O luncă vegetală?

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: O pajiște de legume?




de Adrien (ex-nico239) » 18/09/19, 00:51

a fi chafoin a scris:Re-recolte.20190917_112152 [1] .jpg Odată cu sezonul târziu cald și însorit, roșiile se coc abundent și am impresia că văd o grădină de legume din august. 20190917_102818 [1] .jpg Și totuși aproape că încep să mă obișnuiesc cu recoltele din septembrie (nici nu știu dacă am avut recolte mari mult mai devreme). 20190917_112626 [1] .jpg Testele dintre roșiile plasate și roșiile plantate nu arată diferențe foarte convingătoare (dar cu toate acestea au fost plasate cele mai frumoase plante ale mele), în timp ce pentru ardei se pare că este mai bine să alegeți plantația (ardeii așezați au fost mai fragili și mai fragili).
În ciuda tuturor, cursa împotriva bolilor a început deja (în special, pustia timpurie se răspândește rapid). Dar anul acesta puțini ploșnițe. În orice caz, nimic de-a face cu invaziile de anul trecut care avuseseră grav recolte, încă din august.
Trebuie să-mi raționalizez lanțul de conservare a roșiilor ... pentru început, tocmai am comandat o moară de roșii să însămânțeze și să îndepărteze pielea „cu ușurință” deoarece, atunci când sunt câțiva kg, această ultimă operație durează mult timp.


Pur și simplu nu se oprește.

Rețineți și aici, dar în cantitate mai mică, cu cele 15 despre picioarele noastre.

Interesant roșiile pozate.

Am testat și un „transplant de sticle” RAS.

Oferă idei leneșilor : Mrgreen:
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: O pajiște de legume?




de Moindreffor » 18/09/19, 08:28

nico239 a scris:
Moindreffor a scris:Am vorbit mai ales pentru prietenul tău cu ardei : Mrgreen: care spune să nu faci nimic : Mrgreen: ochiul meu : Mrgreen:


Ei bine, te asigur că este o bătrână.

Își cumpără plantele de ardei nu știu de unde.
Le pune în jardiniere și ea îi udă și basta.

da, asta e tot, dar într-un jardiniere cu un sol bun, un îngrășământ întârziat și apă nu mai sunt multe de făcut : Mrgreen:
nu este departe de acvaponica : Mrgreen:
uneori blufează ca să nu faci nimic atunci când te pregătești bine în amonte este cea mai bună soluție pentru a reuși, ea a înțeles tot ce această doamnă bună, cum ar fi ceea ce atunci când nu te mai poți mișca în toate direcțiile, creierul preia de mai sus și simplificăm munca și uneori avem un succes mai bun : Mrgreen:
iar voi în acest timp tăiați, înșurubați, acoperiți ... : Mrgreen:
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: O pajiște de legume?




de Moindreffor » 18/09/19, 08:32

nico239 a scris:
a fi chafoin a scris:Re-recolte.20190917_112152 [1] .jpg Odată cu sezonul târziu cald și însorit, roșiile se coc abundent și am impresia că văd o grădină de legume din august. 20190917_102818 [1] .jpg Și totuși aproape că încep să mă obișnuiesc cu recoltele din septembrie (nici nu știu dacă am avut recolte mari mult mai devreme). 20190917_112626 [1] .jpg Testele dintre roșiile plasate și roșiile plantate nu arată diferențe foarte convingătoare (dar cu toate acestea au fost plasate cele mai frumoase plante ale mele), în timp ce pentru ardei se pare că este mai bine să alegeți plantația (ardeii așezați au fost mai fragili și mai fragili).
În ciuda tuturor, cursa împotriva bolilor a început deja (în special, pustia timpurie se răspândește rapid). Dar anul acesta puțini ploșnițe. În orice caz, nimic de-a face cu invaziile de anul trecut care avuseseră grav recolte, încă din august.
Trebuie să-mi raționalizez lanțul de conservare a roșiilor ... pentru început, tocmai am comandat o moară de roșii să însămânțeze și să îndepărteze pielea „cu ușurință” deoarece, atunci când sunt câțiva kg, această ultimă operație durează mult timp.


Pur și simplu nu se oprește.

Rețineți și aici, dar în cantitate mai mică, cu cele 15 despre picioarele noastre.

Interesant roșiile pozate.

Am testat și un „transplant de sticle” RAS.

Oferă idei leneșilor : Mrgreen:


recoltă foarte frumoasă într-adevăr, merită să nu faci mult ...

Am testat așezarea directă pe sol pentru salate și funcționează, pe de altă parte pentru fasolea verde pitică funcționează și ea, dar după ce există o problemă de întreținere a fasolei și în plus acestea sunt ușor dezrădăcinate culegerea, pentru ardei, presupun că este o chestiune de mărimea rădăcinii, la fel ca bobul, nu ar trebui să aibă o dezvoltare puternică a rădăcinii pe care roșia sau o rădăcină o pot avea ca salatele

Deci, pentru a face o alegere între așezare și îngropare, trebuie să vă gândiți la comportamentul rădăcinilor
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: O pajiște de legume?




de Adrien (ex-nico239) » 18/09/19, 11:11

Moindreffor a scris:
nico239 a scris:
Moindreffor a scris:Am vorbit mai ales pentru prietenul tău cu ardei : Mrgreen: care spune să nu faci nimic : Mrgreen: ochiul meu : Mrgreen:


Ei bine, te asigur că este o bătrână.

Își cumpără plantele de ardei nu știu de unde.
Le pune în jardiniere și ea îi udă și basta.

da, asta e tot, dar într-un jardiniere cu un sol bun, un îngrășământ întârziat și apă nu mai sunt multe de făcut : Mrgreen:
nu este departe de acvaponica : Mrgreen:
uneori blufează ca să nu faci nimic atunci când te pregătești bine în amonte este cea mai bună soluție pentru a reuși, ea a înțeles tot ce această doamnă bună, cum ar fi ceea ce atunci când nu te mai poți mișca în toate direcțiile, creierul preia de mai sus și simplificăm munca și uneori avem un succes mai bun : Mrgreen:
iar voi în acest timp tăiați, înșurubați, acoperiți ... : Mrgreen:


Exact așa este ...

Bun pentru ardei, sunt mai puțin implicat, deoarece nu-i mănânc și, prin urmare, nu-i cresc ...

Dar doamna și sera ei erau mai puțin vesele : Mrgreen:

Mă întreb dacă n-am de gând să văd undeva o plantatoare de ardei anul viitor.

Glumă în afară de dificil de comparat:
- seră / plantator mai degrabă la umbră
- oraș / munte
- sol / sol din grădină
- Dar plantele?
- ce zici de udare?

Pe scurt, o grămadă de parametri care lasă prea mult spațiu pentru variabilele imposibil de determinat de comparat.
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: O pajiște de legume?




de Moindreffor » 18/09/19, 13:51

nico239 a scris:Glumă în afară de dificil de comparat:
- seră / plantator mai degrabă la umbră da, mai ușor de gestionat temperatura, puteți muta un plantator, nu o seră
- oraș / munte temperaturi mai bune în oraș și poate mai calde în oraș
- sol / sol din grădină sol bun mediu de creștere atât de bine hrănit
- Dar plantele? acolo poate fi comparabil
- ce zici de udare? atunci când aveți la dispoziție atât de multe jardiniere pe suprafața serii, va fi comparabil

Pe scurt, o grămadă de parametri care lasă prea mult spațiu pentru variabilele imposibil de determinat de comparat.

să spunem doar că grădinarul pentru o producție mică (cum ar fi o oală) poate foarte bine, să aibă mai mult succes decât într-o seră sau în pământ, dar cu un management mult mai delicat

terenul deschis, cu vremea care merge bine, este cel mai simplu, deoarece totul trebuie gestionat de la sine : Mrgreen:
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: O pajiște de legume?




de Adrien (ex-nico239) » 18/09/19, 14:50

Moindreffor a scris:
nico239 a scris:Glumă în afară de dificil de comparat:
- seră / plantator mai degrabă la umbră da, mai ușor de gestionat temperatura, puteți muta un plantator, nu o seră
- oraș / munte temperaturi mai bune în oraș și poate mai calde în oraș
- sol / sol din grădină sol bun mediu de creștere atât de bine hrănit
- Dar plantele? acolo poate fi comparabil
- ce zici de udare? atunci când aveți la dispoziție atât de multe jardiniere pe suprafața serii, va fi comparabil

Pe scurt, o grămadă de parametri care lasă prea mult spațiu pentru variabilele imposibil de determinat de comparat.

să spunem doar că grădinarul pentru o producție mică (cum ar fi o oală) poate foarte bine, să aibă mai mult succes decât într-o seră sau în pământ, dar cu un management mult mai delicat

terenul deschis, cu vremea care merge bine, este cel mai simplu, deoarece totul trebuie gestionat de la sine : Mrgreen:


Credința mea în această lovitură, așa cum am spus mai sus, nu știu ...
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: O pajiște de legume?




de Moindreffor » 18/09/19, 16:22

nico239 a scris:
Moindreffor a scris:
nico239 a scris:Glumă în afară de dificil de comparat:
- seră / plantator mai degrabă la umbră da, mai ușor de gestionat temperatura, puteți muta un plantator, nu o seră
- oraș / munte temperaturi mai bune în oraș și poate mai calde în oraș
- sol / sol din grădină sol bun mediu de creștere atât de bine hrănit
- Dar plantele? acolo poate fi comparabil
- ce zici de udare? atunci când aveți la dispoziție atât de multe jardiniere pe suprafața serii, va fi comparabil

Pe scurt, o grămadă de parametri care lasă prea mult spațiu pentru variabilele imposibil de determinat de comparat.

să spunem doar că grădinarul pentru o producție mică (cum ar fi o oală) poate foarte bine, să aibă mai mult succes decât într-o seră sau în pământ, dar cu un management mult mai delicat

terenul deschis, cu vremea care merge bine, este cel mai simplu, deoarece totul trebuie gestionat de la sine : Mrgreen:


Credința mea în această lovitură, așa cum am spus mai sus, nu știu ...

Ei bine, cu cât controlați mai mult parametrii, cu atât este mai ușor să aveți aceia potriviți, acvaponia cu efect de seră fiind necesitatea
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: O pajiște de legume?




de Adrien (ex-nico239) » 18/09/19, 17:32

Moindreffor a scris:
nico239 a scris:
Moindreffor a scris:să spunem doar că grădinarul pentru o producție mică (cum ar fi o oală) poate foarte bine, să aibă mai mult succes decât într-o seră sau în pământ, dar cu un management mult mai delicat

terenul deschis, cu vremea care merge bine, este cel mai simplu, deoarece totul trebuie gestionat de la sine : Mrgreen:


Credința mea în această lovitură, așa cum am spus mai sus, nu știu ...

Ei bine, cu cât controlați mai mult parametrii, cu atât este mai ușor să aveți aceia potriviți, acvaponia cu efect de seră fiind necesitatea


Nu știu nimic despre acvaponie ... dar în seră nu poți controla frigul sau căldura decât dacă ai lucruri nebunești
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: O pajiște de legume?




de Moindreffor » 18/09/19, 19:41

nico239 a scris:
Moindreffor a scris:
nico239 a scris:
Credința mea în această lovitură, așa cum am spus mai sus, nu știu ...

Ei bine, cu cât controlați mai mult parametrii, cu atât este mai ușor să aveți aceia potriviți, acvaponia cu efect de seră fiind necesitatea


Nu știu nimic despre acvaponie ... dar în seră nu poți controla frigul sau căldura decât dacă ai lucruri nebunești

am studiat puțin acest lucru, a fost o modalitate de purificare a apei din acvariile mele, deci fie o mică lagunare ca la Didier cu stuf, fie cu cultură vegetală

oh da sera ta nu are nimic de-a face cu cele ale unor profesioniști : Mrgreen:
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: O pajiște de legume?




de Adrien (ex-nico239) » 18/09/19, 20:51

Moindreffor a scris:
oh da sera ta nu are nimic de-a face cu cele ale unor profesioniști : Mrgreen:



Ah, da, suntem sera curenților de aer : Mrgreen:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 158