Volkswagen Golf GTE85 MAI MULT: Sycomoreen policarburant Hybrid

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9792
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2648

Re: Volkswagen Golf GTE85 PLUS: Hycom Hybrid Sycomoreen




de sicetaitsimple » 24/09/19, 21:59

GuyGadebois a scris:Idealul ar fi să acționăm în acest fel și să amestecăm toate sursele de metan. Dar nu sunt nici responsabil, nici factor de decizie în acest domeniu.


Nici eu.

Acestea fiind spuse, pentru a vă liniști, dacă realimentați în mod regulat în Aix-en-Provence, nu există absolut nicio șansă ca cea mai mică moleculă de biogaz să pătrundă astăzi în rezervorul dvs. Va fi algerian, qatar sau alt gaz descărcat la unul dintre cele două terminale Fos / Mer.
Nici o instalație de producere a biometanului în PACA la sfârșitul anului 2018 (a se vedea p21 din document)
http://www.grtgaz.com/fileadmin/plaquet ... e-2018.pdf

Ei bine, cumpărați GO-uri (nu organizatori drăguți, ci garanții de origine), ca oamenii care subscriu la contracte de energie electrică „verzi”.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16095
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5233

Re: Volkswagen Golf GTE85 PLUS: Hycom Hybrid Sycomoreen




de Remundo » 24/09/19, 22:16

în Franța, GrdF este în mișcare pentru a injecta biogaz în rețeaua de conducte subterane. mi se pare cel mai bun mod de a distribui biogaz.

dar cantitățile pentru moment nu cântăresc foarte mult.
0 x
Imagine
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9792
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2648

Re: Volkswagen Golf GTE85 PLUS: Hycom Hybrid Sycomoreen




de sicetaitsimple » 25/09/19, 18:51

Remundo a scris:în Franța, GrdF este în mișcare pentru a injecta biogaz în rețeaua de conducte subterane. Mi se pare cel mai bun mod de a distribui biogaz, dar cantitățile pentru moment nu cântăresc foarte mult.


Într-adevăr, s-au injectat 714GWh sau 0,15% din consumul de gaz francez în 2018, conform documentului pe care l-am citat. Crește destul de repede, dar începând de la foarte scăzut, va dura ceva timp până când va deveni „semnificativ” ca procent din consumul total, fiecare punând numărul „dorit” în spatele „semnificativ”!
1 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Volkswagen Golf GTE85 PLUS: Hycom Hybrid Sycomoreen




de GuyGadebois » 25/09/19, 19:26

sicetaitsimple a scris:
Remundo a scris:în Franța, GrdF este în mișcare pentru a injecta biogaz în rețeaua de conducte subterane. Mi se pare cel mai bun mod de a distribui biogaz, dar cantitățile pentru moment nu cântăresc foarte mult.


Într-adevăr, s-au injectat 714GWh sau 0,15% din consumul de gaz francez în 2018, conform documentului pe care l-am citat. Crește destul de repede, dar începând de la foarte scăzut, va dura ceva timp până când va deveni „semnificativ” ca procent din consumul total, fiecare punând numărul „dorit” în spatele „semnificativ”!

În Elveția, majoritatea pompelor „erdgas” promovează 10% biogaz pe kilogram.
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9792
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2648

Re: Volkswagen Golf GTE85 PLUS: Hycom Hybrid Sycomoreen




de sicetaitsimple » 25/09/19, 19:47

GuyGadebois a scris:
sicetaitsimple a scris:
Remundo a scris:în Franța, GrdF este în mișcare pentru a injecta biogaz în rețeaua de conducte subterane. Mi se pare cel mai bun mod de a distribui biogaz, dar cantitățile pentru moment nu cântăresc foarte mult.


Într-adevăr, s-au injectat 714GWh sau 0,15% din consumul de gaz francez în 2018, conform documentului pe care l-am citat. Crește destul de repede, dar începând de la foarte scăzut, va dura ceva timp până când va deveni „semnificativ” ca procent din consumul total, fiecare punând numărul „dorit” în spatele „semnificativ”!

În Elveția, majoritatea pompelor „erdgas” promovează 10% biogaz pe kilogram.


Este posibil, aceasta este din nou o distribuție a garanțiilor de origine între un sector și altul.
Dar, în general, în 2017, este mai puțin de 1%, 341GWh din aproximativ 40000, vezi paginile 7 și 8 din:
https://gazenergie.ch/fileadmin/user_up ... iffres.pdf
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Volkswagen Golf GTE85 PLUS: Hycom Hybrid Sycomoreen




de GuyGadebois » 25/09/19, 19:53

sicetaitsimple a scris:Dar, în general, în 2017, este mai puțin de 1%, 341GWh din aproximativ 40000, vezi paginile 7 și 8 din:
https://gazenergie.ch/fileadmin/user_up ... iffres.pdf

Având în vedere creșterea producției de „biogaz”, este probabil ca cifrele pentru 2018 și 2019 să fie mult mai mari.
https://www.aile.asso.fr/wp-content/upl ... 2019-1.pdf
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9792
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2648

Re: Volkswagen Golf GTE85 PLUS: Hycom Hybrid Sycomoreen




de sicetaitsimple » 25/09/19, 19:58

GuyGadebois a scris:Având în vedere creșterea producției de „biogaz”, este probabil ca cifrele pentru 2018 și 2019 să fie mult mai mari.
https://www.aile.asso.fr/wp-content/upl ... 2019-1.pdf


Mi-am amintit cifrele pentru 2018. Și în rest am scris „Crește destul de repede, dar începând de la foarte scăzut, va dura ceva timp până când va deveni „semnificativ” ca procent din consumul total, fiecare punând numărul „dorit” în spatele „semnificativ”!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Volkswagen Golf GTE85 PLUS: Hycom Hybrid Sycomoreen




de GuyGadebois » 25/09/19, 20:04

sicetaitsimple a scris:
GuyGadebois a scris:Având în vedere creșterea producției de „biogaz”, este probabil ca cifrele pentru 2018 și 2019 să fie mult mai mari.
https://www.aile.asso.fr/wp-content/upl ... 2019-1.pdf


Mi-am amintit cifrele pentru 2018. Și în rest am scris „Crește destul de repede, dar începând de la foarte scăzut, va dura ceva timp până când va deveni „semnificativ” ca procent din consumul total, fiecare punând numărul „dorit” în spatele „semnificativ”!

Conform prognozei, acest lucru se va dubla între 2017 și 2020. Nu este rău.
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9792
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2648

Re: Volkswagen Golf GTE85 PLUS: Hycom Hybrid Sycomoreen




de sicetaitsimple » 25/09/19, 20:24

GuyGadebois a scris:Conform prognozei, acest lucru se va dubla între 2017 și 2020. Nu este rău.


Cifrele pe care le-am dat au fost pentru „Franța” și „biometan injectat”, nu pentru „Bretagne-Pays de Loire” și „biogaz”. Poate face diferențe.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16095
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5233

Re: Volkswagen Golf GTE85 PLUS: Hycom Hybrid Sycomoreen




de Remundo » 12/10/19, 13:24

Videoclipuri din noiembrie-decembrie 2019 pentru Econologi :-)

Comparați Golf GTE cu un Golf R? Nu serios ??

Aceste videoclipuri sunt înfrumusețate mărturie a unei jucătoare de golf asistentă itinerantă care are un GTE85 PERF 235 Cap după ce s-a scurs pe drumurile din Golf R 310 Ch
0 x
Imagine

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 127