Smartphone-ul dvs. (Google) vă ascultă: experiență cu Aloe Vera și petanca lui Dupontel

Dezbateri științifice generale. Prezentări ale noilor tehnologii (care nu au legătură directă cu energiile regenerabile sau biocarburanții sau alte teme dezvoltate în alte subsectoare) forums).
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79111
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Smartphone-ul dvs. (Google) vă ascultă: experiență cu Aloe Vera și petanca lui Dupontel




de Christophe » 12/10/19, 14:10

Am avut această experiență destul de deranjantă acum aproximativ un an. l-am sunat experiența Aloe Vera și vei înțelege de ce.

Profit de interesul și preocupările legate de recunoașterea facială societate-și-filozofie / franceză-recunoaștere-facială-în-servicii-publice-t16143.html să-ți faci timp să te anunț.

Interesul acestei experiențe este că poate fi reprodus de TOȚI cine are un smartphone Android / Google ... atâta timp cât este suficient de „modern” ...

Iată contextul experimentului:

- Suntem în vara anului 2018 în toiul zilei
- Ne aflăm în Franța, în nord-est
- Telefonul, un Samsung S8 cumpărat în primăvara anului 2018, stă pe masa din sufragerie. Astăzi se află sub Android 9, dar S8 a ieșit cu un Android 7, deci nu știu ce versiune foloseam în acel moment (7, 8? 9 a fost lansat mai târziu ...)
- Rețeaua 4G este activată și creează un punct de acces Wifi pentru o Playstation 4

Ajung în sufragerie cu o băutură nouăAloe vera și îi spun fiului meu:

"Uite, tocmai am cumpărat o băutură de laAloe veravrei să picuri? "

Ne turnăm o băutură, repet cu siguranță de mai multe ori Aloe vera... Lansăm aplicația Youtube a PS4. PS4 era deja activat în modul „meniu” (nu a fost lansată nicio aplicație).

Este important să clarific că am NICIODATĂ nu a cercetat Aloe Vera pe acest nou telefon, darămite PS4 nici pe contul Google legat de acest telefon.

În acea zi, am vorbit cu fiul meu despre Coluche și am vrut să îi arăt videoclipuri „Coluche” așa că ...

Deci, în mod logic, fac o căutare pentru „Coluche” pe youtube PS4 ...

Și acolo, în rezultate, între 2 videoclipuri ale lui Coluche, am un videoclip (non-publicitar) despre Aloe Vera! :şoc: :şoc: :şoc:
Se știe că temele „Coluche” și „Aloe Vera” sunt apropiate și că una poate fi legată de cealaltă. : Mrgreen: : Mrgreen:

Pacat ca nu am avut reflexul sa fac o captura de ecran ... dar cred ca a fost acest videoclip:



Ce putem învăța din asta?

Pentru început, știți că nu am configurat sau activat niciodată „Ok Google”, adică căutarea vocală Android, deci nu este posibil ca aceasta să provină din această funcționalitate.

Se poate deduce fără prea mult risc că:

- Google / Youtube ne pufnește vocal fără știrea dvs. (dar nu este posibil să spuneți dacă sunt 24 de ore sau numai în anumite perioade ...) deoarece există o mare diferență în exploatarea unei căutări textuale voluntare și ascultarea unei discuţie

- personalizarea rezultatelor nu este legată doar de dispozitiv sau de cookie-uri interne

- personalizarea rezultatelor este, de asemenea, legată de IP și că este vorba de platforme transversale (schimburi între sisteme / software) ... Acest lucru poate fi destul de deranjant și contraproductiv pentru familiile numeroase, copiii putând obține publicitate legat de cercetarea părinților ... și invers!

Ultimul punct, deja îl observasem în 2017: electricitate-electronică-informatică / remarketing-retargeting-amazon-schimbul-informațiilor-dvs.-cu-facebook-și-google-t15158.html

Această experiență este ușor reproductibilă de oricine: trebuie doar să vorbești vocal despre un subiect pe care nu îl menționezi des și, prin urmare, care nu se află în istoricul căutărilor recente și să vezi cum funcționează telefonul tău sau dispozitivele de acolo. sunt conectați se comportă ...

Acest lucru a fost confirmat de mai mulți prieteni cu privire la alte subiecte: de aceea vă sugerez să faceți singur acest experiment simplu și să raportați rezultatele! Alegeți un subiect care este îndepărtat sau necunoscut subiectelor dvs. obișnuite și observați cum se comportă telefonul / PS / computerul dvs. în următoarele câteva minute sau ore.

Este posibil să fie necesar să insistați de mai multe ori acest cuvânt cheie specific pentru a avea rezultate și este necesar ca sistemul să fie în modul „ascultare”, nu că este 24/24 așa cum am spus mai sus ... Precizez Ei bine, nu am facebook pe telefon. Facebook a mărturisit că a ascultat sau că a putut activa microfonul fără acordul utilizatorului (fără ca asta să se fi schimbat mult de atunci !!)

Pe scurt, testați, analizați, plângeți despre înmormântarea vieții voastre private ... : Cheesy:

Am alertat aici cu câteva luni în urmă cu privire la datele schimbate între GAFA: electricitate-electronică-informatică / remarketing-retargeting-amazon-schimbul-informațiilor-dvs.-cu-facebook-și-google-t15158.html

Concluzie: recunoașterea facială este pur și simplu un pas suplimentar și logic în aceste tehnologii care deja ne-au încălcat confidențialitatea de ani de zile ...

În plus, Albert Dupontel a avut aceeași experiență, dar cu petanca:




ps: Sunt destul de surprins că acest subiect important nu este menționat de yououtuberul „superstaruri” ... oh da, vor să-și păstreze veniturile ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: „Experiența cu Aloe Vera” sau modul în care telefonul dvs. Google este blocat!




de GuyGadebois » 12/10/19, 14:18

Google (Youtube, prin urmare) spionează și „smart-tv”. Am cumpărat o cutie Android pentru a mă conecta la televizor și prin intermediul acestuia am urmărit filme (și altele) cu hard diskul meu extern conectat prin USB la caseta menționată. Într-o zi când mă uitam în preferințele Youtube, văd opțiunea „încărcați un videoclip”, fac clic și acolo, TOATE conținutul discului meu USB au fost referite acolo !!! Nimic mai bun să cunoști pe cineva decât să „vezi” ceea ce urmărește ca film, seriale, documentare și ascultă ca muzică. Am fost uimit, am simțit că sunt violat. Rezultatul cursei, resetarea casetei și revânzare illico pe eBay.
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: „Experiența cu Aloe Vera” sau modul în care telefonul dvs. Google este blocat!




de Janic » 12/10/19, 14:19

a existat un subiect pe acest mare spion unde toate dispozitivele cu microfon și cameră și chiar telefonul sau computerul închis sunt „deschise”. Comentatorul a spus că până și singurul remediu a fost blocarea microfonului și a camerei cu o bucată de bandă opacă groasă.
tip, m-ai dublat din nou pe linie! : Cheesy:
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
pedrodelavega
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3791
Înregistrare: 09/03/13, 21:02
x 1311

Re: „Experiența cu Aloe Vera” sau modul în care telefonul dvs. Google este blocat!




de pedrodelavega » 12/10/19, 23:21

Christophe a scris:[b] Acest experiment este ușor de reprodus de către oricine:
Deci, acest fenomen trebuie cunoscut. Există surse / articole despre asta?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: „Experiența cu Aloe Vera” sau modul în care telefonul dvs. Google este blocat!




de GuyGadebois » 12/10/19, 23:22

Am încercat, dar nu a funcționat. Fără aloe vera în pub.
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2485
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 359

Re: „Experiența cu Aloe Vera” sau modul în care telefonul dvs. Google este blocat!




de Forhorse » 12/10/19, 23:54

Chiar dacă nu este imposibil, nu pare să fie o realitate ...

Lucrez la serviciile de crescător de animale, am întotdeauna telefonul în buzunarul frontal al coastei, atât de bine plasat pentru a surprinde conversațiile și totuși nu am niciodată recomandări legate de subiectele recurente ale conversațiilor mele. profesională.

Prin contra nu folosesc niciodată căutarea vocală, se poate reda ...

În orice caz, undeva telefonul trebuie neapărat să asculte constant, deoarece pentru a reacționa la faimosul „ok google”, microfonul trebuie să fie conectat ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: „Experiența cu Aloe Vera” sau modul în care telefonul dvs. Google este blocat!




de GuyGadebois » 12/10/19, 23:55

Forhorse a scris:Prin contra nu folosesc niciodată căutarea vocală, se poate reda ...

Niciodată nici eu. Prefer să vorbesc cu mine decât cu un smartphone!
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Re: „Experiența cu Aloe Vera” sau modul în care telefonul dvs. Google este blocat!




de Grelinette » 13/10/19, 11:14

Puține informații: un activist de la care nu-mi amintesc care ONG a explicat că atunci când s-au întâlnit „pe ascuns” pentru a pregăti o acțiune de protest (demonstrație, ședință, cascadorii media etc.), la început nu au fost atenți și nu au înțeles de ce s-a scurs proiectul lor și poliția a fost acolo în fața lor !!! ??? ... Sigur o aluniță printre ei? ... Și atunci au înțeles că smartphone-urile lor le-au trădat, chiar dispărute!

Acum, înainte de fiecare întâlnire, își pun smartphone-urile într-o cutie care le izolează cookie-urile portabile!

NB: Acest subiect trebuie comparat cu cel al jean.caissepas : societate-și-filozofie / franceză-recunoaștere-facială-în-servicii-publice-t16143.html # p368917

... dar tocmai am văzut că Christophe tocmai a făcut-o !!!

Dar până unde se vor opri? (Colouche)
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Re: „Experiența cu Aloe Vera” sau modul în care telefonul dvs. Google este blocat!




de Grelinette » 13/10/19, 11:41

.. și adaug, este partea mea paranoică care vorbește ... acum fac intenționat cercetări cu privire la orice și la orice pentru a scrima piesele și (a încerca) să smulg Facebook, Google și alte GAFAM! :P :P :P

Nu sunt sigur că funcționează, dar poate maximul Prea multe informații ucid informațiile poate aduce ceva contra-putere?

Apropo, ați căutat pe internet: „econologia provine de la extratereștri” ?

Vei vedea că este surprinzător! :şoc: (E AICI)

(Îmi pare rău Christophe să te lipesc deodată această etichetă de misiune extraterestră pe Pământ :? dar este pentru o cauză bună! : Cheesy:)
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79111
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: „Experiența cu Aloe Vera” sau modul în care telefonul dvs. Google este blocat!




de Christophe » 13/10/19, 13:10

pedrodelavega a scris:Deci, acest fenomen trebuie cunoscut. Există surse / articole despre asta?


Nu m-am uitat așa că nu am găsit niciunul (așa cum am spus că youtuberii par să-l ignore) ... în orice caz nu am dat peste întâmplare informațiile.

Nimic nu vă împiedică să încercați să refaceți experimentul, nu pe faptul că funcționează prima dată, nu pe faptul că funcționează deloc în funcție de configurația dvs. sau în funcție de modificările de Google ...
0 x

Înapoi la "Știință și tehnologie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 144