Optimizări fotovoltaice autonome cu lichide OPALE

Forum fotovoltaice solare fotovoltaice și generare de energie electrică solară din energie solară cu radiații directe.
Avatar de l'Utilisateur
BaudouinLabrique
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 318
Înregistrare: 11/02/18, 18:17
Locul de amplasare: Hainaut (Belgia)
x 54

Re: Optimizări fotovoltaice autonome cu lichide OPALE




de BaudouinLabrique » 16/02/18, 13:48

Iată planul general

Imagine
1 x
«Sunt cei care văd lucrurile așa cum sunt și se întreabă de ce. Eu, le văd așa cum ar putea fi și îmi spun: de ce nu! (Sir Bernard Shaw)
« Viitorul aparține celor care văd posibilitățile înainte ca acestea să devină evidente. (Theodore Levitt).
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Optimizări fotovoltaice autonome cu lichide OPALE




de Christophe » 30/10/19, 12:50

Remundo, am descoperit că pot produce mai mult decât WC-ul teoretic în anumite condiții: solar-fotovoltaic/ajutor-pentru-instalația-mea-solară-t16166-110.html

Injectez 3150W pentru 2800 Wc...

Acest lucru se întâmplă după puțină ploaie și apare un soare strălucitor... efect termic și poate efect de mărire a câtorva picături reziduale pe panou?
2 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16177
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263

Re: Optimizări fotovoltaice autonome cu lichide OPALE




de Remundo » 30/10/19, 21:28

WC-urile furnizate de producători sunt măsurate pentru 1000 W/m² la 25°C sub radiația AM 1,5
Detalii aici

Pierderea de putere este de ordinul a 0,4%/°C, ceea ce înseamnă și un câștig de putere de aceeași rată dacă sunt răcite.

cand panourile sunt mai reci, de exemplu la 5°C, avem teoretic cu 20 x 0,4 = cu 5% mai multa eficienta.

Deci, 2800 Wp poate împinge până la 2800 x 1,05 = 2940 W în aceste condiții.

Vârfurile mari de putere apar de fapt pe vreme rece și/sau umedă, când soarele se joacă de-a v-ați ascunselea.

În ceea ce privește stratul de apă de pe panouri, nu există „efect de mărire”, care chiar dacă ar avea loc, nu ar aduce mai multă energie panoului, dar există un efect de strat antireflex, indicele optic al apei, la 1,33, plasându-se între indicele de aer (1) și indicele de sticlă (1,5). Putem câștiga încă câteva % datorită acestui lucru.
1 x
Imagine

Înapoi la "Solar fotovoltaic: electricitate solară"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 272