Tehnologia LiFePo4 pe autovehicul

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Avatar de l'Utilisateur
bleusideral
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 299
Înregistrare: 14/02/09, 15:35
Locul de amplasare: Nîmes
x 4

Tehnologia LiFePo4 pe autovehicul




de bleusideral » 25/08/19, 23:07

bonjour
Am descoperit doar acum câteva luni aceste baterii ale căror prețuri devin din ce în ce mai accesibile, în cele din urmă tocmai am optimizat o instalație în 4x 3,2V - 200Ah pentru a obține 12,8V-200Ah + BMS + Balancer + Panou solar de 160W rigid + flexibil de 120W pentru a-mi echipa rulota cu o sursă de energie mai consistentă. Am văzut subiecte de discuție în care aceste baterii sunt folosite la mașinile electrice, pe care le înțeleg cu ușurință, în plus, am văzut o mică eroare, reîncărcarea nu este de 14,4 V ci de 14,6 V .
Cine s-a angajat în această aventură ca mine? opiniile și sfaturile sunt binevenite și vă pot ajuta și cu orice informații pe care aș putea să le învăț!
0 x
Un gest econologic plus un gest econologic și este planeta care se va simți mai bine!
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79288
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11024

Re: tehnologia LiFePo4




de Christophe » 26/08/19, 17:17

La nivelul unei celule, tensiunea nominală a LifePo4 este de 3,20 V și 3,65 V în tensiunea maximă

3,65V este tensiunea de reîncărcare pe care celula nu o poate depăși chimic (dacă o face, dăunează), dar este posibil să o încărcați doar la 3,60V pentru a câștiga puțin viața și flexibilitatea echilibrului pentru a pierde doar câteva% din capacitate. Este ca și cum ai încărca o baterie cu plumb la 13V în loc de 13,5V ...

De asemenea, îl face mai compatibil cu sistemele de 12V.

4 * 3,65 = 14,6V
4 * 3,6 = 14,4V
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bleusideral
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 299
Înregistrare: 14/02/09, 15:35
Locul de amplasare: Nîmes
x 4

Re: Tehnologia LiFePo4 pe motorhome




de bleusideral » 18/10/19, 14:50

Bună dimineața!
Cu o mică întârziere Christophe, îți mulțumesc pentru indicații!
Întârziere datorată unei călătorii într-o rulotă care mi-a permis să-mi testez bateriile noi, într-adevăr, am trecut la valorile pe care le comunicați, ceea ce m-a speriat puțin la început, când încărcarea solară era la vârf și , în aceste ultime zile, blocat în Alpi cu vreme rea, conectare prin încărcător 230V. Bateriile au mers bine la 14,4-14,6.
Pe de altă parte, în aceste ultime zile, am căzut în cortină, din lipsă de conducere suficientă și din lipsă de soare (ploaie / nori), două nopți fără ju și fără încălzire, brrr! Ceea ce, evident, m-a făcut sceptic în ceea ce privește calitatea acestor baterii, dar sunt liniștit acum și chiar dotez fiecare celulă cu un voltmetru comutabil (deci 4) pentru a verifica starea din când în când în diferite condiții de încărcare!
0 x
Un gest econologic plus un gest econologic și este planeta care se va simți mai bine!

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Bing [Bot] și oaspeții 145