AirBnb, alternativa ecologică pentru locuințe în mișcare?

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

AirBnb, alternativa ecologică pentru locuințe în mișcare?




de Christophe » 01/12/19, 11:25

Tocmai mi-am făcut AIrBnb 1 noapte, bine da, mai bine târziu decât niciodată.

Pentru cei care au hibernat în ultimii 10 ani, Airbnb vă permite să închiriați paturi între persoane fizice, este vorba de apartamente sau case complete sau camere cu individul.

Prin urmare, putem considera că este o alternativă mai ecologică la hoteluri, cel puțin pentru camere, deoarece:

- în general este mult mai ieftin
- impactul asupra mediului este mai mic decât o cameră de hotel

Puncte negative după prima mea săptămână AirBnb:

- sistemul de rezervare este destul de greoi: trebuie să faceți o solicitare (introduceți cardul dvs. de credit etc.), gazda trebuie să vă răspundă în 24 de ore, apoi trebuie să confirmați din nou în 24 de ore. Abia atunci cererea dvs. este într-adevăr confirmată și cardul dvs. de credit debitat.
Așa că mi-a fost dor de 1 rezervare!
- validarea unui cont este în sine destul de grea (fără îndoială pentru a descuraja răufăcătorii: este ușor de rău odată ce lupul din stână ...)
- AirBnB filtrează numerele de telefon înainte de a plăti (ei bine, ei doresc comisionul lor)
- anumite sloturi care sunt indicate ca libere nu sunt de fapt
- unele prețuri sunt mai scumpe decât hotelul
- site-ul nu pare foarte ușor de utilizat
- nu știi niciodată pe cine vei cădea: sunt oameni care sunt mai primitori decât alții, în privința mea am găsit recepția destul de rece, dar suficient de amabilă. După aceea nu am mai cerut.

Pentru cei care doresc să testeze, puteți înregistrează-te aici te poți bucura Reducere de 36 € la prima călătorie urmând acest link

Alți oameni au testat deja?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Re: AirBnb, alternativa ecologică pentru locuințe în mișcare?




de Christophe » 01/12/19, 11:49

Confirm că sistemul (pre) rezervare este într-adevăr putred și site-ul este sincer ușor de utilizat ... : Cheesy:

De exemplu: dacă doriți să adresați o întrebare simplă unui membru, trebuie să indicați o dată de călătorie ... și dacă nu știți când veți veni?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Re: AirBnb, alternativa ecologică pentru locuințe în mișcare?




de Christophe » 01/12/19, 12:06

Ei bine, nu înțeleg nimic: eu doar PRE am rezervat o cameră nouă și automat este acceptată fără răspunsul gazdei sau al meu ... : Cheesy:

Unde este f * manualul airbnb cking ??? : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749

Re: AirBnb, alternativa ecologică pentru locuințe în mișcare?




de sen-no-sen » 01/12/19, 13:01

În punct negativ puteți adăuga speculațiile care conduc modelul BNB aerianși anume achiziționarea de apartamente de către persoane înstărite sau companii din centrele orașului chic pentru a genera profit maxim, o tendință care duce la depopularea centrelor istorice ale locuitorilor acestora în beneficiul turiștilor populari.
Paris, Barcelona, ​​Lisabona etc ... (listă non exhaustivă!) Se transformă treptat în orașe muzeale fără suflete ca urmare a acestui model ultra-liberal.
În general, nu cred că astfel de practici pot fi considerate ecologice.
1 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: AirBnb, alternativa ecologică pentru locuințe în mișcare?




de GuyGadebois » 01/12/19, 13:06

0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Re: AirBnb, alternativa ecologică pentru locuințe în mișcare?




de Christophe » 01/12/19, 13:17

sen-no-sen a scris:În punct negativ puteți adăuga speculațiile care conduc modelul BNB aerianși anume achiziționarea de apartamente de către persoane înstărite sau companii din centrele orașului chic pentru a genera profit maxim, o tendință care duce la depopularea centrelor istorice ale locuitorilor acestora în beneficiul turiștilor populari.
Paris, Barcelona, ​​Lisabona etc ... (listă non exhaustivă!) Se transformă treptat în orașe muzeale fără suflete ca urmare a acestui model ultra-liberal.
În general, nu cred că astfel de practici pot fi considerate ecologice.


Observațiile mele au vizat utilizatorul de bază că sunt ... dar faceți bine să deschideți dezbaterea.

Deci da, abia dacă economia participativă atrage margelini și venali ... deci opusul ideii inițiale ...

Putem cita și concurența neloială comparativ cu profesioniștii ... dar cred că unele orașe / guverne au legiferat deja cu ceva timp în urmă, nu? Ca Uber pentru taxiuri ...

Dar cu ce acțiuni concrete pe AirBnB?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Re: AirBnb, alternativa ecologică pentru locuințe în mișcare?




de Christophe » 01/12/19, 13:20

GuyGadebois a scris:https://www.journaldugeek.com/2019/02/13/cybercriminels-profitent-de-uber-airbnb-blanchir-de-largent/


Nu pentru că o minoritate folosește un sistem că trebuie condamnat în întregime, există exact aceeași preocupare cu bitcoin și criptomonede

5% până la 10% dintre oameni sunt practic răi (sau devin răi) ... ei bine, trebuie să te descurci!
0 x

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 373