Pogue (Nelson) Super Carburetor de la 1930

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 16/09/06, 00:29

Christophe a scris:
elefantul a scris:și apoi, acest carbohidrat, ar trebui să funcționeze cu actualul euro super 95, nu?


Ei bine, nu, deoarece plumbul a fost înlocuit cu benzen ...


Ah? Spuneți benzen?

Pentru super "plumb" am crezut că am înlocuit plumbul cu potasiu ...

... Dar pentru SP95, nu știam.

Știam deja aceste informații fascinante pe POGUES, dar nu observasem atunci similitudinile cu pantonul, sau mai bine, cu brevetele lui Jean CHAMBRIN. :P:


Prin urmare, se pare că adăugarea de plumb în benzină a fost menită să ne facă să consumăm mai mult. :?: Un alt mare scandal?
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 16/09/06, 01:05

bonjour
Nu cred că s-a adăugat plumbul din cauza carburatorului Pogue
este că în acest moment combustibilul era instabil și destul de diferit în funcție de sursele de alimentare cu octanul 80/87
era combustibil pentru avioane, motoarele aveau rate de compresie 6 și chiar mai mici sau eficiență scăzută.
Am cărți mecanice vechi în care explică cum se verifică calitatea combustibililor, conținutul de sulf, punctul de iluminare a reziduurilor de scrub într-un mod foarte artizanal, ceea ce dovedește că a existat într-adevăr o problemă de aprovizionare în combustibil uniform, este interesant să vedem cum în acel moment au fost predate mecanica și metodele de măsurare a presiunilor interne ale motoarelor, el a știut să facă diagrama presiunilor cu un fascicul de lumină și oglindă activat de presiunea internă a motorului pe o hârtie cerată cu un motor în funcțiune era osciloscopul lor. cartea datează din 1927

Principalii aditivi care au încercat
Motilul pe bază de fier cabonyle (cred că asta este ceea ce are în 100LL să vadă bilele metalice din lumânări)
Plumb tetrarle
iodură de etil
staniu tetratilic
anilină
acum se transformă în benzol (care, după părerea mea, este la fel de dăunător ca plumbul), germanii l-au folosit cel mai mult în ultimul război produs în cocsificatoare
Alcool etilic
Fluid etilic
Toate aceste produse au ca scop creșterea puterii anti-lovire a combustibililor și a raportului de compresie, deși designul hemi supapei chiulasei motorului din chiulasă din aluminiu a jucat un rol important pentru a putea avea un raport de compresie de 10 și chiar mai mult pe unele motoare speciale.

André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 16/09/06, 09:08

Hat Christophe pentru documente! și, de asemenea, pentru sinteza ta, mai accesibilă pentru mine.
Deci, nici o idee bună pentru a recupera aceste brevete ??

Vă mulțumim, de asemenea, André pentru istoria voastră: o adevărată fântână de cunoștințe. Când este o carte economică pentru a ne vizita Quebec-ul? ar fi frumos nu : Lol:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
delnoram
moderator
moderator
posturi: 1322
Înregistrare: 27/08/05, 22:14
Locul de amplasare: Macon-Tournus
x 2




de delnoram » 16/09/06, 09:49

bham a scris:Hat Christophe pentru documente! și, de asemenea, pentru sinteza ta, mai accesibilă pentru mine.
Deci, nici o idee bună pentru a recupera aceste brevete ??

Vă mulțumim, de asemenea, André pentru istoria voastră: o adevărată fântână de cunoștințe. Când este o carte economică pentru a ne vizita Quebec-ul? ar fi frumos nu : Lol:


Tsss tsss o cartă nu foarte econologică care : Roll:
Ce părere aveți despre o bucătărie veche, bună, în care fiecare ecoturist ar putea furniza energia pentru a merge mai departe, cu modos-urile la rândul lor la tambur și la christophe la conducere? : Mrgreen:
0 x
"Nu ar trebui să se gândească mai degrabă la școală decât să se memoreze fapte care nu sunt toate adevărate?"
"Nu pentru că mulți dintre ei au greșit că au dreptate!" (Coluche)
depăși
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 190
Înregistrare: 12/12/05, 15:16
Locul de amplasare: Tailanda




de depăși » 16/09/06, 10:08

Bună tuturor,

Spune-mi Christophe ... Carbu "Pogue" ar trebui să funcționeze bine cu bioetanol !!!! Nu ???
A + Serge.
0 x
Respect!
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 16/09/06, 22:52

OK pentru probleme, dar înlănțuit sau nu înlănțuit?
genele sau nu genele
veți vedea imediat că sunt destul de confortabil

(vezi Asterix la Jocurile Olimpice)
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 17/09/06, 16:58

depășește scria:Bună tuturor,

Spune-mi Christophe ... Carbu "Pogue" ar trebui să funcționeze bine cu bioetanol !!!! Nu ???
A + Serge.


Există mai multe șanse da ... dar principiul acestui combustibil nu este (numai) de a încălzi și volatiliza combustibilul, ci și de a-l sparge.

Dar etanolul (C2H5OH) este deja mult mai simplu (în număr de atomi de carbon și structură moleculară) decât benzina (asimilată octanului C8H18 sau heptanului C7H16, dar în realitate, benzina actuală este un amestec din 130 de compuși mai mult sau mai puțin grei ...).

Deci, în cel mai bun caz, putem spera să obținem metanol (CH3OH) sau alt produs foarte ușor ... feriți-vă de temperaturile motorului atinse cu astfel de combustibili ușori ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re:




de GuyGadebois » 11/08/19, 18:52

Christophe a scris:
elefantul a scris:și apoi, acest carbohidrat, ar trebui să funcționeze cu actualul euro super 95, nu?


Ei bine, nu, deoarece plumbul a fost înlocuit cu benzen ...

Una dă otrăvire cu plumb, cealaltă leucemie ...
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: 1930 Super Carburator Pogue (Nelson)




de Christophe » 11/08/19, 19:53

Waaaw aproape 13 ani de dezgropare !! :şoc: :şoc: :şoc:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: 1930 Super Carburator Pogue (Nelson)




de GuyGadebois » 11/08/19, 20:04

Christophe a scris:Waaaw aproape 13 ani de dezgropare !! :şoc: :şoc: :şoc:

Bolile sunt și astăzi relevante!
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 169