Șiruri solare 1 sau 2?

Forum fotovoltaice solare fotovoltaice și generare de energie electrică solară din energie solară cu radiații directe.
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9772
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: 1 sau 2 șiruri solare?




de sicetaitsimple » 18/09/19, 21:57

Christophe a scris:b) financiar
Cu un cost de kWh nuclear între 2 și 3 cenți revinde 15 cenți la zeci de milioane de abonați (și, prin urmare, miliarde de dolari) cred că EdF / Enedis (și Co.) poate compensa foarte bine acest cost de utilizarea rețelei lor, care este sincer marginală pentru ei!
Și cred că sunt multe, multe, mai grave pentru ei, ca o problemă financiară să înceapă cu dezmembrarea nucleară ...


2 - 3 cenți vânduti 15? Cred că ar trebui să fiți puțin mai interesat de structura prețurilor la energia electrică pentru consumatorul final din Franța, site-ul CRE este din acest punct de vedere destul de bine furnizat.
Și după aceea, veți explica de ce prețurile sunt puțin mai mici decât dublul în Belgia, aproximativ dublu în Germania.
Dernière édition alin sicetaitsimple 18 / 09 / 19, 22: 01, editate 1 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: 1 sau 2 șiruri solare?




de Christophe » 18/09/19, 22:01

Nu sunt de acord de la X mesaje insistați insistent pe faptul că folosesc (rais) gratuit o baterie virtuală de 400 kWh (și doar ca să te enervez, intenționez să o călăresc puțin mai ahhaha) ...TOATE sistemele solare fotovoltaice din lume fac asta! Și nu i-am învinovățit niciodată!

Faptul că legătura este bidirecțională este singura eroare pe care am scris-o mai sus (și am făcut un erratum ... va verifica!) Și asta se schimbă strict NICIUNI la acest fapt!

Cel mai bine ar fi să faci fără o rețea complet ... și asta nu va fi mulțumit pentru mulți, dar momentan nu este atât de nerealist ... Vom vorbi din nou despre asta când am petrecut prima iarnă (Ardennes ...)
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9772
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: 1 sau 2 șiruri solare?




de sicetaitsimple » 18/09/19, 22:06

Christophe a scris:Nu sunt de acord de la X mesaje insistați insistent pe faptul că folosesc (rais) gratuit o baterie virtuală de 400 kWh (și doar ca să te enervez, intenționez să o călăresc puțin mai mult, ahhaha) ...]


În sistemul electric din Belgia nu există nicio îndoială. Dacă nu este gratuit, spuneți-ne cât ați plătit pentru a avea 400kWh stocat în 18/09?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: 1 sau 2 șiruri solare?




de Christophe » 18/09/19, 22:10

sicetaitsimple a scris:2 - 3 cenți vânduti 15? Cred că ar trebui să fiți puțin mai interesat de structura prețurilor la energia electrică pentru consumatorul final din Franța, site-ul CRE este din acest punct de vedere destul de bine furnizat.
Și după aceea, veți explica de ce prețurile sunt puțin mai mici decât dublul în Belgia, aproximativ dublu în Germania.


2 - 3 cenți din prețul costului, acesta este prețul avansat de broșurile EDF și studiile din anii 2000 care vând nucleare ... (cu siguranță în contextul programului de vânzare EPR ... mouhahaha vedem rezultat astăzi)

15 cenți (150 € / MWh) este prețul mediu all-inclusive pentru micul consumator francez ...

Ordinea de amploare a marjelor EdF există ... acest lucru poate explica de ce CE-ul lor are 1 miliard de euro în vacanță și că directorii lor pot cumpăra chateaux sau 3 case secundare ... Ah da, dar cu întârzierile EPR petrecerea a luat sfârșit ... Este o prostie eh ... Bin începe prin lichidarea CE FED! : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:

Pentru celelalte 2 întrebări, nu putem răspunde ușor, dar mă țin de el:

În Germania, probabil că se datorează abandonului energiei nucleare, sprijinului pentru energie regenerabilă și privatizării istorice a operatorilor

În Belgia este probabil pentru că politicienii complet inconștienți au vândut un sector strategic pentru țara lor unei țări străine (Franța) ... hei da, Electrabel este Suez ...

Și un preț dublu este foarte bun: permite rentabilitatea investiției „naturală” a echipamentelor cu energie regenerabilă, iar încălzirea electrică este extrem de rară aici!

Heck aici am doar motiv cu bani (promisiune bună că voi face eforturi ... din nou) : Cheesy:
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: 1 sau 2 șiruri solare?




de Christophe » 18/09/19, 22:15

sicetaitsimple a scris:
Christophe a scris:Nu sunt de acord de la X mesaje insistați insistent pe faptul că folosesc (rais) gratuit o baterie virtuală de 400 kWh (și doar ca să te enervez, intenționez să o călăresc puțin mai mult, ahhaha) ...]


În sistemul electric din Belgia nu există nicio îndoială. Dacă nu este gratuit, spuneți-ne cât ați plătit pentru a avea 400kWh stocat în 18/09?


Vedeți că continuați ... Îl folosesc LIKE TOATE CELE ALTE INSTALAȚII SOLARE CONECTATE la rețeaua din lume, deci nimic specific cazului meu! Este nebun să fii atât de încăpățânat!

Altfel da, mai plătesc o ABONAMENT! Chiar dacă consum 1 kWh pe an, voi plăti în continuare pentru acest abonament!

Ceea ce va face ca un preț real al acestui kWh să fie cu siguranță cel mai scump din toate timpurile (cu excepția kWh în Cercetare) : Mrgreen:

Vom vorbi despre asta peste câteva luni!

Asa ca m-ai motivat sa incerc sa stochez MWh !! Ah ah ah
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9772
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: 1 sau 2 șiruri solare?




de sicetaitsimple » 18/09/19, 22:22

Christophe a scris:
sicetaitsimple a scris:2 - 3 cenți din prețul costului, acesta este prețul avansat de broșurile EDF și studiile din anii 2000 care vând nucleare ... (cu siguranță în contextul programului de vânzare EPR ... mouhahaha vedem rezultat astăzi)
15 cenți (150 € / MWh) este prețul mediu all-inclusive pentru micul consumator francez ...
Ordinea de mărime a marjelor EdF există


Nu mai suntem în 2000, curând în 2020 ... Și ca în Belgia (îmi imaginez?) Energia electrică este impozitată. Pe scurt, „Ordinea de mărime a marginilor EdF este acolo”, este doar o mare prostie!
Se aprind pentru mine.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: 1 sau 2 șiruri solare?




de Christophe » 18/09/19, 22:41

Impozite sau nu: EdF face 3 - 4 de coef. comerciale pe kWh vândute către persoane fizice (mult mai puțin pe industrii).

Dacă este atât de greu să oprești reactoarele nucleare, este pentru că plătește ... și nu pentru firimituri!

Iar proiectele fotovoltaice mari au acum un cost mai mic decât cel nuclear ... ah, dar nu ar trebui să luăm în calcul buffering-ul rețelei! : Mrgreen:
1 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: 1 sau 2 șiruri solare?




de izentrop » 18/09/19, 23:40

Christophe a scris:Faptul că legătura este bidirecțională este singura eroare pe care am scris-o mai sus (și am făcut un erratum ... va verifica!)
Da, dar în cele mai multe cazuri, sunt instalate 2 metri, cu excepția revânzării surplusului https://www.enedis.fr/sites/default/fil ... 36_kVA.pdf

Connect_its_installation_of_production_inf36_kVA.pdf
(1.96 Mio) S-au descărcat ori 1026


Nu am înțeles totul, dar în 2019, există o primă pentru revânzarea surplusului, dar un preț de răscumpărare la 0.1 €? http://les-energies-renouvelables.eu/co ... voltaique/
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: 1 sau 2 șiruri solare?




de izentrop » 19/09/19, 08:35

Christophe a scris:Altfel da, mai plătesc o ABONAMENT! Chiar dacă consum 1 kWh pe an, voi plăti în continuare pentru acest abonament!
Ceea ce va face ca un preț real al acestui kWh să fie cu siguranță cel mai scump din toate timpurile (cu excepția kWh în Cercetare)

Aveți și energie solară termică, dacă îmi amintesc corect.

Mai mult decât dublu în Franța. :şoc: :

Tarif albastru EDF 2019 EDF Franța 9 kVA € TTC:
ABNt / an 162.12, ziua 0.1710, noaptea 0.1320

Belgia Engie Electrabel (unul dintre cele mai scumpe) preț fix:
Ab / an 48.34, zi 0.0819, noapte 0.0589

Injecția necontrolată ar putea denatura prognoza managerului de rețea, dar presupun că este luată în considerare la nivelul șefilor de rețea?

Rata de rambursare a energiei solare din 2019
Autoconsum cu vânzare de surplus : clientul cumpără un generator fotovoltaic pentru autoconsum, își consumă producția și vinde surplusul către EDF dacă producția sa depășește consumul. Acest decret prevede un bonus pentru investiții și achiziționarea de surplus pentru generatoarele de autoconsum.
Această primă scade în fiecare trimestru în funcție de volumul cererilor de conectare și este plătită pe o perioadă de 5 ani producătorului. Este setat la:

390 € / kWp pentru o instalație <sau egală cu 3kWp
290 € / kWp pentru o instalație între 3 și 9 kWp
190 € / kWp pentru o instalație între 9 și 36 kWp
90 € / kWp pentru o instalație între 36 și 100 kWp
Energia electrică care nu va fi consumată instantaneu va fi vândută către EDF cu o obligație de cumpărare de până la 10 tct / kWh pentru instalații mai mici sau egale cu 9kWp și 6ct euro / kWh pentru instalații de până la 100kWp.

Pentru informații
Bonusul de integrare a clădirilor nu mai există de la 30 septembrie 2018.
Rețineți că surplusul operațiunilor de autoconsum colectiv nu va putea beneficia de aceste sisteme de asistență.
Începând cu 1 octombrie 2017, instalatorul trebuie să demonstreze certificare sau calificare profesională (RGE: Garant Environnement),

PREȚE DE VÂNZARE PENTRU ELECTRICITATEA FOTOVOLTAICĂ DE LA 1 IULIE LA 30 SEPTEMBRIE 2019
Practic:
≤ 3 kwp 18,66 €
≤ 9 kwp 15,86 €
≤ 36 kwp 12,07 €
≤ 100 kwp 10,94 €
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: 1 sau 2 șiruri solare?




de Christophe » 19/09/19, 09:51

izentrop a scris:
Christophe a scris:Faptul că legătura este bidirecțională este singura eroare pe care am scris-o mai sus (și am făcut un erratum ... va verifica!)
Da, dar în cele mai multe cazuri, sunt instalate 2 metri, cu excepția revânzării surplusului https://www.enedis.fr/sites/default/fil ... 36_kVA.pdf


În majoritatea cazurilor sunt instalate 2 metri, deoarece prețul de răscumpărare este mai mare decât prețul de piață ... motivul este doar financiar.

Și acest document de enedis arată că este autorizat să aibă doar un metru în cazul revânzării surplusului ... deci aceasta este exact conexiunea mea! Nu știam că această legătură este posibilă în Franța ...

Dar nu știu cine face asta ... altruiștii? Acest lucru trebuie să fie extrem de rar ... ROI este sigilat.

Cu excepția, poate, pentru marile puteri de abonament care pot trece la puteri mai mici de abonament ?? Și când ninge?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Solar fotovoltaic: electricitate solară"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 211