Încălzire prin tampon termic

Energia solară termică în toate formele sale: încălzire solară, apă caldă, alegerea unui colector solar, concentrare solare, cuptoare și mașini de gătit solare, stocare tampon termic solar, bazin solar, aer condiționat și rece solar ..
Ajutor, consiliere, dispozitive de fixare și exemple de realizări ...
cortejuan
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 254
Înregistrare: 01/12/10, 19:34
Locul de amplasare: Franche-Comté
x 6

Re: Încălzire cu efect de seră prin tampon termic




de cortejuan » 20/11/17, 13:07

bonjour,

Confirmați observațiile mele: fără un sistem de schimb dinamic, acesta nu funcționează, prin urmare rezervele de apă din găleți, diverse containere nu au efect, deoarece, după cum spuneți, pierderile sunt astfel încât schimbul este strâns - > exteriorul este de 100 de ori mai violent decât schimbul de bazin -> seră.

La observația mea, nu-mi amintesc despre care vorbești pentru că sunt total de acord cu comentariul tău: cu cât diferența dintre interior și exterior este mai mare, cu atât pierderile sunt mai mari, este o „bestie” legea termodinamicii. Deci, avem întotdeauna interesul de a corecta excesele din seră prin scăderea temperaturii.

În ceea ce privește schimbul din sera dvs., fără introducerea unei pompe puteți „pur și simplu” corecta temperatura instalând în rezerva dvs. o bobină conectată fie la un radiator auto sau altul, fie să funcționați, așa cum am făcut, tuburi de cupru de-a lungul rafturilor conectate la bobină.

Confirmarea în cazul meu este că temperatura din tava mea din seră a scăzut rapid la 10 grade, aproximativ temperatura setată a serii. La început a fost la 18 grade, astfel încât schimbul are loc. Dar fără pompă, schimbul este mult mai lent decât atunci când apa circulă.

Cordialement
0 x
cortejuan
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 254
Înregistrare: 01/12/10, 19:34
Locul de amplasare: Franche-Comté
x 6

Re: Încălzire cu efect de seră prin tampon termic




de cortejuan » 25/03/18, 17:16

bonjour,
feedback din această iarnă.

Pe de o parte, am decis să renunț la încălzirea din lemn, deoarece era prea restrictivă, chiar dacă sistemul era eficient. În frig extrem, de 10 grade, de exemplu, a trebuit să fac un focar în fiecare zi, când spun focar, este o subestimare, de fapt am petrecut jumătate din zi pentru a reîncărca cazanul.

Așadar, ieșiți din încălzirea din lemn. În timp ce așteptam panouri fotovoltaice accesibile, am folosit propan (da, știu întrebarea ecologică care este discutabilă ...) pentru a compensa lipsa de soare, în special în decembrie și ianuarie.

Din februarie, depozitarea mea termică a preluat parțial o anumită eficiență. De exemplu, pentru o temperatură exterioară de 5 grade în medie (în ultimele zile) am obținut, în timpul zilei (de fapt, între 4 și 5 ore), între 2 și 3 grade de temperatură în cei 2900 litri de apă. ceea ce produce o energie stocată de puțin peste 8 kWh (pentru o creștere medie de 2,5 grade). Deci nu este chiar atât de rău. returnat noaptea, menține în mare parte temperatura la 10 grade, chiar dacă este rece.

Un alt avantaj, dimineața, apa este la 9-10 grade, conversia este cu atât mai bună, iar sera este mult mai puțin caldă în timpul zilei.

În cele din urmă, controlul ventilatorului PWM este mai presus de toate (diferența de viteză, cu atât este mai mare diferența dintre temperatura de referință și cea a serii). Deoarece cantitatea de energie conținută în aer este scăzută (în ciuda impresiei de căldură), este necesară o reînnoire semnificativă pentru a recupera maximul de calorii de unde interesul vitezei variabile.

Așadar, stocarea în apă cu o eficiență de conversie bună rămâne o soluție interesantă, în special pentru fotovoltaice, care va depăși stocarea bateriilor (scumpă, nu durabilă și nu chiar ecologică).

Acesta este proiectul meu de viitor.

Dar ar fi frumos dacă am putea elimina cele două luni din decembrie și ianuarie, cele care îmi vor provoca întotdeauna probleme ...

Cordialement
0 x
lilian07
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 534
Înregistrare: 15/11/15, 13:36
x 56

Re: Încălzire cu efect de seră prin tampon termic




de lilian07 » 26/03/18, 14:11

bonjour,
Frumoasă lucrare de experimentare, măsurare și feedback.
Din partea mea, proiectez un proiect pentru o seră de 100 m2 și ne concentrăm pe stocarea de pământ de tip BTES, cu constrângerile sale semnificative (site-ul concurentului APPER).
În situația dvs., încercați să clipiți ciclul zi-noapte, de unde și ideea unui stoc de apă care rămâne eficient în acest caz.
Nu am citit toată postarea, dar am câteva întrebări:
1) De ce nu se izolează cu izolatoare ieftine cu bule pentru sere „2 euro / m2” pe timp de iarnă în perioadele decembrie-ianuarie
2) De ce să nu folosiți colecții solare de tip „low cost under policarbonate” pentru a vă reîncărca rezervoarele de apă?
3) De ce să considerăm fotovoltaica să încălzească apa.

Cercetarea dvs. este interesantă.
Cordialement
0 x
cortejuan
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 254
Înregistrare: 01/12/10, 19:34
Locul de amplasare: Franche-Comté
x 6

Re: Încălzire cu efect de seră prin tampon termic




de cortejuan » 14/08/19, 23:14

Bonsoir,

Cu întârziere considerabilă, răspund la întrebări. Nu este niciodată prea târziu ...

La izolație, folosesc seră cu bule cu 3 straturi așezată la 2 cm de la ferestre.

Continuez să prospectez și tind mai mult spre solar termic cu un schimbător de căldură de tip Hrale, dar fluidul apos este mai puțin manipulabil decât electronul care nu are nevoie de pompe.

Cordialement
1 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Încălzire cu efect de seră prin tampon termic




de izentrop » 27/09/19, 02:01

Sere bioclimatice chinezești, cu perete de tornadă, 1/3 îngropat, orientat spre sud, acoperire desfășurată noaptea http://www.pierre1911.fr/2017/04/serres ... ation.html

Imagine
rezultat:
Imagine
0 x
cortejuan
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 254
Înregistrare: 01/12/10, 19:34
Locul de amplasare: Franche-Comté
x 6

Re: Încălzire cu efect de seră prin tampon termic




de cortejuan » 20/11/19, 10:48

bonjour,

Redescopăr din nou, ar fi trebuit să fiu cimitir ...

Încă nu m-am hotărât între energia solară fotovoltaică și cea termică. Primul este simplu pentru că știu să transport electronii care nu îngheață niciodată în fire, al doilea este mai eficient ...

Acestea fiind spuse, prețurile au scăzut cu adevărat în fotovoltaică, putem găsi 2kW pentru puțin mai mult de 2000 de euro (în autoconso fără baterie), așa că mă tot zgârie pe cap. Mai ales că se pare că există o mulțime de escroci pe teren.

Termică sau fotovoltaică? Ai vreo idee? Nu simțiți, ci date tangibile pentru unul sau altul?

Sunt uimită că stocarea termică a energiei electrice este atât de puțin sugerată. Un rezervor de apă de numai 10 m3 care trece de la 50 de grade la 20 de grade face deja un pachet de KWh (aproximativ 350 kWh, dacă nu mă înșel) cu avantajul că eficiența conversiei foton / electron este independentă de temperatura rezervor. Ei bine, este adevărat, utilizator al acestei soluții de a-mi scoate sera de îngheț, nu sunt complet imparțial.
0 x
lilian07
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 534
Înregistrare: 15/11/15, 13:36
x 56

Re: Încălzire cu efect de seră prin tampon termic




de lilian07 » 11/01/20, 10:57

dacă doriți să utilizați fotovoltaică, atunci trebuie să o asociați cu un sistem mic de pompe de căldură pentru a face apă caldă în tampon.
Avantajul este că în caz de nevoie (fără soare, puteți avea întotdeauna un sistem de rezervă pentru a evita pierderea întregii producții de plante.
În caz contrar, este nevoie de o mulțime de optimizări cu peretele de tornadă sau cu rezervoarele de cultură interioare pentru a gestiona mai bine pierderile de căldură și pentru a îmbunătăți cultura.
Ar trebui să acceptați în continuare sistemul hidraulic simplu pentru a avea un sistem eficient.
0 x
cortejuan
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 254
Înregistrare: 01/12/10, 19:34
Locul de amplasare: Franche-Comté
x 6

Re: Încălzire cu efect de seră prin tampon termic




de cortejuan » 13/12/20, 16:16

bonjour,

Îmi continui reflecția și având în vedere scăderea prețurilor panourilor fotovoltaice, cred că voi încerca experiența de a converti energia electrică în căldură printr-o rezistență de scufundare pentru a-mi furniza tamponul termic, care este ineficient în mijlocul iernii .

Deci, practic, mă echipez cu 3 sau 4 panouri de 300 W 12 volți fiecare conectate în paralel cu celelalte, așa că trebuie să obțin aproximativ 1000 W teoretic. Dacă conectez un rezistor simplu de 600 W de 12 volți, ar trebui să funcționeze corect? Asamblarea este foarte simplă și nu necesită un convertor, regulator de tensiune.

Care este părerea ta în afară de „folosește panouri termice”. Am motivele pentru care prefer electronii care nu îngheață în fire și rămân acolo cu înțelepciune ...
0 x
dede2002
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1111
Înregistrare: 10/10/13, 16:30
Locul de amplasare: Orașul Geneva
x 189

Re: Încălzire cu efect de seră prin tampon termic




de dede2002 » 14/12/20, 14:46

hi,

Este realizabil, dar ar necesita totuși un sistem de reglare a tensiunii.
În caz contrar, de îndată ce tensiunea panourilor scade, puterea devine ridicolă.
Putem simplifica prin cuplarea sau decuplarea mai multor rezistențe, în funcție de tensiunea panoului sub sarcină.
0 x
cortejuan
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 254
Înregistrare: 01/12/10, 19:34
Locul de amplasare: Franche-Comté
x 6

Re: Încălzire cu efect de seră prin tampon termic




de cortejuan » 15/12/20, 20:30

Multumesc pentru raspuns,

Nu sunt sigur ce va aduce un regulator de tensiune. Dacă tensiunea scade, energia solară scade. Am impresia că un regulator de tensiune nu își va putea juca rolul, deoarece dacă puterea scade, rezistența la încălzire fiind constantă, tensiunea la bornele sale va trebui să se prăbușească oricum. Cred că da, dar nu sunt expert în acest gen de probleme.

În cele din urmă, încerc să fac ceva simplu care necesită o intervenție minimă. Nu a fost cazul cazanului meu super-eficient, dar și super-plictisitor pentru hrana zilnică ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Solar thermal: Colectoare solare CESI, încălzire, apă caldă menajeră, cuptoare și mașini de gătit solară»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Bing [Bot], Majestic-12 [Bot] și oaspeții 136