Jean-Marc Jancovici este un c ...?

Petrol, gaz, cărbune, nucleare (PWR, EPR, fuziune la cald, ITER), centrale termice pe gaz și cărbune, cogenerare, tri-generare. Peakoil, epuizare, economie, tehnologii și strategii geopolitice. Prețuri, poluare, costuri economice și sociale ...
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554

Re: Este Jean-Marc Jancovici un con?




de moinsdewatt » 01/09/19, 11:36

izentrop a scris:

Uraniul, ca orice material radioactiv, are o origine anterioară formării sistemului solar. Prin urmare, ar fi un „combustibil fosil” care datează din big bang : Mrgreen:


Deloc. Uraniu sau Thorium, nici măcar fier, aur sau cupru nu s-au format în timpul big bang-ului.

Au fost formate în timpul exploziei de stele în super novae.
Și într-adevăr înainte de formarea sistemului solar.
1 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13716
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1525
A lua legatura cu:

Re: Este Jean-Marc Jancovici un con?




de izentrop » 01/09/19, 13:43

sen-no-sen a scris:Și prin ce proces se dezvoltă elementele biologice?
Am uitat de soare ... Acestea fiind spuse, de ce nu comunici clar? Cât despre Ahmed, am înțelege mai bine de unde vii. : Wink:
Uraniu sau Thorium, nici măcar fier, aur sau cupru nu s-au format în timpul big bang-ului ... Au fost formate în timpul exploziei stelelor din super novae.
Dar nu numai
Nucleosinteza explozivă este crearea de noi elemente chimice de către o supernovă, un colapsar1 sau o fuziune de stele de neutroni2 în timpul combustiei explozive a oxigenului și a siliciului3. https://fr.wikipedia.org/wiki/Nucl%C3%A ... _explosive
La rândul său, rezultă din big bang ...
Dernière édition alin izentrop 01 / 09 / 19, 13: 54, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16176
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263

Re: Este Jean-Marc Jancovici un con?




de Remundo » 01/09/19, 13:46

de fapt, elementele grele necesită fuziuni în condiții de presiune și temperatură absolut dantesce pentru a se forma,

nici măcar stelele din viața lor normală nu pot face acest lucru. În momentul morții lor, când se prăbușesc asupra lor, produc elementele grele, apoi pentru unii, explodează din nou și diseminează toate reziduurile sub formă de nebuloasă.

Dacă nebuloasa este suficient de densă și bogată în hidrogen, atunci se poate forma un nou soare și crea un sistem solar.

Din ceea ce observăm, elementele grele, care formează roci prin acreție, orbitează mai des la distanță scurtă și medie, în timp ce gazele mai ușoare (heliu, azot ...) tind să fie foarte departe, astfel planetele telurice se găsesc destul de aproape de stele în comparație cu gazoase.
0 x
Imagine
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554

Re: Este Jean-Marc Jancovici un con?




de moinsdewatt » 01/09/19, 14:29

izentrop a scris:
La rândul său, rezultă din big bang ...


Ah, în acest caz, nașterea mea pentru mine provine și din big bang. : Cheesy:
1 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749

Re: Este Jean-Marc Jancovici un con?




de sen-no-sen » 01/09/19, 14:53

a scris:
izentrop a scris:
La rândul său, rezultă din big bang ...


Ah, în acest caz, nașterea mea pentru mine provine și din big bang. : Cheesy:


Da, este un truism destul de bun! : Lol:


izentrop a scris:Am uitat de soare ... Acestea fiind spuse, de ce nu comunici clar? Cât despre Ahmed, am înțelege mai bine de unde vii. : Wink:


Mi s-a părut evident că combustibilii fosili au fost rezultatul activității solare prin fotosinteză.

Ca să spunem, avem doar două surse de energie în Univers: fuziunea termonucleară și fisiunea nucleară *, orice altceva este doar epifenomene.
Rămâne energia mareei, care este exploatarea forței valurilor și, prin urmare, se obține prin încetinirea vitezei de rotație a lunii în jurul pământului, dar, din nou, fără soare, nici o rotație ...




* Am lăsat de bună voie deoparte „energia vidului cuantic” care nu este, în ceea ce privește cunoștințele noastre actuale, un lucru pe care îl putem clasifica în categoria energie exploatabilă în măsură sau cheltuirea energiei necesare la extracția sa ar fi cel puțin mai mare decât cantitatea de energie obținută.
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Avatar de l'Utilisateur
nonoLeRobot
Domnul Kyot'Home
Domnul Kyot'Home
posturi: 790
Înregistrare: 19/01/05, 23:55
Locul de amplasare: Beaune 21 / Paris
x 13

Re: Este Jean-Marc Jancovici un con?




de nonoLeRobot » 01/09/19, 15:29

Mulțumesc Sicetaitsimple interesant la fel de des. Puțin lung pentru a urma la fel, se repetă foarte mult.

Pe graficul său ( https://jancovici.com/wp-content/upload ... graph5.jpg ) este dificil de observat că consumul de petrol precede PIB-ul. Corelația nu este cauzalitate ... ai discutat deja despre asta mi-l imaginez. Nu sunt foarte convingător. Tu ce crezi ?

În caz contrar, dezbaterea cu privire la definiția fosilelor nu mi se pare foarte importantă. În orice caz, dacă ne referim la CNRTL (Centrul Național pentru Resurse Textuale și Lexicale) are dreptate: - "Spec. Combustibil fosil. Substanță combustibilă rezultată din transformarea materiei organice departe de aer. Turbă, lignitul, cărbunii, uleiurile și gazele naturale (...) sunt combustibili fosili (LemaireEnvir. 1975). " ( https://www.cnrtl.fr/definition/fossile )

O putem găsi logică sau nu, este o definiție, nu poate fi falsă prin „definiție”.
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13716
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1525
A lua legatura cu:

Re: Este Jean-Marc Jancovici un con?




de izentrop » 01/09/19, 15:52

a scris:
izentrop a scris:La rândul său, rezultă din big bang ...
Ah, în acest caz, nașterea mea pentru mine provine și din big bang. : Cheesy:
Da, desigur : Mrgreen:
Materialul ejectat de o nucleosinteză explozivă, neutroni și protoni care formează noii atomi de uraniu, nu a ieșit de nicăieri. Prin extensie, ne putem întoarce la „big bang”. :)
Acest lucru poate schimba ziua în care teoria este respinsă : Cheesy:

Și energia care contribuie la extinderea universului și pe care o numim „energie întunecată”, încă nu știm de unde provine :)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749

Re: Este Jean-Marc Jancovici un con?




de sen-no-sen » 01/09/19, 16:16

nonoLeRobot a scris:
Pe graficul său ( https://jancovici.com/wp-content/upload ... graph5.jpg ) este dificil de observat că consumul de petrol precede PIB-ul. Corelația nu este cauzalitate ... ai discutat deja despre asta mi-l imaginez. Nu sunt foarte convingător. Tu ce crezi ?


Nu este foarte convingător?
Putem vedea că cele două curbe sunt aproape paralele.
În orice caz, rămânem în adevărurile mundane, capitalul produs pe Pământ este legat direct sau indirect de combustibili fosili, iar în ceea ce privește energiile nucleare și regenerabile, ele nu ar putea funcționa fără fosile, așa că este perfect logic că PIB-ul este corelat cu petrolul.
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: Este Jean-Marc Jancovici un con?




de eclectron » 01/09/19, 16:59

izentrop a scris:Ceea ce este esențial este și faptul că nucleul va fi esențial pentru tranziție. A înțeles bine (la 3:00)

Dacă eliminăm ușor fosilele carbonace, este foarte frumos, dar tehnologia nucleară actuală, chiar și luând în considerare flota mondială de centrale electrice, nu este în măsură să răspundă mult timp la cererea de energie din lume. Din memorie, aproximativ douăzeci de ani de material fisil. Deci se prăbușește destul de repede.
Nu ar trebui să sperăm să construim un zid în jurul Franței și să trăim bine în interior, dacă vecinii nu mai au electricitate. Trebuie să gândim și să acționăm la nivel global și, de ce nu, să punem un exemplu la nivel local.
Energia nucleară actuală nu poate fi generalizată la nivel mondial, sau chiar nu pentru mult timp ...

Janco abia a schițat-o, este necesar să treci la reproducere, care ar asigura mai mult de 1000 de ani de consum mondial pentru a înlocui toate celelalte forme de energie.
Nu suntem pregătiți deloc pentru această tehnologie, există doar câteva prototipuri în lume.
Dacă reușim să industrializăm tehnologia în timp, atunci putem juca mașina electrică pe un circuit 24 de scară completă! : Lol:
Și vom avea timp să finalizăm fuziunea.

Cealaltă opțiune este scăderea, deoarece economiile de energie și energiile regenerabile nu vor fi suficiente. Cine este gata pentru coborâre?

Din punctul meu de vedere, nu avem de ales, dar trebuie să ne mișcăm rapid.

Sau așa https://orbi.uliege.be/bitstream/2268/1 ... l-grid.pdf
dar asta ar presupune să se înțeleagă pe scara planetei ... : Roll:

izentrop a scris:chiar dacă nu poate ajuta micile sentințe ucigătoare : Mrgreen:

Da și își imită foarte bine caricaturile : Lol:
1 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9837
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2673

Re: Este Jean-Marc Jancovici un con?




de sicetaitsimple » 01/09/19, 17:38

nonoLeRobot a scris:Pe graficul său ( https://jancovici.com/wp-content/upload ... graph5.jpg ) este dificil de observat că consumul de petrol precede PIB-ul. Corelația nu este cauzalitate ... ai discutat deja despre asta mi-l imaginez. Nu sunt foarte convingător. Tu ce crezi ?


Da, sunt de acord, nu este evident ..... Mai ales că, conform legendei, este o comparație între consumul global de petrol (o valoare absolută) și un PIB pe capita (o valoare relativă), totul pe o medie glisantă de peste 3 ani ...

PS pentru Sen-no-Sen: este posibil să nu fi urmărit întregul videoclip, dar ceea ce argumenta Jancovici pe baza acestei diapozitive este că evoluția consumului de petrol a fost una indicator principal a evoluției PIB-ului.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Energiile fosile: petrol, gaz, cărbune și electricitate nucleară (fisiune și fuziune)”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 262