Le Potager du Sloth: Gradinarit fara oboseala mai mult Bio

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Adrien (ex-nico239) » 13/09/19, 14:29

philxNUMX a scris:
nico239 a scris:
Acestea fiind spuse, dacă nu aveți apă în grădina dvs. de legume, nu aveți de ales, este evident ...


Mai ales că am o grădină mare de legume și nu am vrut să folosesc apă potabilă din rețea (mai ales cu clor, nitrați etc.).

Nu mă gândesc la depreciere, mă gândesc la autonomie, la calitatea vieții, ceea ce este de neprețuit Ai studiat de exemplu deprecierea mașinii tale?

Știți prețul, calitatea și disponibilitatea apei acasă în 3 ani, 5 ani ...


Din nou, nu absolut nimic de spus despre investiția dvs.

Dacă nu aș fi avut apă în grădina de legume, ar fi trebuit să luăm în considerare o soluție.

Suntem doar într-o situație diferită, nimic mai mult, deci neapărat cu intrări și ieșiri diferite ...

Am trăit ultimii 25 de ani cu acești ultimii 3 care trăiesc 100% (casă și grădină) pe foraje, fără taxe pentru factura apei, așa că știu perfect problema.

Acolo am descoperit factura anuală, așa că și aici am reexaminat problema forajului și am dus la rezultatul menționat mai sus al deprecierii excesive (71 de ani) mai ales că apa curentă (plătită) este apă de izvor.

Ah, pentru mașini, este altceva : Wink:
Mercedes 190 din 1986 700km
Fiat Panda 4x4 din 1992 150km
Mercedes E300 1997 300km
Renault Kangoo 4x4 2006 150km
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9772
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de sicetaitsimple » 13/09/19, 14:31

philxNUMX a scris:Mai ales că am o grădină mare de legume și nu am vrut să folosesc apă potabilă din rețea (mai ales cu clor, nitrați etc.).
Nu mă gândesc la depreciere, mă gândesc la autonomie, la calitatea vieții, ceea ce este de neprețuit Ai studiat de exemplu deprecierea mașinii tale?
Știți prețul, calitatea și disponibilitatea apei acasă în 3 ani, 5 ani ...


Îmi permit să recopiez comentariul meu făcut pe un fir paralel despre găuri de foraj, cred că locul acestei discuții este mai degrabă aici decât pe proiectul „grădină participativă din Moselle”:

Este o alegere individuală legată de condițiile individuale, dar aveți grijă totuși, în afară de costurile de întreținere „normale” care trebuie luate în considerare (înlocuirea pompei etc.), un puț are rareori o durată de viață. nelimitat.
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Moindreffor » 13/09/19, 15:00

philxNUMX a scris:am plantat 2 picioare de castraveți pe care le gestionez destul de bine, am mai mult decât suficient pentru mine și încă reușesc să dau câteva, așa că știu că nu voi planta mai mult anul viitor, cu toate acestea am plantat în toate cele 5 plante de dovleac, 1 a murit , 2 au avut o dezvoltare ridicolă 2 au avut o dezvoltare bună (dar transplantată prea târziu) și doar un fruct pe plantă și încă un singur fruct în total, de dimensiuni acceptabile, așa că aici voi crește numărul de plante sau voi schimba modul de cultivare.

Efort mai mic Am doar 2 dovleci și am mai recoltat 8 1k5, este încă în formă. Nu trebuie lăsat pe fân și orice altceva aveți la îndemână. De îndată ce devin portocalii, îi recoltez, astfel încât să poată reforma un altul. După ultima recoltare am tăiat o mulțime de tulpini pentru a lăsa doar 3 sau 4 fire, astfel încât piciorul să nu se disperseze prea mult, făcând o mulțime de tineri care în cele din urmă avortează.

în loc să tăiați tulpinile, este mai bine să îndepărtați fructele tinere sau chiar florile femele, astfel încât să păstrați frunzele pentru a furniza toate acestea cu energie
1 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
D42M
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 93
Înregistrare: 05/03/19, 22:32
Locul de amplasare: Haute Loire
x 10

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de D42M » 13/09/19, 16:24

Salutare tuturor !

Dacă cineva este interesat, pot oferi un profit detaliat la sfârșit de săptămână la compararea movilei de tip "hugelkultur" și a panoului de fân în ceea ce privește productivitatea cu fotografii etc.

Altfel am o întrebare, mi s-au dat semințe de conopidă, este prea târziu să încep răsadurile?

mulțumesc
weekend bun tuturor
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Adrien (ex-nico239) » 13/09/19, 18:08

D42M a scris:Salutare tuturor !

Dacă cineva este interesat, pot oferi un profit detaliat la sfârșit de săptămână la compararea movilei de tip "hugelkultur" și a panoului de fân în ceea ce privește productivitatea cu fotografii etc.

Altfel am o întrebare, mi s-au dat semințe de conopidă, este prea târziu să încep răsadurile?

mulțumesc
weekend bun tuturor


Pentru mine cu bucurie pentru această comparație.

Am semănat iarăși conopidă.

Acestea fiind spuse, îl voi proteja.

Totul va depinde de temperaturile tale de iarnă
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Moindreffor » 13/09/19, 21:13

nico239 a scris:
D42M a scris:Salutare tuturor !

Dacă cineva este interesat, pot oferi un profit detaliat la sfârșit de săptămână la compararea movilei de tip "hugelkultur" și a panoului de fân în ceea ce privește productivitatea cu fotografii etc.

Altfel am o întrebare, mi s-au dat semințe de conopidă, este prea târziu să încep răsadurile?

mulțumesc
weekend bun tuturor


Pentru mine cu bucurie pentru această comparație.

Am semănat iarăși conopidă.

Acestea fiind spuse, îl voi proteja.

Totul va depinde de temperaturile tale de iarnă

Probabil că voi încerca și un răsad de varză, dar o inimă de varză de vită, îi voi proteja și cu un voal simplu de iarnă pentru a testa, cu salata mea brună de iarnă
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
jojo15
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 13
Înregistrare: 28/11/18, 17:10
Locul de amplasare: sud CANTAL
x 5

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de jojo15 » 13/09/19, 22:05

Buna seara, doar sa va spun ca acasa aveam salata, conopida, dovlecei, rosii, ardei, usturoi, ceapa, praz, sfecla. Am presărat conopida și salata. Atașez fotografii ale unei părți din grădina de legume.
jointes pièces
DSC_0550.JPG
vedere parțială a grădinii de legume
DSC_0549.JPG
un picior de dovlecei mai mult decât suficient
DSC_0548.JPG
ardei pitic recoltă bună
DSC_0547.JPG
conopida de la 1kg7 la 2kg900
DSC_0546.JPG
salată verde pe care o mâncăm
DSC_0545.JPG
salata curand gata, transplantata mica 15 zile
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Adrien (ex-nico239) » 14/09/19, 01:58

Grădina de legume pare a fi răcoroasă ... dar poate este o impresie :?:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 14/09/19, 09:46

Salată de cap: surprinzător !!!!

[Acasă, nici o modalitate de a le ridica!]

Cantal la ce altitudine?

Udare? Cât (cu o ladă)?
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 14/09/19, 09:50

Moindreffor a scris:Probabil că voi încerca și un răsad de varză, dar o inimă de varză de vită, îi voi proteja și cu un voal simplu de iarnă pentru a testa, cu salata mea brună de iarnă


Eu, anul trecut, o însămânțare / replantare nu am dat nimic. Spre deosebire de morcovi, de exemplu ...

Și totuși, am o nitrificare „roșie”, așa că ...

Atenție însă: în 2018, acasă, nu a fost ploaie „utilă” înainte de mijlocul lunii octombrie ... Și după foarte repede, s-a răcit. Nu s-au străpuns, dar nu au crescut, nici cu adevărat capul (frunze foarte medii, dar libere) ...

Trebuie făcut „pentru știință”!

Uneori putem „ști” în legătură cu cerințele etc ... Dar cred că, mai presus de toate, trebuie să depășim limitele obișnuite pentru a găsi inovațiile care ne vor permite totuși să grădinim „pe timp cald”!
1 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 335