 x
Dacă doriți prea mult să intrați în mucegai, ajungem să arătăm ca o plăcintă.
Avatar de l'Utilisateur
1360
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 447
Înregistrare: 26/07/13, 07:30
Locul de amplasare: Elveția
x 36

Re: Săpun de Marsilia: Ulei de măsline sau de palmier?




de 1360 » 31/07/16, 08:16

Buna,

Ieri seară, mi-am făcut un detergent lichid cu săpun de Marsilia într-o versiune rapidă. Într-adevăr, am găsit o rețetă cu care nu este nevoie să lase amestecul să stea 24 de ore, așa că este utilizabil imediat.

Foarte ușor de făcut: dizolvați 80 de grame de săpun de Marsilia în 1.5 litri de apă foarte fierbinte, apoi adăugați 1 lingură de bicarbonat de sodiu și încă o lingură de oțet alb. Am adăugat încă o lingură de cristale de sodă și 7 picături de ulei esențial de lavandă. Se amestecă bine, iar rufele sunt gata.

M-am grăbit să-mi spăl hainele de lucru (mecanic la mașinile de construcții). Rezultatul este foarte bun! Tot ce îmi rămâne să fac este să calculez prețul de cost (care trebuie să fie ridicol).

În 10 zile, voi primi un nou turn de spălare „high-end” a cărui mașină de spălat (9 kg) măsoară detergentul în funcție de murdăria rufelor. Vom vedea cum reacționează cu această spălătorie de casă ...

De urmat.
0 x
Dacă doriți prea mult să intrați în mucegai, ajungem să arătăm ca o plăcintă.
djo59
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 36
Înregistrare: 08/09/11, 01:03
x 5

Re: Săpun de Marsilia: Ulei de măsline sau de palmier?




de djo59 » 31/07/16, 10:24

Mă încântă cu săpunul tău de Alep, care pare a fi adevărat săpun de Alep (compoziție, formă, ...).
Personal, am descoperit săpunul Alep acum câțiva ani, pentru că vara la soare primesc un pic de psoriazis pe brațe. Le spăl cu săpun de Alep și nimic mai mult.

De fapt, pentru rețetele de rufe găsim totul și opusul său. De fapt, proporțiile pot fi variate în funcție de concentrația dorită a detergentului, murdăria rufelor, duritatea apei, ...
Rețeta mea detergent lichid (+ concentrat)
- 2 litri de apă filtrată
- 150 gr săpun de uz casnic ras (ulei de prăjire reciclat 100% cocos : Mrgreen: și fără glicerină)
- 150 gr de cristale de sodă: degresează, slăbește și înmoaie apa (astfel întărește acțiunea săpunului)
- 6 linguri de bicarbonat de sodiu: neutralizează acizii și mirosurile, înmoaie apa.
- 20 de picături de ulei esențial (aici lavandină și lămâie): dezinfectează și parfumează

NB: pentru rufele albe / ușoare adaug 1-2 linguri în mașina de percarbonat de sodă (6-10 € pe kg) care, în contact cu apa, dă cristale de sodă și peroxid de hidrogen. Cenușa de sodiu este agentul principal sau chiar total activ în „gradinele de rufe” comerciale vândute la prețuri ridicate.

Și, bineînțeles, oțetul ca balsam, anticalcar și fixator de culoare ca bonus.

Dacă din întâmplare rufele tale devin solide, este pentru că săpunul tău conține glicerină (clasic al așa-numitei Marsilia). Dacă se întâmplă acest lucru, agitați bine, va fi bine, dar data viitoare schimbați săpunul, dacă se întâmplă. Glicerina înfundă rufele și mașina, reducând în același timp puterea de curățare a rufelor.
Pentru un săpun special special pentru rufe / menaj, încercați să găsiți pe bază de nucă de cocos / copra, cel mai bun în curățare.


Pentru tutorialul "săpun rece" îl voi posta în timpul zilei, este aproape terminat, video inclus.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
1360
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 447
Înregistrare: 26/07/13, 07:30
Locul de amplasare: Elveția
x 36

Re: Săpun de Marsilia: Ulei de măsline sau de palmier?




de 1360 » 31/07/16, 11:15

Vă mulțumim pentru aceste noi detalii.

Voi face unul nou, cu mai multe cristale de sodiu, bicarbonat de sodiu și ulei esențial.

Văd ceva de genul:

- 3 litri de apă.
- 200 de grame de săpun Marsilia cu ulei de măsline.
- 200 de grame de cristale de sodă.
- 8 linguri de bicarbonat de sodiu.
- 30 de picături de ulei esențial de lavandă.


Primul meu detergent (cu săpun de Marsilia cu ulei de palmier) a avut tendința să se fixeze, dar al doilea (cu săpun de Marsilia cu ulei de măsline) a rămas destul de lichid. Se separă puțin, dar după ce a agitat sticla timp de o jumătate de secundă, devine din nou „perfect”. Sunt foarte fericit cu acest al doilea test.

A+
0 x
Dacă doriți prea mult să intrați în mucegai, ajungem să arătăm ca o plăcintă.
djo59
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 36
Înregistrare: 08/09/11, 01:03
x 5

Re: Săpun de Marsilia: Ulei de măsline sau de palmier?




de djo59 » 31/07/16, 11:40

Din punct de vedere chimic, Olive și Palme au aceeași putere de curățare, dar după cum explicați, palma dvs. a înghețat, prin urmare, conținea glicerină (înfundă și neutralizează efectul de curățare al săpunului), există diferența dintre cele două teste.

Pentru proporțiile pe care le citați, mi se pare bine, atunci, așa cum am spus mai sus, poate vă veți rafina proporțiile ulterior în funcție de nevoile dvs. (duritatea apei, „rezistența” curățării, ...). Este ca o rețetă de gătit bună, o rafinăm până când avem rețeta LUI.
Cu rețeta mea menționată mai sus, am pus aproximativ 1.5 capace de cutii de detergent concentrate. Și în caz de pete mari, un pic de detergent direct pe pată (direct pe pată ca :P )

În caz contrar, în cele din urmă am terminat și am postat tutorialul despre fabricarea săpunului rece
Tutorial despre saponificare la rece
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Săpun de Marsilia: Ulei de măsline sau de palmier?




de Obamot » 31/07/16, 12:47

Buna,

Nu uitați ceva cu săpunuri și piele (chimie de bază, dacă acest lucru vă poate ajuta să înțelegeți cum curăță) soarefrontul principal (în calitate și cantitate) nu este săpunul (care este ultra-minor), ci apa ^^

Apa intră chiar de la început (nu ne spălăm cu un săpun uscat direct pe piele fără lichid, încercați să nu funcționeze este nevoie de un => soareutilizare apoasă) : Lol: apoi cu combinația de hidrogen și oxigen extrem de reactiv, săpunul astfel amestecat doar se înmoaie și apoi dizolvă stratul gras al epidermei, sebumul (care a preluat impurități nedorite de-a lungul timpului), care datorită combinației sale cu soluția apoasă și prin urmare, apa care servește ca reactiv este astfel transformată într-o acțiune de „detașare a murdăriei”. Ceea ce vine „cu” este doar un efect secundar (în procesul de curățare chimică), deoarece ceea ce curăță cu adevărat în fine, este principalul solvent: ce este apa ultra-majoritară de la început (se dizolvă de data aceasta prin acțiune mecanică în timpul clătirii, care de fapt este adevărata curățare).

Da, oameni buni, apa este una soareavantajos, și nu doar puțin ... Poate dizolva metalul prin eroziune / electro-eroziune sau chiar coroziune! (și din nou electroliză și alte electrochimii), aceasta, combinată cu sângele într-o soluție apoasă, face posibilă eliminarea colesterolului rău și a impurităților din corpul uman (la fel cum face săpunul), prin detașarea lor din vasele de sânge ..

Săpunul este „îndepărtarea petelor„(când funcționează într-o simbioză bună) și nu„soareVant".
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Săpun de Marsilia: Ulei de măsline sau de palmier?




de GuyGadebois » 25/07/19, 16:10

1360 a scris:hi,

Din ceea ce am găsit pe net, adevăratul săpun de Marsilia nu va mai exista, cel puțin în etapa de producție industrială. Numele „săpun de Marsilia” nefiind protejat, oricine îl poate face oriunde în timp ce îl numește „săpun de Marsilia”. Trist.

În Marsilia ar rămâne 4 mari producători de săpun de Marsilia, dar niciunul nu respectă rețeta originală care spune clar că trebuie să existe 72% ulei de măsline și numai ulei de măsline. De mult timp, au adăugat ulei de palmier și ulei de cocos (pentru partea sa spumantă).

Pe scurt, poate există încă câțiva meșteri care respectă rețeta originală, dar este dificil să le găsești pe net.

A+

PS: Nu am spus niciodată că Marsilia este în Elveția?!

Într-adevăr, săpunul de Marsilia cu 72% ulei de măsline nu mai există (până nu demult, mai aveam câteva din stocurile din cel de-al doilea război mondial în care bunicul meu avea o farmacie!). Sunt din zonă și chiar Marius Fabre și alți „meșteri” folosesc cel mai bine ulei de cocos, în cel mai rău caz (în majoritatea magazinelor din Marsilia) cu ulei de palmier.
Diferența dintre săpunul de Marsilia și săpunul de Alep este că uleiul de dafin se adaugă, în proporții diferite, în al doilea.
Compagnie du Bicarbonate vinde unele foarte bune sub marca Lauralep, care sunt fabricate acum în Franța din motivele pe care le știm.
În ceea ce privește rufele de casă, răcoresc săpun de Alep și adaug la rețeta de mai sus, două-trei linguri de Perchlorat de sodiu (rece, atenție!).
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)

Reveniți la "Sănătate și prevenire". Poluarea, cauzele și efectele riscurilor de mediu

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 236