Producție fotovoltaică de apă caldă cu curent continuu

Forum fotovoltaice solare fotovoltaice și generare de energie electrică solară din energie solară cu radiații directe.
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: Producția de apă caldă în curent continuu fotovoltaic




de eclectron » 13/09/19, 22:58

izentrop a scris:
eclectron a scris:Te exprimi cu mine?
Mi-ar plăcea o explicație pentru afirmațiile voastre lipsite de fond.
Scuzați-mă, deoarece nu vorbim aceeași limbă și încerc să păstrez răspunsurile scurte, nu am înțeles întotdeauna și de multe ori am greșit cuvântul, dar am „spus” totul.
Bună NOI. ;)

Fără griji, am și eu cam multe ... tot timpul a spus același lucru. : Wink:
Poate fi o problemă cu înțelegerea limbii.
O să-mi fac higgins (magnum), dar îmi amintesc de un profesor de facultate pe care nu l-am înțeles niciodată, totuși vorbea franceză. Este rar, dar se întâmplă ...
0 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: Producția de apă caldă în curent continuu fotovoltaic




de eclectron » 13/09/19, 23:08

sicetaitsimple a scris:
12 pagini pentru a reinventa invertorul fotovoltaic de la zero, este adevărat că personal mă enervează puțin

Atâta timp cât ai doar această problemă, este că trebuie să meargă destul de bine în viața ta. : Wink:
Dacă nu te plictisești și în acest caz, am înțeles că înșurubarea aduce un pic de condiment în viața ta.
Ceea ce mă enervează este să citesc și să răspund la mesajele parazite, într-un subiect care mă interesează.
0 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Producția de apă caldă în curent continuu fotovoltaic




de izentrop » 14/09/19, 07:47

Este adevărat, putem fi mulțumiți de randamentul de 95% pe care ni-l oferă astăzi tehnica, dar am încercat întotdeauna să înțeleg. o forum asta e pentru asta.
Am scris adesea lucruri stupide, dar cel puțin progresăm în înțelegerea noastră. Înțelegerea modului de funcționare poate face, de asemenea, posibilitatea de a alege mai bine din oferta de pe piață, de a prezice mai bine instalarea sa viitoare ... În timp ce postează, încă învăț. : Wink:

Este interesant să înțelegem diferența dintre un invertor la 50 € anunțat la 6 Kw și altul la 800, la 3 kVA. Vă dați seama că pentru prima dată, este puterea maximă de la vârf la vârf și că, în realitate, la puterea nominală, ar trebui să vă bazați mai degrabă pe 2.5 kVA. În plus, cu un randament mai mic și nu funcționalitatea esențială, cum ar fi standby-ul pentru funcționarea la ralanti extins și sincronizarea rețelei, de exemplu ... În sfârșit, primul, este posibil să nu îl utilizați ...

Câștigurile materiale în greutate și durata de viață, trebuie să cântărești pro și contra pentru o achiziție second-hand.
Producătorii nu își dau cu ușurință diagrama, acest lucru este normal, având în vedere costul cercetării, dar doar văzând interiorul carcasei precum fotografia micro-invertorului anterior, vedem:
- că transformatoarele papa nu mai există, garantând o performanță mai bună și pierderi mai mici de sarcină ... absența unui ventilator de răcire mărturisește acest lucru.
- evitați condensatorii chimici adesea responsabili de defecțiuni și limitând durata de viață a produsului.
Înțelegem, de asemenea, că oferta cu mai multe microinvertoare în loc de una mare este din ce în ce mai comună. Un alt avantaj, o defecțiune a invertorului nu împiedică funcționarea restului și putem completa instalarea acestuia fără a strânge bugetul ...
0 x
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: Producția de apă caldă în curent continuu fotovoltaic




de eclectron » 14/09/19, 08:49

izentrop a scris:Este adevărat, putem fi mulțumiți de randamentul de 95% pe care ni-l oferă astăzi tehnica, dar am încercat întotdeauna să înțeleg. o forum asta e pentru asta.

DA !

izentrop a scris: evitați condensatorii chimici adesea responsabili de defecțiuni și limitează durata de viață a produsului.

Indispus în anumite cazuri, dar nu vom reveni la el : Wink:
0 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
PASC
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 65
Înregistrare: 31/08/19, 23:31
x 16

Re: Producția de apă caldă în curent continuu fotovoltaic




de PASC » 24/11/19, 13:56

Prototipul generatorului monofazat de 220 V funcționează acum de câteva săptămâni. Conexiunea dintre puterea maximă a panourilor și puterea efectivă la ieșire este foarte bună în ceea ce privește eficiența. Întrucât componenta folosită pentru îndeplinirea funcției este foarte recentă (comercializată de producătorul american din februarie 2019), sper că își va găsi piața și că nu va fi oprită. Măsurarea spectrului condus este, de asemenea, foarte bună, iar specificația pentru feedback către pământ este păstrată în mare măsură (EN 55022). Voi verifica spectrul radiat (30 Mhz 1000 MHz) imediat ce am antena de bandă largă care permite măsurarea, dar nu sunt îngrijorat.
0 x
63fa
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 17/03/20, 15:37
x 1

Re: Producția de apă caldă în curent continuu fotovoltaic




de 63fa » 17/03/20, 15:46

bonjour,

Am săpat subiectul puțin.

Intenționez să furnizez direct un rezervor de apă caldă cu o serie de panouri fotovoltaice. Panourile nu mă vor costa mult (recuperare) și nu intenționez să investesc (invertor), de unde și motivul acestei alegeri.

La nivel hidraulic voi pune rezervorul furnizat de panourile în amonte de un al doilea rezervor conectat la rețea, termostatul primului fiind reglat la o temperatură mai mare decât cea a celui de-al doilea.

La nivel electric, cu o scândură (o voi perfecționa mai târziu), o duzină de panouri în serie pentru a avea o tensiune apropiată de 230V și o putere maximă de ordinul a 2kW.

Întrebarea mea este despre termostatul cu balon, care, după cum am înțeles, nu are scopul de a opri curentul direct.
Am citit aici https://www.se.com/fr/fr/faqs/FA19997/ că a fost posibil să utilizați un contactor de curent alternativ pentru a comuta de la curent continuu. Aproximativ voi avea un curent de 10A, iar dacă aș pune cei 3 poli ai unui contactor de tip LC1D09 în serie, curentul de utilizare va fi de 20A (tabelul pagina 2, categoria de utilizare DC-1, tensiune 250V), deci se lipeste (?).

Dacă am bine până atunci, LC1D096P7 https://docs.rs-online.com/6ec3/0900766b815f7433.pdf ar putea fi de acord. Așa că, la final, alimentez bobina contactorului de către rețea, în serie cu termostatul (cu tijă), iar rezistența de curent continuu a contactelor de alimentare.

Are cineva o opinie cu privire la acest principiu?

Mărfuri.
1 x
PASC
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 65
Înregistrare: 31/08/19, 23:31
x 16

Re: Producția de apă caldă în curent continuu fotovoltaic




de PASC » 17/03/20, 16:57

Comutarea curentului direct nu este întotdeauna foarte simplă din contactele mecanice. Un „colaj” a sosit repede și arcul va fi puternic cu această tensiune și curent ... Dar hei poate funcționa. În caz contrar, comutarea bazată pe un tranzistor ar trebui să aibă o longevitate mai bună și un cost mai mic.
Nu uitați nici de protecția electrică. Un dispozitiv cu curent continuu nu este echipat cu diferențial, deci trebuie să rămâneți în mod izolat de la pământ pe liniile panourilor (sau altfel cu o conexiune puternică la pământ, de exemplu, 1 MegOhm). Nu vom vedea prima defecțiune de izolație, astfel încât aceasta necesită verificarea izolării periodice înainte de a apărea al doilea defect.
0 x
63fa
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 17/03/20, 15:37
x 1

Re: Producția de apă caldă în curent continuu fotovoltaic




de 63fa » 17/03/20, 18:28

OK, bine înțeles.
Vă mulțumim!
0 x
PASC
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 65
Înregistrare: 31/08/19, 23:31
x 16

Re: Producția de apă caldă în curent continuu fotovoltaic




de PASC » 18/03/20, 16:30

Un alt aspect de luat în calcul este configurația panourilor. Un rezistor de 2 KW pe piață este un rezistor de 24 Ohm. Deci, dacă doriți să rămâneți la limita maximă de putere livrată de panou (la o tensiune de aproximativ 30 V), aveți nevoie de o energie solară minimă:
pentru un panou de 30 V, adică 1.25 A
pentru 2 panouri din seria 60 V sau 2.5 A
pentru 3 panouri din seria 90 V adică 3.75 A
pentru 4 panouri din seria 120 V adică 5 A
pentru 5 panouri din seria 150 V adică 6.25 A

Aici lucrurile se pot complica iarna, deoarece panourile nu vor asigura curentul necesar (punctul de polarizare nu mai este cel potrivit). Așadar, pentru iarnă este mai bine să configurați panourile în module / module paralele (2 * 3 panouri în serie sau 2 * 4 sau 2 * 5). Pentru releul mecanic (nu este cel pe care îl prefer ...) acest lucru va limita și arcul.
0 x
63fa
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 17/03/20, 15:37
x 1

Re: Producția de apă caldă în curent continuu fotovoltaic




de 63fa » 18/03/20, 17:22

OK, o voi încerca.
Mulțumesc pentru informații.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Solar fotovoltaic: electricitate solară"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 201