Volkswagen Golf GTE85 MAI MULT: Sycomoreen policarburant Hybrid

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9837
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2673

Re: Volkswagen Golf GTE85 PLUS: Hycom Hybrid Sycomoreen




de sicetaitsimple » 23/09/19, 21:54

Ce vrei, eu sunt conectat asa...prefer ca toti consumatorii de gaze sa beneficieze de 1%, 2%, 5%, 10% de gaze "regenerabile" intr-un cadru cunoscut si reglementat, fara costuri suplimentare nerusinate, mai degrabă decât să văd gugus care pretind consumul etic și fără producție de CO2, în timp ce profită de o grămadă de lacune fiscale și subvenții nerușinate din partea comunităților.
Aceasta este părerea mea.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Volkswagen Golf GTE85 PLUS: Hycom Hybrid Sycomoreen




de GuyGadebois » 23/09/19, 22:00

sicetaitsimple a scris:Ce vrei, eu sunt conectat asa...prefer ca toti consumatorii de gaze sa beneficieze de 1%, 2%, 5%, 10% de gaze "regenerabile" intr-un cadru cunoscut si reglementat, fara costuri suplimentare nerusinate, mai degrabă decât să văd gugus care pretind consumul etic și fără producție de CO2, în timp ce profită de o grămadă de lacune fiscale și subvenții nerușinate din partea comunităților.
Aceasta este părerea mea.

Opinia ta, [Moderat de Remundo, calmează-te Guy!]. Ce faci pentru planetă? În afară de a-ți deschide gura mare aici tot timpul, a da puncte bune și rele, nu? Remundo și cu mine, deși soluțiile noastre nu sunt niciodată 100% eficiente, ne scuturăm fundurile și ne spargem bugetul pentru a încerca alternative, nu pentru a plăti mai puțin sau a „amortiza”, ci pentru a polua mai puțin, pentru a acționa în măsura noastră. NU vorbi niciodată despre acțiunea TA. Hai, echilibru, astept... nu te teme, esti anonim, poti chiar sa minti, in acest moment esti...

Ps: Subvenția mea pentru vehiculul meu: zero euro, lacuna mea fiscală? Ce breșă fiscală? Nefiind profesionist, plătesc prețul întreg.
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9837
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2673

Re: Volkswagen Golf GTE85 PLUS: Hycom Hybrid Sycomoreen




de sicetaitsimple » 23/09/19, 22:20

" Taci din gură"
„Știi unde îți poți baza opinia.”

Eram obișnuit cu dezbateri puțin mai calme despre asta forum, chiar dacă uneori s-ar putea încorda puțin, fără ca vreodată, în memorie, să ajungă la astfel de expresii.
Moderația va face ce vrea.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Volkswagen Golf GTE85 PLUS: Hycom Hybrid Sycomoreen




de GuyGadebois » 23/09/19, 22:35

sicetaitsimple a scris:" Taci din gură"
„Știi unde îți poți baza opinia.”

Eram obișnuit cu dezbateri puțin mai calme despre asta forum, chiar dacă uneori s-ar putea încorda puțin, fără ca vreodată, în memorie, să ajungă la astfel de expresii.
Moderația va face ce vrea.

Da, iată, îți poți permite să-i enervezi pe toți care nu-ți plac atâta timp cât e cu termeni „potriviți”, dar nu iei „direct”. Știți cum vorbim IRL? Și vine să joci victima? Și este „frică de cuvinte”? Lasă-mă să râd!
Deci, ce faci pentru planetă? Concret.
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16178
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263

Re: Volkswagen Golf GTE85 PLUS: Hycom Hybrid Sycomoreen




de Remundo » 23/09/19, 22:49

un pic mai multă cordialitate nu va dăuna dezbaterii, domnilor.
0 x
Imagine
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9837
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2673

Re: Volkswagen Golf GTE85 PLUS: Hycom Hybrid Sycomoreen




de sicetaitsimple » 23/09/19, 23:11

Cred că este faptul că am reamintit (reamintit pentru că este adesea menționat pe aceasta forum) că aproximativ 800.000 ha au fost dedicate culturilor energetice destinate metanizării în Germania, ceea ce a declanșat furia lui Guygasdebois.
El trebuie să nu știe că Baden-Württemberg, la care se referă adesea din motive familiale, nu este în întregime reprezentativ pentru Germania în ansamblu.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16178
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263

Re: Volkswagen Golf GTE85 PLUS: Hycom Hybrid Sycomoreen




de Remundo » 23/09/19, 23:41

culturile energetice, cu coproduse pentru alimente, în special hrana animalelor, nu este rău,

dar la fel de des otrava se afla in doza. Cred că va trebui să apelăm la resurse materiale organice mai puțin nobile,

va trebui, de asemenea, să ne reducem consumul, începând prin limitarea deșeurilor, raționalizarea transportului, creșterea eficienței energetice a vehiculelor... consolidarea mixului energetic (electricitate + combustibili) pe surse regenerabile.

Deci este loc pentru toată lumea. :)
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Volkswagen Golf GTE85 PLUS: Hycom Hybrid Sycomoreen




de GuyGadebois » 24/09/19, 10:05

sicetaitsimple a scris:cred că este faptul de a fi amintit (rechemat pentru că este adesea menționat pe aceasta forum) că aproximativ 800.000 ha au fost dedicate culturilor energetice destinate metanizării în Germania, ceea ce a declanșat furia lui Guygasdebois.
El trebuie să nu știe că Baden-Württemberg, la care se referă adesea din motive familiale, nu este în întregime reprezentativ pentru Germania în ansamblu.

Haide, pune-ți scutecul înapoi... Te gândești greșit, încă o dată.
Apropo, nici măcar nu ți-ai găsit cuvintele. Cât despre „transportul produselor periculoase” dumneavoastră, cum sunt aprovizionate benzinăriile care abundă și care se găsesc adesea în centrul orașului?
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9837
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2673

Re: Volkswagen Golf GTE85 PLUS: Hycom Hybrid Sycomoreen




de sicetaitsimple » 24/09/19, 19:17

GuyGadebois a scris:Apropo, nici măcar nu ți-ai găsit cuvintele. Cât despre „transportul produselor periculoase” dumneavoastră, cum sunt aprovizionate benzinăriile care abundă și care se găsesc adesea în centrul orașului?


Exact, există cifre pentru care știu ordinele de mărime. Acum, nimic nu te oprește dacă te îndoiești să tastezi „surface but biogaz germany” (ăsta este subiectul?) într-un motor de căutare binecunoscut, iar a doua ieșire (cel puțin pentru mine) va fi:

"Creșterea suprafețelor de porumb pentru producția de biogaz a încetinit în 2014/2015. Au câștigat 40 ha față de campania precedentă (000 hectare în 830/000). Germania concentrează astfel 2013% din suprafețele dedicate acestei utilizări în UE, urmată de Italia (2014%).
Sursa:
Ifip conform Proplantei
Data:
Marți, 17 februarie 2015"


În ceea ce privește transportul periculos, dacă vrem să transportăm benzină la o stație, poate cel mai bine este să folosim rețeaua de gaz, nu? (care există în Grenoble sau Aix en Provence).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Volkswagen Golf GTE85 PLUS: Hycom Hybrid Sycomoreen




de GuyGadebois » 24/09/19, 19:55

sicetaitsimple a scris:
În ceea ce privește transportul periculos, dacă vrem să transportăm benzină la o stație, poate cel mai bine este să folosim rețeaua de gaz, nu? (care există în Grenoble sau Aix en Provence).

Idealul ar fi să acționăm în acest fel și să amestecăm toate sursele de metan. Dar nu sunt nici responsabil, nici factor de decizie în acest domeniu.
1 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 357