Repara natura. Cine a spus cinic?

dezbateri și companii filosofice.
J-Pierre
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 17
Înregistrare: 13/02/17, 17:53
x 8

Re: Repara natura. Cine a spus cinic?




de J-Pierre » 21/10/19, 00:01

În cincizeci de ani am consumat probabil de 10 ori mai multe resurse decât de la omul Cro-Magnon și încă fără o mare considerație pentru natură și om.
Acum cunoaștem finitudinea acestor resurse, dar continuăm cu bucăți de tencuială adezivă și remedii ipotetice, pentru a fi extrase și produse, întotdeauna în același spirit.
Pentru a fi iertate, companiile plantează copaci sau repară, dar mai ales nu încetinim, motorul economic trebuie să funcționeze.
Păcat pentru generațiile viitoare, da, pământul se va întoarce milioane de ani, ... cu cei care vor fi supraviețuit.
https://lejustenecessaire.wordpress.com/2018/08/06/premier-article-de-blog/
Economia este cea care trebuie reparată, pentru că tocmai pentru aceasta distrugem lumea.
1 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13713
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1524
A lua legatura cu:

Re: Repara natura. Cine a spus cinic?




de izentrop » 21/10/19, 00:49

sen-no-sen a scris:Dispariția marilor mamifere africane, există vreun vinovat?
Majoritatea studiilor de până acum au identificat Homo sapiens ca fiind principala cauză a dispariției megafaunei. Un nou studiu american pune la îndoială această paradigmă.

Studiul „Declinul plio-pleistocen al megaherbivorilor africani: nu există dovezi pentru impactul antic al homininului” a fost publicat pe 23 noiembrie 2018 în revista Science. A fost condusă de arheologul Tyler Faith (Muzeul de Istorie Naturală din Utah, însoțit de John Rowan (Universitatea Amherst din Massachusetts), Andrew Du (Universitatea din Chicago) și Paul Koch (Universitatea din California).

O echipă de cercetători americani contestă ideea că strămoșii omului, utilizatorii de instrumente, au contribuit la dispariția mamiferelor mari în Africa în ultimele milioane de ani ....
Dar inca :
Tyler Faith nu pune la îndoială implicarea oamenilor în disparițiile mai recente ale mamiferelor. Dimpotrivă, pentru el, această responsabilitate revine în mare măsură lui Homo sapiens, strămoșul nostru direct care a apărut acum 300.000 de ani. Ca și cum, acum 4,6 milioane de ani, o revoltă climatică ar fi lansat o mișcare pe care am continuat-o și am amplificat-o de atunci. https://www.lefigaro.fr/sciences/2018/1 ... iferes.php
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Repara natura. Cine a spus cinic?




de Janic » 21/10/19, 08:59

Dar inca :

Tyler Faith nu pune la îndoială implicarea oamenilor în disparițiile mai recente ale mamiferelor. Dimpotrivă, pentru el, această responsabilitate revine în mare măsură lui Homo sapiens, strămoșul nostru direct a apărut acum 300.000 de ani. Ca și cum, acum 4,6 milioane de ani, o revoltă climatică ar fi lansat o mișcare pe care am continuat-o și am amplificat-o de atunci. https://www.lefigaro.fr/sciences/2018/1 ...iferes.php


"a apărut acum 300.000 de ani " cu un val de baghetă magică?
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13713
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1524
A lua legatura cu:

Re: Repara natura. Cine a spus cinic?




de izentrop » 21/10/19, 09:48

0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749

Re: Repara natura. Cine a spus cinic?




de sen-no-sen » 21/10/19, 10:41

izentrop a scris:Dar inca :
Tyler Faith nu pune la îndoială implicarea umană în disparițiile mai recente ale mamiferelor. Dimpotrivă, pentru el, această responsabilitate revine în mare măsură lui Homo sapiens, strămoșul nostru direct care a apărut acum 300.000 de ani. Ca și cum, acum 4,6 milioane de ani, o revoltă climatică ar fi lansat o mișcare pe care am continuat-o și am amplificat-o de atunci. https://www.lefigaro.fr/sciences/2018/1 ... iferes.php


Nu există nicio îndoială că, în perioada istorică, ființa umană a contribuit în mare măsură la dispariția faunei și florei, procesul accelerându-se alarmant timp de 2 secole.
Cu toate acestea, pentru perioada preistorică a fost cauza schimbărilor climatice, în principal, oamenii au finalizat probabil fenomenul în urma transmisiilor virale sau a eșantioanelor excesive. Totuși, acest ultim punct nu pare a fi incontestabil în sensul sau prezența umană în Africa nu a eradicat mega-fauna.
Mai mult, fenomenul dispariției a început de fapt în oceane, ceea ce exclude, prin urmare, orice implicare a hominidelor:

Balene, rechini sau broaște țestoase ... acum mai bine de două milioane de ani, o treime din megafauna marină a dispărut conform unui studiu. Acest eveniment de extincție necunoscut anterior ar fi avut un impact considerabil nu numai asupra biodiversității terestre, ci și asupra funcționării ecosistemelor.

O echipă internațională a analizat recent fosilele marine de megafaună din epocile Pliocenului și Pleistocenului (5,3 milioane până la aproximativ 9 î.Hr.). În timp ce disparițiile anumitor mamifere terestre mari, cum ar fi tigru cu dinți de sabie sau mamut în timpul erei de gheață, sunt bine cunoscute, ar părea că ar fi putut avea loc un eveniment de extincție similar până acum necunoscut. cu câteva sute de mii de ani mai devreme în oceane.

https://sciencepost.fr/y-a-plus-de-deux-millions-dannees-tiers-de-mega-faune-marine-a-disparu/
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Repara natura. Cine a spus cinic?




de Janic » 21/10/19, 11:25

Actualizați Janic
https://www.lefigaro.fr/sciences/2018/0 ... ican.php
de când este figaro (inaccesibil) o referință științifică? În schimb, citați secta AFIS: de ce nu?
Așa că fii la curent!

Anne Dambricourt Malasse
Subiectul litigiului este un os situat la baza craniului, în spatele cavităților nazale: osul sfenoid. Un os mic, care, până ieri, neștiințificul comun al muritorilor, probabil a ignorat chiar și existența ... Explicații ale Annei Dambricourt Malassé.

Véronique Anger: Ipoteza dvs. despre evoluția umană atribuie un rol fundamental fenomenului de flexie a osului sfenoid în evoluția umană cu, în consecință, un rol mai puțin important atribuit mediului și întâmplării. Puteți explica - în cuvinte simple - ce înseamnă asta?
Anne Dambricourt Malassé: Acestea nu sunt ipoteze, ci descoperiri (care datează de la teza mea din 1987) publicate la Academia de Științe în 1988 și, din nou, în revista Academiei de Științe Paleovol (2006) după publicarea în reviste de specialitate.
Nu am lucrat pe sfenoid și nu poate fi studiat de unul singur, implică toate oasele din jurul său, inclusiv coloana cervicală și, în special, membranele care coboară în sacrum. Lucrez de peste douăzeci de ani la sfera bazi-cranio-facială, mandibula, apoi baza. (Sunt considerate toate oasele bazei craniului). M-am întors apoi la sfenoid, descoperindu-i rolul central. Acest lucru este cunoscut de osteopați și fizioterapeuți.
M-am întors la originea schimbărilor sale de formă. Este plat la toți embrionii de mamifere. Și la noi, dar se transformă asupra sa la sfârșitul perioadei embrionare (șapte săptămâni după fertilizare la oameni). Acest lucru se explică prin constrângeri locale datorate înfășurării tubului neural aflat deasupra (viitorul creier) .... Spre deosebire de curenții emergenți din Statele Unite, nu încerc să elimin misterul originilor, eu nu știu originea schimbării memoriei genetice dintre o maimuță mare și un Australopithecus. Trebuie să integrăm mecanica cuantică, nu mai există nicio îndoială pentru specialiștii în această știință. Și în centrul aceleiași științe misterul rămâne în mod autentic ca mister. Bernard d'Espagnat o descrie foarte bine: realitatea care ne conține este ascunsă din privirea noastră de la un anumit nivel de abordare. Prin asta vreau să spun că nu vom ști niciodată ce s-a întâmplat acum cinci milioane de ani și că este imposibil să evacuezi misterul. (...) Nu mă interesează folosește teoria evoluției pentru a încerca să demonstrezi moartea lui Dumnezeu sau nașterea lui ... Întrebarea mea a devenit mai filosofică și, chiar mai mult, etică. Nu sunt un deist, spre deosebire de Darwin (uităm să subliniem) și cu atât mai puțin în căutarea unei gnoze. Vreau să înțeleg, să învăț și să trăiesc prin descoperire, care rămâne necunoscută naturii mele. Capacitatea gratuită de descoperire este deja ceva extraordinar pentru mine de a experimenta: un imens sentiment de libertate (...).

etc și există o felie întreagă de pâine atunci când recomandă a fi evoluționist, dar în afara modelului obișnuit.
sau antropologul Yvette Deloison doctor în științe care a lucrat la locomoția hominizilor.

https://www.hominides.com/html/biograph ... n-cnrs.php
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Repara natura. Cine a spus cinic?




de GuyGadebois » 21/10/19, 13:29

Da si?
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13713
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1524
A lua legatura cu:

Re: Repara natura. Cine a spus cinic?




de izentrop » 21/10/19, 13:45

Janic a scris:
Actualizați Janic
https://www.lefigaro.fr/sciences/2018/0 ... ican.php
de când este figaro (inaccesibil) o referință științifică? În schimb, citați secta AFIS: de ce nu?
Dacă nu-ți place linkul, mai sunt și alții https://www.futura-sciences.com/science ... que-72005/
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Repara natura. Cine a spus cinic?




de GuyGadebois » 21/10/19, 13:54

0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Repara natura. Cine a spus cinic?




de Janic » 21/10/19, 14:22

Dacă nu-ți place linkul, mai sunt și alții
Nu legăturile contează, care se copiază reciproc, ci realitatea lumii vii. Deci, atunci când ne recomandăm știința, trebuie să mergem până la capăt!
Coppens a contestat, la început, punctul de vedere al lui Dambricourt, deoarece, punându-și la îndoială viziunea despre Lucy, el chiar a dat foc și, pe măsură ce alți oameni de știință au urmat-o, și-a coborât caciul așa cum se arată în primele videoclipuri apoi următorul său discurs.
Dar și:
https://www.liberation.fr/sciences/1999 ... tre_265690
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 282