Masina electrica, emisiile CO2 si tarile de P.Langlois

Mașini, autobuze, biciclete, avioane electrice: toate mijloacele de transport electric care există. Conversie, motoare și acționări electrice pentru transport ...
kistinie
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 357
Înregistrare: 16/11/09, 09:18




de kistinie » 22/02/10, 12:51

Christophe a scris:
După ce există întotdeauna lobbyiști care vor să credem că aceasta este o problemă tehnologică EV ... Cred că este politico-economic :)

De ce unele asociații se descurcă mai bine în autoconstrucție decât prototipurile producătorilor de mașini?



Da! Buna nota!

Trebuie să o facem noi înșine.

Aceasta este singura soluție pentru a demonstra gura actuală a „foutage” a producătorilor.

Bicicletele, trike-urile, mașinile hibride și „casă” complet electrică sunt mai convingătoare decât orice teorie.
În plus, puterea experienței tale dă credibilitate acțiunii tale sociale și politice, deoarece ai demonstrat prin fapte tangibile competența ta în domeniu.


Proiectul de trimaran Wingover se bazează pe această logică a „a face” pentru a demonstra utilitate.

În cele din urmă, așa cum îmi spune mereu vărul DéDé:
"Un tâmpit care merge merge întotdeauna mai departe decât un tocilar șezut!"
0 x
----------------------------------------------

Gândește-te global ... Acționează local
et
Fă bine, nu ne plictisim!

-----------------------------------------------
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 10/06/11, 16:53

O altă metodă care ține cont de CO2 gri: https://www.econologie.com/voiture-elect ... -4358.html

Nu ajungem la aceeași concluzie ...
0 x
metomol45
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 09/01/16, 20:37




de metomol45 » 09/01/16, 21:54

acest calcul este foarte optimist și ignoră multe puncte:
1 ° un consum de 15 kw.h la roți implică o cerere mai mare pentru producătorul de energie datorită pierderilor de linie de 8%, transformatorului / redresorului pentru a produce curent continuu 10%, electronica și motorul 10 % din eficiența încărcării bateriei 9% în total avem doar 63% din energia inițială, deci 15kw.h la roți necesită de fapt 23,8 kW.h
2 ° amestecul energetic în Franța este în jur de 90 g CO2 / kw.h și nu 56 așa cum este indicat, este mai mare iarna dacă importăm curent din UE, unde media este de 460 g CO2 /kw.h
3 ° costul energetic al construcției și reciclării bateriilor LI-Ion nu este luat în considerare: în jur de 40 g CO2 / kwh, dar vă acord că această cifră nu este cunoscută cu precizie, să uităm avantajele nimic
4 ° iarna iluminatul și încălzirea (gratuit pentru un motor de căldură) și vara, aerul condiționat consumă energie și crește semnificativ consumul de energie
Prin urmare, cifra dvs. de 16kw.h / 100km este puternic subestimată, mai degrabă ar fi în jur de 25kw.h / 100km, care ar corespunde, fără încălzire sau climatizare, cu un echivalent CO2 de 25. 90/100 = 22,5 g CO2 / km
5 ° în sfârșit în 2020, consumul de vehicule diesel va fi de 95 g CO2 / km, plus 15% pe care le menționați de la sol la priză, adică aproape 110 g CO2 / km
bilanțul este încă favorabil în Franța în favoarea vehiculelor electrice doar datorită energiei nucleare care produce 77% din energia electrică
Dacă conduci acest vehicul furnizându-și bateria cu energie electrică pe bază de carbon, ca în Germania, de exemplu, este de 150 g CO2 / km sau mai mult decât un vehicul diesel curent.
Acestea fiind spuse, sunt pentru mașina electrică, în oraș pentru călătorii mai mici de 50 km și dacă nu există ratinguri și fără încălzire.
Inginer JPM CNRS
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16175
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263




de Remundo » 10/01/16, 21:56

wow care este săpatul!

Imagine

8)
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 11/01/16, 18:27

metomol45, Vă acord cu bucurie pierderea de 8% online, dar în rest vă pierdeți ...
Peste 100.000 km de măsurători neîntrerupte de la mufa la roată , Am măsurat consumul de 4 vehicule pe o perioadă de 8 ani ...

Aceasta privește:
- 2 Peugeot 106 echipate cu baterie de cadmiu nichel, care consumă 18 până la 22 Kwh pe 100 km.
- 1 din Peugeot a fost echipat cu o baterie de litiu (LiFePo4), cea care a consumat 22kWh / 100 km și a văzut consumul scăzând sub 16kWh / 100km.
- 1 Volkwagen e-Up (litiu) care consumă mai puțin de 14kWh / 100 km în greutate pe parcursul anului (12kWh / 100 km primăvara și
toamna). Această mașină cumpărată nouă are astăzi 25.000km.

Cunosc alți utilizatori de vehicule electrice care, ca mine, își măsoară consumul (pentru a cunoaște prețul mașinii lor și pentru a-și planifica bugetul de energie electrică). Zoé-ul și chiar puternicul Tesla de 2200kg nu ating consumul pe care îl faceți reclamă pentru utilizarea curentă ... :?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16175
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263




de Remundo » 11/01/16, 18:50

Metomolul vorbește despre 15 kWh / 100 km la roți, ceea ce mi se pare rezonabil.

După ce dezbaterile între roți sunt interminabile și, de fapt, pe întregul ciclu de viață al unei mașini, emisiile de CO2 sunt aproape aceleași pentru un vapor și un aparat electric ...

Ca toată lumea este de acord: nu este gelos printre poluatori. : Mrgreen:
0 x
Imagine
lionel53
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 10/10/19, 19:46
x 1

Re: Mașină electrică, emisii de CO2 și țară de P.Langlois




de lionel53 » 10/10/19, 20:02

bonjour,

Pur și simplu vă mulțumesc pentru toate informațiile partajate!
1 x
Gerardline
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 26/02/22, 18:20
x 1

Re: Mașină electrică, emisii de CO2 și țară de P.Langlois




de Gerardline » 26/02/22, 19:12

Multumesc pentru informatii. Am învățat o mulțime de lucruri
1 x
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2223
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: Mașină electrică, emisii de CO2 și țară de P.Langlois




de phil59 » 26/02/22, 21:28

Dacă conduci un EV, știi că farurile au un impact foarte mic asupra consumului.

imi aduce aminte de un vanzator care nu „voia” sa imi vanda un VE, si mi-a spus ca pe un ion, C0, nu era ceas, ca sa economiseasca suc.

Într-adevăr, se poate juca pe 1 mm peste 100 km!

Încălzirea da, consumă puțin, mult la vechile EV, dar nu uriașă la cele mai recente. Deoarece nu există prea multă pierdere de energie, foarte puțină căldură trebuie injectată în sistem.

La sfarsitul lunii octombrie am facut un curs in EV de peste 700 km fara pb.

Și mă încarc în fiecare zi pe o priză vulgară de 220V din curte....
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
Avatar de l'Utilisateur
Gildas
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 880
Înregistrare: 05/03/10, 23:59
x 173

Re: Mașină electrică, emisii de CO2 și țară de P.Langlois




de Gildas » 27/02/22, 13:23

Viteza fiind din ce în ce mai limitată (30km/h în oraș uneori, 80km/h pe drumurile departamentale), merge în favoarea EV-urilor care sunt mai eficiente la consum la viteză mică decât mașinile termice...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Transport electric: autoturisme, biciclete, transport public, avioane ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google [Bot] și oaspeții 141