O luncă vegetală?

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12306
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2967

Re: O pajiște de legume?




de Ahmed » 22/08/19, 13:23

Am luat exemplul căpșunilor pentru că este o cultură care mă interesează, dar nu este foarte reprezentativă, deoarece căpșuna nu urmărește în viață să îmi umple farfuria cu căpșuni, ci să se reproducă și alergătorii îi oferă o alternativă foarte dezvoltată; acest lucru înseamnă că nu fac prea mult pentru a se realiza dacă condițiile sunt limită. Nu va fi cazul cu fasolea care va da roade, dar nu va produce mult dacă apa este insuficientă ...
Spun că cârjele (utile culturilor „ascuțite”) împiedică observarea directă * și experiența nu trebuie să fie inspirată de ziceri ...

* Este una dintre abaterile actuale în medicină, unde examinarea clinică este în mare parte înlocuită de imagistica medicală, care ar trebui doar să rafineze diagnosticul.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: O pajiște de legume?




de Did67 » 22/08/19, 13:57

Cred că trebuie să distingem două mecanisme, chiar dacă în practică, acestea se „amestecă”:

a) lipsa apei (și, prin urmare, seceta agricolă în sensul adecvat = există o lipsă de apă în primul metru al solului; legată de lipsa precipitațiilor în timpul sezonului de creștere, exacerbată de vânt și de temperaturile ridicate care „stimulează” l „evapo-transpirație, deci„ pierderi de apă ”)

Apa este în același timp climatul plantelor prin transpirație, unul dintre „alimentele” majore (ingredientul de bază al fotosintezei așa cum este rezumat în ecuația-echilibrul formării carbohidraților în ciclul Krebs: 6 CO2 + 6 ore20 da C6H12O6 + 6 O2.

Și, în cele din urmă, este vehiculul pe care substanțele solubile (elemente minerale sau molecule organice solubile) îl împrumută pentru a ajunge și a furniza celulele, dar și pentru a evacua OM produs la organele de stocare.

Prin urmare, putem vedea imediat că, atunci când nu există apă, totul se confruntă: frunzele se supraîncălzesc (prin urmare mecanismele încetinesc, în special deoarece enzimele sunt proteine), celulele sunt slab aprovizionate, producția este slab evacuată și în plus, unul dintre ingrediente este mai puțin prezent - chiar dacă există încă apă în „sucul” celulei în acest stadiu ...

[Întreaga vară, mass-media și-au ținut periile amestecate pe acest subiect, aș sublinia că seceta hidrologică nu are nicio legătură cu seceta agricolă. Acesta este nivelul scăzut al pânzelor freatice și al cursurilor de apă. El este cel care justifică măsurile de restricționare / reglementare a utilizărilor. Tablele freatice sunt umplute de la revărsarea apei legate de precipitațiile de iarnă: când rezervele de sol sunt pline după ploile de toamnă, apa se percolează și reîncarcă pânzele freatice. Vara, indiferent dacă plouă sau nu, apa care cade hrănește de obicei solul de suprafață și plantele. Nu reîncarcă fețele de masă. Există o legătură indirectă: aceste ploi de vară reduc retragerile - în special, așa cum am menționat, volumele considerabile necesare irigării]

b) temperatura

Ca orice celulă vie, celulele vegetale sunt sensibile la temperatură. La aproximativ 60 ° se grătește. Și mai ales organele de reproducere, care sunt mai sensibile. Florile sunt etapa cea mai critică în înghețurile de primăvară, deoarece pistilii, polenul și staminele sunt foarte fragile, foarte sensibile ...

La fel, aceste organe sunt sensibile la temperaturi foarte ridicate vara.

Valul de căldură (deci temperaturile foarte ridicate și, în general, lipsa de reducere pe timp de noapte) este fatal pentru înflorire. Exact, să fim preciși, la fertilizare! Florile se formează, dar avortează. Din acest motiv, multe legume (și pomi fructiferi) nu pot fi cultivate în climă tropicală, în ciuda ploilor de ploaie. Apa nu lipsește, ci temperaturile prea mari (în special temperaturile nocturne). Fără citrice, măsline sau piersici în Coasta de Fildeș!

Rețineți că printr-un alt mecanism, seceta și temperatura ridicată determină înflorirea - planta, care poate muri, va încerca să producă descendenți. Rapid, dacă este necesar. Este răsadul precipitat în multe plante, fie bienale (biet, sfeclă roșie, usturoi, ceapă etc.), fie anuale (salată, escarolă) ...

În „valurile de căldură” tipice din acest an, avem ambele - secetă agricolă și val de căldură - amestecate împreună!

Printre căpșuni, zmeură, roșii, castraveți, cu mine florile s-au avortat. Pe castraveții mei, în special cei din sera slab ventilată, există o întreagă secțiune cu fructe de pădure uscate. Zmeura nu a început să producă din nou decât acum zece zile bune (când nu era ploaie, dar temperaturile scădeau). Roșiile nu s-au produs până târziu, după o mână de fructe timpurii, formate înainte de caniculă. Atunci nimic. Și acum, coacerea fructelor formate după valul de căldură și producția care „crește” ...

Și în acest an, am chiar un gag suprem: toată vara, din cauza temperaturilor ridicate, a aerului mediteranean greu în creștere (dar nu suficient pentru ca orgele să izbucnească acasă!), Cer senin și temperaturi reci de dimineață ( cu excepția celor două valuri de căldură), am avut rouă. Și deci mucegaiul !!!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: O pajiște de legume?




de Did67 » 22/08/19, 14:07

nico239 a scris:
Întrebarea pe care ne-o putem pune atunci este: de ce profesioniștii care sunt mult mai ... profesioniști decât noi, simpli grădinari, folosesc aceste instrumente (și nu numai tensiometrul) ...



Pentru că pentru a obține randamente mari (rețineți că, în cazul unui val de căldură, producția agricolă franceză este afectată doar de câteva%; acest lucru trece neobservat; la noi, micii amatori, producțiile sunt uneori nule ... alteori pur și simplu ridicole - Vorbesc despre mine, printre altele) profesioniștii jonglează constant între două extreme:

a) udarea prea multă și pierderea banilor: pompare, câteva taxe, cântărește în bugetul unei culturi; este muncă, care fie costă (angajați), fie este o datorie de gardă: „turnul de apă” se poate opri la ora 23:XNUMX și trebuie să mutați uneltele (pentru că, evident, cu prețul mașinilor, are doar minimul)!

b) nu udă suficient și suferă reduceri ale randamentului; pentru aceasta, profesioniștii încearcă să rămână în zona de confort a plantelor, unde se gaze complet! Deci, aproximativ vorbind, să nu se taie în mai mult de jumătate din RU a solului. Ulterior, aspirația crește (rețineți că majoritatea „curbelor” pe care le veți vedea sunt pe o scară logaritmică), planta, fără să se ofilească chiar în mod serios, „își încetinește” activitatea, se închide (chiar și numai în timpul celor mai critice ore). 12 p.m. - 18 p.m.) stomatele sale ...

Calculele din ETref și precipitații sunt aproximative, deși modelele se îmbunătățesc.

Deci, pentru un preț ridicol (din punctul lor de vedere), permite „refacerea zerourilor”, urmărind tensiunea apei din pământ.

Cu prognoze meteo mai precise, este un ajutor important pentru decizie.

Dar este adevărat că noi, bietii vagabonzi, suntem atât de aproximativi încât este gem de porc! Dar îmi place dulceața, la naiba !!! Nu tu ?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Julienmos
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1265
Înregistrare: 02/07/16, 22:18
Locul de amplasare: apa reginei
x 260

Re: O pajiște de legume?




de Julienmos » 22/08/19, 15:09

Did67 a scris:J Vara, indiferent dacă plouă sau nu, apa care cade hrănește de obicei solul de suprafață și plantele.


vara, de multe ori nu plouă suficient pentru ca apa să pătrundă suficient pentru a ajunge la rădăcinile multor legume.

Poate puțină ploaie, care ude doar stratul foarte superficial al solului (să zicem, maxim 2 sau 3 cm), să le fie benefică?

(în ceea ce privește buruienile, nu mă îndoiesc o secundă, ... dar legumele noastre?)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Julienmos
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1265
Înregistrare: 02/07/16, 22:18
Locul de amplasare: apa reginei
x 260

Re: O pajiște de legume?




de Julienmos » 22/08/19, 15:16

apropo, mică remarcă, surprinzător că avem (în ciuda valurilor de căldură și secetă) o producție atât de frumoasă de prune mirabelle!

copacul meu este plin, în plus sunt foarte mari, colorate, parfumate, suculente, dulci ... un an grozav! le place și viespilor : Lol:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: O pajiște de legume?




de Adrien (ex-nico239) » 22/08/19, 15:55

Ahmed a scris:mai bine să încerci să înțelegi decât să stai cu ochii pe cadrane ...


: Wink: 2 generalul meu.



Ahmed a scris:Am vrut să subliniez relația strânsă dintre producția de legume și apă (în grădinărit, există mlaștini) ...


Esti sigur?
Nu mi se pare că există vreo legătură ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: O pajiște de legume?




de Adrien (ex-nico239) » 22/08/19, 16:10

Ahmed a scris:Spun că cârjele (utile culturilor „ascuțite”) împiedică observarea directă * și experiența nu trebuie să fie inspirată de ziceri ...


Ar trebui să căutăm în arhive forums pe internet în secolul al XVIII-lea : Mrgreen: dar dezbaterea a avut loc, fără îndoială, între grădinari despre termometru.

Cei care au știut să recunoască „zgomotele de îngheț” ca. „Ramura de salcie care acum se crapă sub o nouă greutate de îngheț” (Giono) trebuie să-i batjocorească pe cei care pretindeau că folosesc termometrul și / sau barometrul ...

Ce grădinar ar face zilele acestea fără indicațiile termometrului?

Instrumentele sau măsurile sunt acolo doar pentru a indica ... nu pentru a intima.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: O pajiște de legume?




de Adrien (ex-nico239) » 22/08/19, 16:17

Did67 a scris:Dar este adevărat că noi, bietii vagabonzi, suntem atât de aproximativi încât este gem de porc! Dar îmi place dulceața, la naiba !!! Nu tu ?


Da, da : Mrgreen:

Și atunci nu sunt doar legume în viață: există și solul.

Dacă avem posibilitatea de a menține un anumit echilibru „apei” (nu știu dacă folosesc cuvântul potrivit), chiar și pentru viața solului, care va aduce beneficii plantelor etc. (patati și patata). .. de ce să o negi?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: O pajiște de legume?




de Adrien (ex-nico239) » 22/08/19, 16:19

Julienmos a scris:apropo, mică remarcă, surprinzător că avem (în ciuda valurilor de căldură și secetă) o producție atât de frumoasă de prune mirabelle!

copacul meu este plin, în plus sunt foarte mari, colorate, parfumate, suculente, dulci ... un an grozav! le place și viespilor : Lol:


Toți cei pe care i-am văzut plini nu erau departe de apă ....

E al tău într-un colț uscat?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: O pajiște de legume?




de Did67 » 22/08/19, 17:51

nico239 a scris:
Ahmed a scris:Am vrut să subliniez relația strânsă dintre producția de legume și apă (în grădinărit, există mlaștini) ...


Esti sigur?
Nu mi se pare că există vreo legătură ...


Da, da. Se pare că acesta este cazul: https://www.cnrtl.fr/etymologie/mara%C3%AEcher

Nuanță mică: aceste mlaștini au devenit adesea „mlaștini” după lucrările de drenaj, cu canale și un sistem de supape / încuietori ...

La Strasbourg, Robertsau a fost mult timp districtul grădinii de piață. Și „aue” era un cuvânt germanic pentru „pajiști umede, mlaștini” ...

https://fr.wikipedia.org/wiki/Robertsau

„Hortillonnages” sunt încă astăzi grădini de piață aproape plutitoare în Amiens, St-Omer sau chiar în Bourges.

https://www.google.com/search?client=fi ... 99935!5i13

Rețineți că înainte de drenaj (de aici rețeaua de canale și excursii cu barca), aceste locuri erau de neconstruit și aveau turbă acumulată. Deci prezența apei este favorabilă grădinilor de legume. Dar și faptul că locul nu era încă ocupat. Și că a existat o acumulare de OM pe care drenajul a permis să o mineralizeze - astfel pentru a crea fertilitate, prin aerobioză.
1 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 127