Ce material pentru o matriță din fibră de carbon (rășină epoxidică / poliesterică)?

Prezentați-vă proiectele de bricolaj, noile idei tehnice, inovațiile de testat sau munca de auto-construcție. Pentru că a face acest lucru singur este adesea mai economic și poate fi mai eficient.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Ce material pentru o matriță din fibră de carbon (rășină epoxidică / poliesterică)?




de Christophe » 13/09/19, 10:42

A lucrat vreodată cineva cu fibră de sticlă sau carbon aici?

Într-adevăr, trebuie să fac o matriță mică pentru a face o parte din fibră de carbon. Sunt chiar la începutul acestui proiect, așa că fac anchete.

Am făcut câteva cercetări pe internet, dar nu găsesc multe informații despre materiale compatibile pentru a face matrița.

Într-adevăr, mai multe substanțe chimice trebuie puse pe matriță și mă tem că unele se pot topi, deteriora sau purta prematur anumite materiale ale matriței. Am posibilitatea de a face una din rășină poliuretanică, de aici temerile mele ...

Tutorialele pe care le găsim folosesc întotdeauna partea originală ca matriță, ceea ce nu este cazul meu, deoarece trebuie să fac matrița ...

Este puțin mai complicat decât credeam, având în vedere numărul de straturi de „substanțe chimice” de adăugat:

http://www.motofree.com/technique2.htm





mulțumesc
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Ce material pentru o matriță din fibră de carbon (rășină epoxidică / poliesterică)?




de Ahmed » 14/09/19, 16:33

De ce nu în personal? Este ușor de modelat, rezistent și neutru din punct de vedere chimic ... și ieftin!
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Ce material pentru o matriță din fibră de carbon (rășină epoxidică / poliesterică)?




de Christophe » 16/09/19, 09:59

Mulțumesc că voi analiza toate astea ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Ce material pentru o matriță din fibră de carbon (rășină epoxidică / poliesterică)?




de GuyGadebois » 17/09/19, 12:02

0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Ansambluri tehnice, bricolaj, inovații și autoconstrucție: realizarea unui obiect sau a unei instalații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 136