Collapsologie ... kezako?

dezbateri și companii filosofice.
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554

Re: Collapsologie ... kezako?




de moinsdewatt » 31/08/19, 11:44

5 ANI DE ECORADAR - COLAPSOLOGIE, UN MALWARE COGNITIV?

29 august 2019 THIERRY BERTHIER

Colapsologii sunt la modă, prezenți în toate mass-media pentru a ne avertiza la prânz despre prăbușirea iminentă majoră a societăților noastre industriale, capitaliste, liberale și inevitabil decadente. În unele cercuri, iraționalul apocaliptic a preluat cu siguranță orice argument științific pentru a deveni un standard de comunicare.
.........


https://echoradar.eu/2019/08/29/5-ans-d ... -cognitif/
0 x
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: Collapsologie ... kezako?




de eclectron » 31/08/19, 17:27

Interesant pentru intenție. Toate modurile trec, într-adevăr.
Articol, din păcate, plin de prostii la fel de mari ca celelalte. Nu m-am dus până la capăt.
Răspundeți la același nivel cu articolul: Nu aș face mai bine decât autorul, Thierry Berthier, nu aș aduce niciun argument solid contra împotrivirii golului articolului sau uneori o întorsătură a realității, da chiar nu merită.

Știu că nici ceea ce spun nu este convingător, dar opus, din partea colapsului, este de un nivel mult mai înalt și din păcate susținut științific.
Moda negării va trece și ea ... : Lol:

În viitor, în cel mai bun caz discursul prăbușit va părea să fi fost inutil, deoarece vom fi reacționat la timp și la scara corectă și Thierry Berthier se va putea lăuda: „Vezi că am avut dreptate!”
Dar dacă „e ca de obicei” până când îți este sete, colapsul este garantat

Editare:
Din curiozitate, am continuat articolul și într-adevăr există verdețuri care nu sunt coapte.
Dar de acolo până la a folosi asta ca argument pentru a denigra întreaga bază științifică a colapsului, nu este o atitudine foarte cinstită ...
Atacă persoanele cu idei scurte pentru a denigra o întreagă latură științifică.
Mă așteptam la un atac asupra ideilor cu contraargumente reale.
1 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749

Re: Collapsologie ... kezako?




de sen-no-sen » 31/08/19, 17:52

Colapsologia nu este cu adevărat o știință, ci mai degrabă un efect de lupă asupra uneia dintre fazele evoluției unui sistem.
Reamintim că studiul sistemelor este mecanica statistică.https://fr.wikipedia.org/wiki/Physique_statistique
La fel de bine am putea vorbi „expansologie” , sau „stagnatiologie”(scuze pentru neologisme) pentru a desemna fenomene care pot fi văzute în timpul altor faze.
Evident, datorită aspectului său îngrijorător, „colapsologia” câștigă mai ușor atenția ... și atunci este mai mult acceptabil la bancă! $$$
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: Collapsologie ... kezako?




de eclectron » 31/08/19, 18:23

sen-no-sen a scris:Colapsologia nu este cu adevărat o știință, ci mai degrabă un efect de lupă asupra uneia dintre fazele evoluției unui sistem.

Da, probabil m-am înțeles greșit.
Contrar discursului din vena liberală a articolului de mai sus, care se bazează pe o realitate deliberat distorsionată pentru a justifica dorințele interioare (marii nepoți, cu capricii mari, într-un fel! : Lol: ), colapsul folosește și comunică rezultatele științifice.

sen-no-sen a scris:Evident, datorită aspectului său îngrijorător, „colapsologia” câștigă mai ușor atenția ... și atunci este mai mult acceptabil la bancă! $$$

Dacă vrem bani, a face colaps pentru bani nu mi se pare o sursă bună, mai bine să fii comerciant : Lol:
Personal, auzind problema, doresc să depășesc puterea atractivă a fricii, să concentrez energiile pe soluții pozitive.
0 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: Collapsologie ... kezako?




de eclectron » 13/09/19, 22:51

problemă și soluții
1 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Collapsologie ... kezako?




de Ahmed » 14/09/19, 22:30

În toate soluțiile menționate, există părți pozitive incontestabile, totuși coabitarea cu „lumea veche” rămâne suspectă. Cu siguranță, putem interpreta acest lucru ca un punct de plecare care se va extinde treptat și va schimba lumea, care este mesajul implicit al acestui videoclip. O putem analiza și ca o mutație a capitalismului care, așa cum s-a întâmplat constant în trecut, dă naștere unor noi practici care îi permit să-și depășească contradicțiile. Astfel, moneda locală îndeplinește o funcție care pare să se opună „marii economii”, dar care poate fi analizată și ca o cârjă unică care permite supraviețuirea sistemică, garantând în același timp esențialul: supraviețuirea economiei și a amânarea prăbușirii sale. Acest ultim punct este clar menționat în documentar și chiar pare extrem de pozitiv. Practic, comunitățile mai rezistente sunt oportunități pentru inegalitățile de a prospera fără a provoca prea multe proteste: atâta timp cât oamenii sunt convinși că grădinăritul urban organic (de exemplu și de care sunt, desigur, mai degrabă în favoarea) este soluția, este, de asemenea, în mod obiectiv vorbind, o oportunitate pentru o dezangajare politică și posibilitatea de a-și abandona soarta pe cei care nu urmează această cale ...
Am cunoscut deja în trecut mișcări precum „grădinile de alocare” care se bazau și pe această aprovizionare cu alimente pentru a stagna remunerația acestei clase sociale.
Pericolul este acolo: cum ne putem imagina să coexiste două universuri antagonice, dintre care unul cunoaște puterea și capacitatea de deranj a unuia, sperând în același timp că celălalt ajunge să tragă capacul spre el? Este marea forță a capitalismului să se hrănească cu ceea ce pare să-l condamne, să abandoneze secțiuni întregi de sectoare neprofitabile pentru a se reconfigura în jurul celor mai profitabile ...
Pe scurt, în ciuda aparențelor, nu condamn, dar fac apel la vigilență și luciditate cu privire la limitele și ambiguitățile circumstanțiale ale acestor soluții propuse fără prea multă retrospectivă.
1 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: Collapsologie ... kezako?




de eclectron » 15/09/19, 10:02

Ahmed a scris:
Pericolul este acolo: cum ne putem imagina să coexiste două universuri antagonice, dintre care unul cunoaște puterea și capacitatea de deranj a unuia, sperând în același timp că celălalt ajunge să tragă capacul spre el? Este marea forță a capitalismului să se hrănească cu ceea ce pare să-l condamne, să abandoneze secțiuni întregi de sectoare neprofitabile pentru a se reconfigura în jurul celor mai profitabile ...
Pe scurt, în ciuda aparențelor, nu condamn, dar fac apel la vigilență și luciditate cu privire la limitele și ambiguitățile circumstanțiale ale acestor soluții propuse fără prea multă retrospectivă.


Greu de prezis efectele „dezertării”, voluntare sau suferite.
Pe acest subiect, un film de 1h44 ... : Lol: (scuze). Câteva pasaje gustoase.

2 lumi se ciocnesc și întotdeauna același sistem în centru: capitalismul. Sunt cei care îl acceptă în ciuda absurdității sale („șefii”) și cei care îl refuză („cei excluși”).
Un alt „sistem” va apărea spontan din disfuncționalități, limitele capitalismului, limitele umane, aspirațiile umane sau ar trebui să ne gândim la un alt sistem „mai vândut”? : Lol: , în prealabil?
Un pic din ambele, fără îndoială, totul evoluează treptat, prin încercare / eroare, prin emulare.

Multumesc oricum Ahmed pentru că ți-ai calificat cuvintele anterioare : Wink:
0 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Re: Collapsologie ... kezako?




de Grelinette » 15/09/19, 11:39

Ha, CROISSstuf... această dependență de dorința de a crește fără limite, indiferent de consecințe.

Așa a fost deja Creștere impulsivă și nerezonabilă, prin urmare CollapsologieJean de la Fontaine evocat în 1668 în fabula lui "Broasca care vrea să fie la fel de mare ca boul"...

Metafora era totuși clar vizibilă și nu o înțelegusem: este suficient doar să înlocuim „broască” cu „umanitate” și „bou” cu „planetă” și înțelegem totul!

Un Broască a văzut un bou
Cine i s-a părut de mărime bună.
Ea care nu era la fel de mare ca un ou în toate,
Invidiosul se întinde, se umflă și funcționează
Pentru a se potrivi cu dimensiunea animalului,
Zicând: Uită-te bine, soră;
E suficient ? spune-mi ; nu sunt încă acolo?
- Ba nu. - Aici sunt? - Deloc. - Iată-mă aici?
- Nu te apropii de ea. Pecorul mic
Umflată atât de bine încât a izbucnit.
Lumea este plină de oameni care nu sunt mai înțelepți:
Fiecare burghez vrea să construiască ca marii Lorzi,
Micul Prinț are Ambasadori,
Fiecare marchiz vrea să aibă Pages.



Comparați ființa umană cu o broască, dar ce idee amuzantă!
kermitterand.jpg
kermitterand.jpg (14.8 KiB) Vizualizat de 1550 ori
1 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: Collapsologie ... kezako?




de Christophe » 16/09/19, 11:08

Nu știu dacă acest videoclip a fost deja postat aici (sunt doar subiectul de departe) dar mai bine 2 decât 0 : Cheesy:

1 x
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: Collapsologie ... kezako?




de eclectron » 16/09/19, 16:36

Christophe a scris:Nu știu dacă acest videoclip a fost deja postat aici (sunt doar subiectul de departe) dar mai bine 2 decât 0 : Cheesy:

Un bărbat informat valorează 2!

Dacă este pentru cel mai lung concurs postat pe subiect? ai ucis meciul! : Lol:

O treabă foarte bună din partea autorului, cred că totul este acolo, un bun catalog exhaustiv cu tot ceea ce putem găsi despre constatări, despre probleme, plus comentariile sale înțelepte.

Ei bine, acolo a fost ușor, acum mai mult decât să trecem la soluții : Mrgreen:
Ah acolo, sunt mai puțini oameni! : Wink:
0 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 230