Faceți pâine doscită

Consumul si dieta durabile și responsabile sfaturi de zi cu zi, pentru a reduce consumul de energie și apă, deșeuri ... Mananca: preparate și rețete, găsi hrană, informații sănătoase de conservare locale și de sezon produse alimentare ...
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13726
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1526
A lua legatura cu:

Re: Faceți-i pâinea dospită




de izentrop » 11/10/19, 14:07

GuyGadebois a scris:http://www.latoque.fr/fabrication/panification-les-bienfaits-de-la-fermentation-naturelle-1,6,71800709.html
S-ar putea să acționez cu rea-credință. In rest interesant articol.
Pre-fermentațiile de tip poolish sau cu adăugarea de aluat fermentat trebuie efectuate cu foarte puțină drojdie (mai puțin de 0,2%) pe o perioadă lungă de timp (minimum 24 ore),
Adăugarea de drojdie, chiar și în cantități mici, va coloniza totul, lăsând loc pentru fermenții lactici și, dintr-o dată, nimic sau foarte puțin s-a schimbat în comparație cu metoda convențională.

Trebuie să văd că fermenții lactici promovează tăierea rețelei de gluten ... Nu este bine pentru brutarul care vinde volum :P
0 x
Avatar de l'Utilisateur
a fi hafen
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1202
Înregistrare: 20/05/18, 23:11
Locul de amplasare: Gironde
x 97

Re: Faceți-i pâinea dospită




de a fi hafen » 16/10/19, 16:36

izentrop a scris:Am măcinat 500 gr de grâu organic pentru a face această pâine, 550 gr apă, 6 gr sare brută.
Am uitat-o ​​pe masa de bucătărie. După 20 de ore de fermentare, a fost la maxim.
Depinde de temperatura dvs., dar nu lipsește cel puțin 1h30 în comparație cu ceea ce este recomandat de Rémézy? Timpul meu total de fermentare este 22 p.m., 23 p.m. ...
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13726
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1526
A lua legatura cu:

Re: Faceți-i pâinea dospită




de izentrop » 17/10/19, 01:02

Bonsoir,
a fi chafoin a scris:Depinde de temperatura dvs., dar nu lipsește cel puțin 1h30 în comparație cu ceea ce este recomandat de Rémézy? Timpul meu total de fermentare este 22 p.m., 23 p.m. ...
Depinde de o mulțime de parametri care pot varia pe măsură ce este viu.
Remesy dăduse ca indicație
aluat obișnuit, reîmprospătată cu tehnica de însămânțare scăzută: hidratarea unui T80 cu 0,8 litri de apă (pe kilogram de făină), semănat variabil în funcție de durata reîmprospătei: 2 g pe kilogram de făină pentru o durată de reîmprospătare de 24 h , 15g pentru 18 p.m., 40g pentru 16 p.m., 70-80g pentru 12-10 p.m. Pâine cu 150 sau 200 g de dospit pe kilogram de făină, pentru un scor de 4-5 ore. Aceste indicații sunt date pentru o temperatură de aproximativ 23-24 de grade și trebuie să fie adaptate la aluatul tău și la temperatura din cuptor. Fiecare dintre voi poate găsi setările potrivite pentru dvs.
Am pus cât mai puțin timp pentru a evita ca acesta să fie prea acid, acasă nu le place. Deocamdată voi continua în semănatul scăzut, a reușit bine și trebuie să păstrez doar puțin dospit.

Puteți lucra și la rece http://www.boulangerie.net/forums/bnweb ... -froid.pdf.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
a fi hafen
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1202
Înregistrare: 20/05/18, 23:11
Locul de amplasare: Gironde
x 97

Re: Faceți-i pâinea dospită




de a fi hafen » 17/10/19, 18:36

Da, este că suntem pe 24 de ore și nu pe 20 de ore. Ceea ce corespunde cu ceea ce a funcționat pentru mine, fără exces de aciditate. Dar trebuie să urmăriți temperatura.
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13726
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1526
A lua legatura cu:

Re: Faceți-i pâinea dospită




de izentrop » 18/10/19, 09:36

În mod ideal, PH-ul ar trebui să poată fi monitorizat, deoarece, dacă este depășit un anumit prag, aluatul preia un volum mai mic în timpul gătirii, datorită degradării glutenului de către proteaze.
Imagine http://lamiedupoiraud.over-blog.com/201 ... deale.html
0 x
Perseus
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 283
Înregistrare: 06/12/16, 11:11
x 73

Re: Faceți-i pâinea dospită




de Perseus » 18/10/19, 10:30

bonjour,

izentrop a scris:În mod ideal, PH-ul ar trebui să poată fi monitorizat, deoarece, dacă este depășit un anumit prag, aluatul preia un volum mai mic în timpul gătirii, datorită degradării glutenului de către proteaze.


Interesant.
Primul meu test de fermentare lentă + semănat scăzut a fost dificil. Într-adevăr, am moștenit o hidratare a aluatului în mod clar prea importantă după 14 ore la 20 ° C.
Încerc din nou weekendul acesta prin reducerea alimentării inițiale cu apă.

@+
0 x
Avatar de l'Utilisateur
a fi hafen
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1202
Înregistrare: 20/05/18, 23:11
Locul de amplasare: Gironde
x 97

Re: Faceți-i pâinea dospită




de a fi hafen » 18/10/19, 11:00

Din câte am înțeles, este, de asemenea, delicat, deoarece partea principală a fermentației datorată dospitului are loc în ultimele momente (înainte de supra-fermentarea). Cred că am observat-o: nu se întâmplă mult timp (acțiunile enzimelor naturale ale făinii) apoi la un moment dat aluatul se umflă repede.
Cred că este normal ca aluatul să apară mai mult / prea hidratat (până la un punct!).
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13726
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1526
A lua legatura cu:

Re: Faceți-i pâinea dospită




de izentrop » 18/10/19, 14:26

perseus a scris:Într-adevăr, am moștenit o hidratare a aluatului în mod clar prea importantă după 14 ore la 20 ° C.
Încerc din nou weekendul acesta prin reducerea alimentării inițiale cu apă.
Depinde de rafinare. pentru un T150 (integral) 1 l / kg de făină funcționează bine în forma de coacere. Cu un T110 (complet) am pus mai degrabă 0,95 l / kg de făină, fără a frământa. (brutar leneș : Wink: )

Este nevoie de puțin mai puțină apă pentru o pâine în formă. 0,65 l / kg de făină (TH 65) este frecvent utilizat pentru făina T65 sau T80.

Există încă o marjă bună între momentul în care volumul aluatului este la maxim și momentul în care glutenul se degradează. Este rar ca gătitul meu să fie ratat, deoarece îl programez în avans, cu atât mai puțin, deoarece practic semănatul scăzut.
Dernière édition alin izentrop 18 / 10 / 19, 14: 45, editate 1 ori.
0 x
Perseus
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 283
Înregistrare: 06/12/16, 11:11
x 73

Re: Faceți-i pâinea dospită




de Perseus » 18/10/19, 14:38

Pentru moment „modelez”, mai degrabă în minge (pâine) sau ticălos. Mulajul am mai multe dificultăți psihologice 8) și uneori este prea mult pentru mine, dar poate mă întorc puțin la el pentru a coace un chiflă de „mic dejun”
Eu folosesc în schimb T80 (https://www.lemoulindudon.fr/farine-de-ble-ancien-bio/farine-de-ble-ancien-t80-1kg-bd1)
De fapt voi coborî la 650 ml de apă vezi 630.

@+

izentrop a scris:
perseus a scris:Într-adevăr, am moștenit o hidratare a aluatului în mod clar prea importantă după 14 ore la 20 ° C.
Încerc din nou weekendul acesta prin reducerea alimentării inițiale cu apă.
Depinde de rafinare. pentru un T150 (integral) 1 l / kg de făină funcționează bine în forma de coacere. Cu un T110 (complet) am pus mai degrabă 0,95 l / kg de făină, fără a frământa. (brutar leneș : Wink: )

Este nevoie de puțin mai puțină apă pentru o pâine în formă. 0,65 l / kg de făină (TH 65) este frecvent utilizat pentru făina T65 sau T80.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
a fi hafen
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1202
Înregistrare: 20/05/18, 23:11
Locul de amplasare: Gironde
x 97

Re: Faceți-i pâinea dospită




de a fi hafen » 18/10/19, 23:26

Aceasta pare a fi destul de puțină făină.
Am discutat mai sus în comparație cu glutenul și astăzi m-am uitat la proteinele din făina din supermarketuri, este rar să găsești mai mult de 11%!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Consumul sustenabil: consum responsabil, alimente, sfaturi și trucuri"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 108