Învingeți supărarea vieții în sfaturi 3

dezbateri și companii filosofice.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79287
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11024

Învingeți supărarea vieții în sfaturi 3




de Christophe » 17/09/19, 11:00

Micul videoclip la care să te gândești :)

Potrivit acestui filosof, o viață FRUMOASĂ este RĂU.

0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Triumfă peste rahatul vieții în 3 sfaturi




de GuyGadebois » 17/09/19, 11:13

Sunt de acord cu asta. Este util să vă cunoașteți (să scoateți în evidență) zonele dvs. cenușii pentru a le lupta și a le învinge, cu alte cuvinte, pentru a încerca să le sublimăm și, mai simplu, nu ar trebui să ezitați să vă puneți mâinile în propriile rahaturi.
Practic este „cunoaște-te pe tine însuți”, cel mai rău și cel mai bun. Urăsc fericirea vieții, pozitivistii și entuziaștii zen. În cea mai mare parte, ei emană minciuni, lașitate și frică de luciditate.
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79287
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11024

Re: Triumfă peste rahatul vieții în 3 sfaturi




de Christophe » 17/09/19, 12:30

Sunt de acord doar moderat cu toate acestea ... a-ți dori ca oamenii să aibă probleme să-i întărească este ca și cum ai spune că banii nu aduc fericire celor care mor de foame. Primul cu siguranță nu a cunoscut niciodată mari probleme și al doilea a trebuit încărcat cu bani!

Iar cel care a inventat acest fals aforism a trunchiat cu siguranță a doua parte:

„Banii nu cumpără fericirea ... Desigur, când o ai”

Deci, dacă unele probleme, nu prea mari, pot întări maturitatea, altele pot distruge o viață! Aș vrea ca cineva să-mi explice cum putem să ne dezvoltăm uman dintr-un accident grav, lăsându-ne paralizați sau mai rău de la moartea unui copil ... doar de exemplu ...

Dar este adevărat că știu oameni care se bucură de necazurile lor (mici) ... și cărora, mi se pare, le place să le provoace ... de parcă fericirea lor ar fi în necazuri, ceea ce este de acord cu părerea video.

Iată un alt aforism fals trunchiat ...

"Orice nu ne ucide ne face mai puternici ... cu excepția faptului că poate ucide încet!"

Pe scurt, după părerea mea, scopul vieții este să înflorească și să obțină un fel de zenitudine * mai mult decât să se prăbușească la nesfârșit sub rahat!

Amintiți-vă că stresul, care provine în esență din „necazuri”, este o cauză majoră a morții premature în societățile noastre moderne: prevenirea-poluării-sănătate / stres-o-boală-fatală-substanță-cenușie-rtbf-t10067.html

* Ei bine, aici mă transform budist! : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Triumfă peste rahatul vieții în 3 sfaturi




de GuyGadebois » 17/09/19, 12:38

Christophe a scris:Sunt de acord doar moderat cu toate acestea ... a-ți dori ca oamenii să aibă probleme să-i întărească este ca și cum ai spune că banii nu aduc fericire celor care mor de foame. Primul cu siguranță nu a cunoscut niciodată mari probleme și al doilea a trebuit încărcat cu bani!

Bineînțeles că nu vreau să-i trag pe oameni, vorbeam despre cazul meu. Într-adevăr, poziția mea de occidental privilegiat (deși ocupă partea de jos a scării medii) și alegerile mele de viață (felul „volem nothing foutre al pais), nașterea mea, au făcut (și fac) că o am. este timpul să-mi aprofundez reflecțiile și introspecția, ceea ce nu este cazul multor oameni precari care trebuie să supraviețuiască mai presus de toate.
Problema cu acest tip de „antrenor de viață” este că pare să-i facă pe oameni să creadă că este foarte simplu, când deloc! Totuși, așa cum s-a menționat mai sus, dacă sunt de acord cu unele dintre ideile sale „în absolut”, nu trăim în absolut, de unde și distanța dintre vorbire și realizare.
Ps: budist nu este un cuvânt rău. Mă consider un „budist natural”.
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Rpn Stone
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 21/09/19, 10:41

Re: Triumfă peste rahatul vieții în 3 sfaturi




de Rpn Stone » 21/09/19, 12:57

Christophe a scris:Sunt de acord doar moderat cu toate acestea ... a-ți dori ca oamenii să aibă probleme să-i întărească este ca și cum ai spune că banii nu aduc fericire celor care mor de foame.


Bună Christophe, cred că nu ai înțeles prea bine ce spunea Fabrice Midal.

În niciun caz nu dorește ca oamenii să aibă probleme, ideea principală a ultimei sale cărți este să promoveze deschiderea către lume și să ia legătura cu necazurile sale pentru a le face față, deoarece oricum sunt inevitabile. Desigur, viața este nedreaptă, unii sunt născuți cu linguri de argint în gură, iar alții în partea de jos a scării sociale. Dar, în cele din urmă, toată lumea ajunge cu propriile griji, chiar dacă unele sunt mai mari decât altele. Cartea lui Fabrice Midal își propune pur și simplu să ajute oamenii să-și facă față problemelor indiferent de natura lor, de la cele mai banale la cele mai cumplite.

El critică această idee de Zen care își propune să ne limpezească capul și să ne facă să nu ne gândim la nimic în timp ce încercăm să ne uităm necazurile (de aici și zombii). Pentru el, acest lucru ne blochează în propria noastră bulă, fără a oferi soluții concrete la problemele noastre. Nu vom minți, este, de asemenea, o modalitate bună de a promova cartea sa folosind metodele „meditației Zen” care sunt populare în acest moment, de aceea cred că există unele neînțelegeri cu privire la felul său de a gândi.

Personal, mi-a plăcut foarte mult cartea sa, care spre deosebire de unele metode de meditație disponibile pe piață nu ne oferă proceduri la cheie (respirați adânc de două ori pe zi, etc ...), ci mai degrabă ne încurajează să gândim . Ne putem rezolva problemele (și, prin urmare, să ne reducem stresul și să fim mai fericiți, deoarece acesta este scopul), analizându-le inteligent, folosind propria conștiință, trebuie să înțelegem fiecare situație diferit. Din păcate, nu există o formulă magică. În plus, ideile pe care le dezvoltă în cartea sa se bazează pe filozofi precum Socrate, Aristotel, Nietzsche și Camus, ceea ce oferă multe piste către cititorul care dorește să-și aprofundeze cunoștințele filosofice.

La finalul videoclipului, el vorbește despre ideea revoltei specifice lui Albert Camus, care ne împinge să ne ascultăm conștiința și să ne revoltăm permanent împotriva a ceea ce ni se pare nedrept sau rău. Prin urmare, arată în mod clar dorința de a-i împinge pe oameni să se deschidă către lume și să reacționeze la tot ceea ce se întâmplă acolo, să devină actor și să nu mai fie spectator al lumii și deci al propriei sale vieți.

Prin urmare, nu se pune problema să le dorim oamenilor necazuri (ghinion), astfel încât să se maturizeze sau să le întărească. Nu rahatul ne schimbă, ci modul în care reacționăm la el. Trebuie să alegi să le înfrunți mai degrabă decât să închizi ochii pentru a încerca să le uiți.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Triumfă peste rahatul vieții în 3 sfaturi




de GuyGadebois » 21/09/19, 21:30

Când triumfăm peste rahaturile noastre, devenim mai puternici, „ceea ce nu ne omoară ne face mai puternici”, ceea ce nu este neapărat cazul deoarece cred că ceea ce nu ne omoară instantaneu ne poate ucide. foc mic. De aici și ideea de a lupta, a lupta, a săpa, a-ți pune mâinile în rahat, a triumfa, a sublima, a digera, a înțelege, a asimila pentru a merge mai departe cu beneficii.
Mi-a plăcut să citesc și să recitesc „Folosește ceea ce ești” de Fun-Chang, care se află la ani lumină distanță de Fabrice Midal, care „etnocentră” punctul său de vedere, limitându-l la un alt „coach de viață de marketing” occidental ...
https://www.babelio.com/livres/Fun-Chan ... -es/702091
1 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16086
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5231

Re: Triumfă peste rahatul vieții în 3 sfaturi




de Remundo » 21/09/19, 23:19

: Arrow: viața este o luptă perpetuă a cărei moarte este odihna finală

pentru a medita : Idee:
0 x
Imagine

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 174